Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse de scaune / bancheta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
bassfreak
Au aparut in Vitan huse de logan, dar sunt huse simple, fara pernutze, din material asemanator cu tapitzeria originala. Pret ~ 800-900mii lei.

Am incercat huse de "piele" care mergeau pe SLZ (1mil-1.3mil), dar sunt prea inguste, si stau prea intinse pe scaune la Logan, si nici pe lungime nu prea ajung. Asta la scaunele fatza, pe spate nici nu am mai incercat.
La fel si pt tetiere, nu le cuprinde pe inaltime.

Ce alte huse ati gasit pentru Logan?
klaus
Poate de cielo?
Andy-LGN
Eu am vazut niste huse GRI care pe spatarele scaunelor din fata aveau doua stegulete asemanatoare celor de la finish-ul curselor auto-moto biggrin.gif

Asta se intampla in curtea Latin Efe si costau 1.150.000.

Materialul era asemanator cu cel al prosoapelor. stateau bine pe scaune si bancheta dar nu mi-ai placut cele pentru tetiere. Erau mult prea umflate si stateau airea si incretite

Si eu astept cu inflacarare husele de Logan. Sper sa gasim poana la urma ceva frumos si de calitate
michou
Daca gaseste cineva huse frumoase de logan si care sa se potriveasca perfect pe masina dati-mi si mie un mesaj privat!!!!!!!Va rog mult!!!!
GeorgeB
de ce vreti huse pe o masina NOUA !!!

tapiteria se poate "regenera" o data pe an cu o curatare completa ! ce rost are sa-ti pui huse, ahhhh doar daca nu ai de gand sa tii masina vreo 20 de ani , moment in care tot nu are sens ca in 10 masina tot cade toata, deci ? :roll:
Alice
pt. ca sunt unii care fumeaza si le cade tigarea, mai sunt unii care au copii mici, mai iei un prieten beat in masina, etc... chestiile astea nu prea se 'duc' la o curatare completa.



am vazut huse puse pe unele masini, facute atat de bine incat ai impresia ca e tapiseria originala (sincer sa fiu, nici acum nu pot spune daca tata la cielo are huse sau nu, dar banuiesc ca da). sunt SINGURELE huse pe care mi le-as pune pe masina. altfel, si eu sunt de acord: decat sa arate ca ... mai bine deloc.
clr
E adevarat, cand ai copil/copii in masina sunt tareee folositoare. Plus ca mai e un aspect. Nu stiu cum e la Logan, dar la fosta mea berlina dupa cca 2 ani tapiteria originala se tocise de ziceai ca nu - i adevarat. Motiv pentru care primul lucru pe care l - am facut cand mi - am luat DSN a fost sa o dotez cu huse.
Michael
Desigur, masina arata mai bine fara huse. Dar sunt, de asemenea, de acord ca husele sunt folositoare daca vrei sa iti protejezi tapiteria originala. Si din cand in cand le scoti si le bagi la masina de spalat. Eu am avut huse la masina mea si cand am vandut-o dupa 6 ani de utilizare tapiteria originala era ca si noua.

Iar preturile la husele pentru Logan sunt parfum (25-30 euro) fata de cat trebuie sa scot eu din buzunar la masina mea pentru niste huse originale: 110 euro (mai ales ca nu pot sa iau orice, intrucat canapeaua spate este rabatabila fractionat).
luxxxian
QUOTE(Michael @ 1 Oct 2004, 14:10)
Iar preturile la husele pentru Logan sunt parfum (25-30 euro)


Eu am primit o oferta de 65 de EUR fara TVA pentru huse de la dealer. blink.gif
EVO 7
Daca doriti huse am un prieten care are firma de asa ceva.
Daca doriti vizitati www.sincronsib.go.ro
Stofa e intradevar f buna. Iar daca va permiteti va poate face si din plus.
Dsign
am cumparat din tirg (vitan) din alea pe care scrie LOgan. sunt din plus cu nustiucestofa, cu buret pe dedesubt. se potrivesc de minune si au incluse huse pt 5 tetiere. eu le-am montat si acum stau destul de intinse, dar dupa cca 200 km se vor aseza
michou
Dsign cat au costat husele si de unde din autovit le-ai cumparat?
multumesc pentru raspuns!!!
Mr.Symbol
Mie nu-mi plac husele deloc.Acum astept sa-mi vina Loganul si ma gandesc sa tapitez scaunele fata si bancheta spate+tetierele, cu piele sau imitatie de piele (piele sintetica)...
Ce parere aveti?Merita?Aveti idee cam cat ar costa? unsure.gif
johnsws
nu merita. am avut la berlina huse din imitatie de piele si transpiri la spate de zici ca nu-i adevarat, atunci cand esti imbracat numai cu tricou. faci pneumonie dupa fiecare drum mai lung. si nu e placut nici in pantaloni scurti sa conduci. daca ai acasa vreo canapea din imitatie de piele cred ca totusi stii senzatia.
subscriu de asemenea ca nu-ti foloseste sa ai tapiteria intacta dupa 7 ani cand masina este un jaf. eu la berlina mi-am pus pentru ca aveam scaune de golf1 pe fata si erau maron-nu se potriveau cu nimic.
Mr.Symbol
Am acasa canapea din imitatie de piele...stiu cum e.
Dar din piele...tot asa transpiri?
MoneyTalks
QUOTE(Mr.Symbol @ 15 Oct 2004, 15:24)
Dar din piele...tot asa transpiri?
*



Chiar nu ai ce face cu banii? blink.gif Dami-i mie, ca stiu ce sa fac cu ei biggrin.gif
maxx
adica aia care isi iau PASSAT cu tapiterie din piele sunt prosti si n-au ce face cu bani???

Dar din piele...tot asa transpiri?

Normal ca nu , daca n-ar fi asa si-ar face toti huse din imitatie, si ar da faliment PORSCHE romania , sa fim seriosi ala cu CHAYENNE TURBO n-are ce face cu banii, si nu stie pe ce sa-i dea
LucVer
In Selgros au aparut in oferta covorase cauciuc pentru LGN - 285481 lei si huse pentru LGN (cam naspa in poza) - 594881 lei
maxx
n-am legitimatie(cartela) pt Selgros
MoneyTalks
QUOTE(maxx @ 15 Oct 2004, 15:50)
adica aia care isi iau PASSAT cu tapiterie din piele sunt prosti si n-au ce face cu bani???
*



Aia dau peste 30,000 euro pe asa masina. Si mi se pare o prostie ca pe o masina de maxim 8,000 euro sa pui tapiterie din piele care valoreaza jumatate din valoarea masinii.
Manuel
maxx, iti dau de la intrare legitimatie de o zi. Trebuie doar sa ai buletinul la tine.
Mr.Symbol
Care are idee cat costa 1 m de piele? Si cat e 1 m de imitatie de piele?
Eu nu prea am timp sa merg prin magazine.
Alta e senzatia si confortul cand ai scaunele imbracate(tapitate) in piele...
Daca dau drumul la a/c...poate nu-mi mai transpira funduletul ... tongue.gif
Jupiter
Daca vrei huse de calitate (din stofa) pt. Logan suna la 0722.324858
BAC
In industria de pielarie si incaltaminte preturile la piele se invart la 20 euro pe mp. Pielea care se foloseste la tapiteriile de masina cred ca este mai scumpa. PVC imitatie de piele se invarte la 200.000 lei mp, dar nu stiu exact.
vad
QUOTE(LucVer @ 15 Oct 2004, 20:49)
In Selgros au aparut in oferta covorase cauciuc pentru LGN - 285481 lei si huse pentru LGN (cam naspa in poza) - 594881 lei
*


sunt super naspa, husele sunt universale si s-a scris cu marker-ul LOGAN, iar covorasele nu sunt cauciucate sunt dintr-un material ce imita pe cel din oferta dacia, insa sunt de ffff proasta calitate! (parca ar fi din carton)
Dsign
am luat imitatie de piele pt portbagaj cu 150 000 lei 1 m latime cu 1 m 40 cm lungime din Delfinului, Cercul Magic. Se potriveste sa-ti confectionezi la croitor huse din aceasta imitatie, dar nu cred ca tine prea mult la tavaleala. am ramas totusi fidel huselor de stofa sau bumbac. Atentie, husele nu trebuie sa fie sintetice pe fata, pot fi sintetice pe laterale si in spate. Altfel se vor taia de la soare si in plus vor mirosi foarte urit de la transpiratie
laufery6
Eu am un caine si vreau niste huse pe care sa nu ramana par de la el. Cainele este mare. Nu vreau imitatie de piele. Altceva exista?
akaionut
scuze pt offtopic (nu e vb de logan).
eu am niste piele, e vb de cea din industria de pielarie si incaltaminte....cred...si as vrea sa fac din ea niste huse de matiz.
aveti idee daca se potriveste materialul ? ma gandesc ca cea speciala se muleaza mai bine pe scaune...
de asemenea aveti idee cam cat ar costa manopera si daca se transpira pe ele ?
pielea mi se pare de calitate f. buna si destul de moale (nu e ca aia de bocanci laugh.gif )
Asterix
QUOTE(laufery6 @ 18 Oct 2004, 22:21)
Eu am un caine si vreau niste huse pe care sa nu ramana par de la el. Cainele este mare. Nu vreau imitatie de piele. Altceva exista?
*


Daca-i suficient de mare cainele cred ca-ti ajunge pentru 2 scaune. Mai cauti un maidanez si te-ai scos. Glumesc. Sper sa nu te superi, dar nu m-am putut abtine. wink.gif
laufery6
smile.gif Este un caine mare si de-asta nu stiu ce sa fac. Momentan nu l-am urcat in Solenza. Sper sa nu-l urc prea curand!
Asterix
QUOTE(laufery6 @ 25 Oct 2004, 20:35)
smile.gif Este un caine mare si de-asta nu stiu ce sa fac. Momentan nu l-am urcat in Solenza. Sper sa nu-l urc prea curand!
*


Am un prieten care are un caine mare, Schnautzer cred, si care-si tinea tot timpul o patura in masina. O punea pe scaunele din spate cand trebuia sa care "potaia". Nu era un procedeu prea complicat sau laborios. Cred ca-i o solutie simpla si ieftina. wink.gif
laufery6
Al meu sta in spate, pun patura pe bancheta, dar si tetierele se umplu de par. O sa vad eu rezolvare, o sa-mi schimb husele de 2 ori pe an. smile.gif
Mr.Symbol
Am fost azi si am vazut in magazin piele ecologica 200 mii/m....diferite culori(porocaliu,albastru,verde,crem,negru,etc.),numai visiniu nu aveau mad.gif cum o sa fie masina mea....vreau sa combin negru cu visiniu....dar...am intrebat si mi-au zis ca au avut...si daca mai caut sau mai trec pe acolo am sa gasesc... up.gif
Sa-mi vina masina...si am sa cumpar....wink.gif
hyperyon
de unde pot cumpara din iasi... care sa se potriveasca perfect cu loganul?
Frank SF
Constat cu dezamagire dupa ce am citit acest thread ca se pare ca nu exista huse k lumea pentru logan, sau cel putin nu le-am gasit noi membrii acestui site...
totusi daca cineva gaseste huse k lumea pentru logan, din material bun, care sa se potriveasca la fix, chiar daca sunt mai scumpe, il rog sa imi dea de veste...
altfel, facaturi proaste si care nu se potrivesc eu nu pun...
luxxxian
Stie cineva pe unde se gasesc in Cluj huse de Logan?
Eu nu am reusit sa gasesc pana acuma, si nu as da 3.5 mil pe husele vandute de dealeri..
liviu_canja
QUOTE(GeorgeB @ 30 Sep 2004, 22:35)
de ce vreti huse pe o masina NOUA !!!
tapiteria se poate "regenera" o data pe an cu o curatare completa ! ce rost are sa-ti pui huse, ahhhh doar daca nu ai de gand sa tii masina vreo 20 de ani , moment in care tot nu are sens ca in 10 masina tot cade toata, deci ? :roll:
*



Poate ca tu nu ai copii...
SonOfRain
QUOTE(maxx @ 15 Oct 2004, 15:50)
adica aia care isi iau PASSAT cu tapiterie din piele sunt prosti si n-au ce face cu bani???

Dar din piele...tot asa transpiri?     

Normal ca nu , daca n-ar fi asa si-ar face toti huse din imitatie, si ar da faliment PORSCHE romania , sa fim seriosi ala cu CHAYENNE TURBO n-are ce face cu banii, si nu stie pe ce sa-i dea
*



e o diferenta enorma intre pielea pusa de fabricant si cea cu care romanii isi orneaza masinile.
la VW si majoritatea firmelor care se respecta daca nu ma insel este piele de nubuck - o antilopa africana.
aceasta piele este f. rezistenta si are proprietati diferite fata de pielea cu care suntem noi obisnuiti, astfel incat nu transpiri aproape deloc pe scaun.
Andy LGN
Am auzit de un magazin in Otopeni (cum cobori podul pe dreapta) cae face huse pe loc. Iti alegi materialul si le fac baietii pe loc.

A ajuns careva pe acolo sau aveti idee de acest magazin ?
Am inteles ca au mai multe tipuri de material
VeNoM386
Am vazut intr-un catalog Carrefour niste huse pentru logan.
Stiti ceva de ele ?
maxx
arata o imagine c-un logan un logan visiniu...
nu stiu daca-s bune , dar sunt d-astea si in vitan de la 750 la 950 in functie de material...

P.S. unde ziceti ca-i magazinu' ala ?
si cam cat ar costa ? cred ca-i mult...
satori
QUOTE(maxx @ 15 Dec 2004, 19:16)
P.S. unde ziceti ca-i magazinu' ala ?
si cam cat ar costa ? cred ca-i mult...
*



daca va puneti huse bagati pe sub ele o husa din aceea cu incalzire. nu costa mult (300-600.000 - cora) si... da dependenta.
CHRISTI
Caut si eu niste huse albastre pentru un logan egee.De unde se pot achizitiona in Bucuresti si la ce pret.
ar_logan
Eu mi-am cumparat de la Selgros, Timisoara, huse cu 970000lei.
Nu sunt speciale pt.Logan, desi se potrivesc, dar sunt pt.:Renault Clio,Opel Astra........
Tudor B
QUOTE(luxxxian @ 20 Nov 2004, 23:52)
Stie cineva pe unde se gasesc in Cluj huse de Logan?
Eu nu am reusit sa gasesc pana acuma, si nu as da 3.5 mil pe husele vandute  de dealeri..
*


Eu mi-am facut huse la slz la un croitor specializat pe auto, foloseste materiale speciale pt scaune auto, ale mele au iesit foarte bine, 2 materiale, buzunare in spatele scaunelor, pretul pt ale mele a fost 1, 7 mil lei, probabil pt logan 2 mil, nr de tel: 0745 824 933, adresa Pasteur 76/7, nu ii fac reclama dar sunt supermultumit de husele mele.
adimicu
are cineva huse din selgros din alea Michael Schumacher?
daca da si daca se potrivesc poate dati si voi un raspuns
multam
emanoel
Mi-am cumparat astazi din Vitan huse cu 5 tetiere facute pt. Logan, au costat
1Milion1suta si sunt din stofa,un gri apropiat de cel al scaunelor.Aveau si alte nuante mai deschise. Nu le-am pus inca pe masina dar cred ca saptamana asta le pun si revin pe forum sa va spun cum cad pe scaune rolleyes.gif !.
maxx
cel mai important lucru :
DACA VIN BINE !!!
hai repede, posteaza, ca vreau sa-mi iau si eu....
rdesign
Daca pretul nu este prioritar,va sfatuiesc sa cumparati husele "pufi" din Carefour destinate pentru Megane si Skoda Octavia. Au material buclat, foarte elastic, se muleaza perfect si fara cute, la fel ca si tapiseria. Personal am asa ceva de doua luni si am venit special la Bucuresti pentru a le cumpara (in Craiova nu este nici un Carefour). Pret 2 milioane lei. Dezavantaj, au numai doua tetiere. Celui care isi cumpara primul asa ceva i le dau pe ale mele pentru ca eu am tras alte tapiserii de tetierere,de fabrica, cumparate din targul de saptamana de la tiganii din Mioveni cu 10 mii lei/buc.
maxx
pai de unde le au tiganii astia ?? lucreaza la dacia ?? wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.