Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevoie de ajutor urgent !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
Buna ziua tuturor,
acum cand au venit ploile stergatorul meu de pe partea stanga nu mai merge... a scapat tija de pe axul motorasului sad.gif si imi merge doar cel de pe partea dreapta.
Intrebarea mea ar fi daca se mai repara... cum il dau jos avand in vedere ca am bord CN sad.gif

va multumesc
maseax
de dat jos nu stiu la bord CN. dar eu zic ca poti baga mana pe la sigurante sa bagi tija la loc. A sarit si la mine odata tot cel din stanga pe o ploaie, dar l-am bagat la loc si nu am mai avut probleme.

In schimb daca tot se vorbeste de stergatoare la mine se invarte "cuiul" fara stergator. Ce pot sa-i fac? Il strang la 2 zile cu tot cu saiba grover.
ionut L.
Am bagt tija la loc, dar tot sare, s-a tocit chestia aia de plastic si nu mai sta bine pe ax, trebuie sa o dau jos...
Se gasesc tijele acelea separate? tot ansamblul costa cam 1 mil dar mie imi trebuie doar o tija
ionut.tanase
vad ca esti din arges ... du-te la dezmembrari in pitesti (la trag) si poate au aia mai ieftin!
Tossi
Tija aia nu cumva are si o siguranta? Siguranta pusa tocmai pentru a nu da voie tijei sa iasa.
diaconuliviu
Nu, bucsa ei are siguranta prin profilul ei.
Dar, daca nu-s bine executate, sar de noi. Caz in care se scurteaza acele bucse si se pun inele "Seiger" in acele canale. Treaba e buna dar laborioasa, trebuie demontat tot mecanismul.
Ov
si mecanismul nu-l demontezi fara sa dai bordul jos. Am avut CN, am avut probleme la stergatoare si nu am putut sa umblu pana n-am demontat TOT
ionut L.
am reusit in cele din urma sa va povestesc cum:
am facut rost de o tija dar era mai scurta decat a mea, cred ca era pt partea dreapta in cele din urma am scos bratul meu si l-am intors invers partea buna am introdus-o la motoras iar partea mai putin buna unde vine stergatoru si i-am pus o siguranta sa nu mai scape... asa am rezolvat fara sa mai dau jos tot bordul jos. Aveti idee daca se gasesc brate din astea de stergator? eu am vazut pe la piese auto numai cu totul.
diaconuliviu
Se gaseau, dar greu/rar si cu bucsele alea prost executate.
De aia le-am retezat, am demontat tot mecanismul si am adincit canalele cu o pila fina, dupa care am pus "Seiger".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.