Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizarile la Logan sa functioneze ca pozitii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Thejock3r
Salut,

Ma gandeam daca exista vreo posibilitate ca in momentul in care aprinzi pozitiile sa se aprinde si semnalizarile dar cu o intensitate mai mica.Ceva de genu cum au masinile americane! crede-ti ca e posibil?
l@u
Bineinteles ca se poate dar...la ce foloseste?
aho
Daca pui bec cu 2 faze (ca cele de pe frana) si modifici soketul..............
Thejock3r
Eu zic ca ar face farul mai mare putin..si e mai de efect :| parerea mea..nu am vazut..doar am intrebat smile.gif
klaus
pai le poti lega la pozitii alimentate cu o dioda de intrerupere a circuitului spre releul de semnalizare (din UCH). Nu cred ca ar fi o problema. Aia cu intensitatea ar fi mai dificila, desi cred ca ar fi automat pentru ca ai avea cadere de tensiune pe 2 becuri nu pe unul pe fiecare parte.
mariuscond
QUOTE(klaus @ 22 May 2007, 13:06)
...Aia cu intensitatea ar fi mai dificila, desi cred ca ar fi automat pentru ca ai avea cadere de tensiune pe 2 becuri nu pe unul pe fiecare parte.
*
Pai ce, sint legate in serie? Poti detalia?
C@talin
Pai la BMW am vazut ca se aprinde si semnalizatoru, sau asa e la bmw pozitiile sunt galbene ?
Giurisici Fabian
eu mi-am schimbat becurile de la pozitii cele albe cu galbene si se vad super
Amedeus
Pai.... e legal ? Ca parca pozitia trebuie sa fie alba sau rosie (cum nu e ok albastru sau verde dealtfel.)

"Art. 75. Este interzisa montarea la autovehicule, remorci sau semiremorci a altor lumini, a luminilor de alta culoare decat cele omologate, ori de alta intensitate decat cea prevazuta prin constructie."

Deci, nici chestia cu intensitatea mai slaba sau mai mare a pozitiilor nu e ok, pe langa culoarea "alta decat cea omologata"
klaus
Pai... nu e...
Thejock3r
Mersi ptr sfat Klaus..incerc s-o fac si pe asta :)Arata bine Fabian wink.gif
Stefan.A
Pt semnal pozitii fata sunt legale luminile albe si galbene.

Schimbarea becului de pozitie cu unul galben este cea mai usoara si de bun simnt modificare, avand acelasi rezultat cu cel cautat de initiator.

Presupunand ca ai reusi altfel de modificare, cum ar arata masina cu pozitiile alb-galbene? Sau galben-albe - depinde care va avea intensitatea mai mare...
C@talin
Fabian arata super,te super daca te rog si o poza si cu faza scurta aprinsa? Te rogggg biggrin.gif
klaus
Pentru semnal culorile legale sunt galben sau rosu
Pentru pozitie legala este culoarea alba.
Giurisici Fabian
multumesc ! o sa fie putina chinuiala la schimbatul becurilor ca nu prea e loc mai ales pe stanga.
poze fac mai pe seara
Stefan.A
Pentru semnal spate culorile legale sunt galben sau rosu
Pentru pozitie spate legala este culoarea rosie
Pentru semnal fata culorile legale sunt galben sau alb
Pentru pozitie fata culorile legale sunt galben sau alb

Cum altfel circula pe la noi masinile americane cu pozitie galbena pe fata? Dar cele cu semnal rosu pe spate?

Giurisici Fabian
POZELE
driverx
Totusi

Eu nu va inteleg. Ce probleme aveti......Nu te supara Giurisici Fabian da' in afara de faptul ca ti-ai tras o masina la care nu merg avariile bine (raman blocate pe aprins) NU ai facut absolut nimic. Asta e impresia care mi-o lasa. Cum pixu meu mai semnalizezi?
C@talin
Mie imi place,cred ca o sa fac si eu biggrin.gif


LE Fabian am avut si eu problema ca se vede putina lumina pe deasupra pleoapelor,am rezolvat-o cu niste banda izoliera neagra ,cred ca nu mai trebuie sa spun unde sa a pui happy.gif smile.gif
Giurisici Fabian
semnalizeaza becul de semnalizare ala are 21 de wati biggrin.gif simplu smile.gif
Amedeus
Prima impresie este de avarie defecta (lipsa masa, contact imperfect). mai interesant ar fii o lumina alba (LED alb), mai alba decat lumina becului, dar cu aceasi intensitate.
IRONICK
Mie mi se pare o tampenie.
Thejock3r
Imi plac smile.gif ms ptr poze ! Sa inteleg ca necesita doar schimbarea becului..oky doky ..
driverx
Deci aveti probleme...sa mor io. Pur si simplu arata ca o masina cu avariile blocate pe aprins. Ce cardanu meu poate sa va placa? E penibil deja, pe langa ca probabil e si ilegal.

Penibil....penibil rau.....
PaulT
Nici eu nu prea pricep ce e de placut aici....fara suparare.
dRg
Sa-mi trag una. Acu o sa trebuiasca sa ma feresc si de OZN-urile galbene. Nu erau de ajuns cele albastre.
V a L y O
Era o vorba: gusturile nu se discuta. Sincer, mie nu imi place cum arata...dar daca voi vreti asa...
driverx
Pai....deja s-a ajuns la un asa nivel de beeeeeep ca nici macar nu mai e vorba despre gusturi. Este vorba de o chestie care indica ceva prost, ca si cum ar fi stricat, ceva ceea ce slabeste contrastul atunci cand se semnalizeaza. Ca place la unii, ca nu place la altii chiar nu mai conteaza.... tot o tampenie copilareasca e....care banui ca e si ilegala.
NIN
nu mi-as face asa ceva, nu vad sensul!

Plus ca -mi pun intrebarea daca nu distrag atentia celorlalti..In genu , baga-te ca semnalizeaza stanga..... si BANG...
Thejock3r
Off off..nu mai poate pune omu o intrebare nevinovata ca hop tzop pe el smile.gif Eram curios daca se poate face , imi place ideea dar asta nu inseamna ca imi si fac asa ceva! enfin...
klaus
Revin cu documente:
In Europa (inclusiv in Romania care aplica directivele UE in domeniu), se utilizeaza cu succes directiva 97/28/EC care nu face decat sa fie identica cu UN-ECE Regulation No. 48 (pe care o atasez).
Aceasta norma stabileste (pct. 5.15):
    *Lumina faruri ALBA
    *Lumina proiectoare ceata ALBA sau GALBENA
    *Lumina marsarier ALBA
    *Lumina semnal directie si avarie PORTOCALIE
    *Lumina lampa stop ROSIE
    *Lumina iluminare tablita inmatriculare spate ALBA
    *Lumina pozitie fata ALBA
    *Lumina pozitie spate ROSIE
    *Lumina ceata spate ROSIE
    *Lumina lampi parcare ALBA fata, ROSIE spate (= lumini pozitie) sau, daca sunt incorporate in lampile de semnalizare PORTOCALIE
    *Lumina laterala (ca la Volvo) PORTOCALIE
[attachmentid=55068]

Discutii si dezbateri referitor la aceste culori sunt in curs, dupa cum rezulta in documentul anexat
[attachmentid=55070]


Deci ceea ce initiatorul doreste sa-si faca sunt "lumini de parcare" care, in conformitate cu regulamentul UN ECE nr. 48 pc. 2.7.22 sunt:
<< "Parking lamp" means a lamp which is used to draw attention to the presence of a stationary vehicle in a built-up area. In such circumstances it replaces the front and rear position lamps >>
Deci acele lumini de parcare nu lumineaza concomitent cu luminile de pozitie, ci lumineaza in locul lor.
wionut
eu am rezolvat asta cu 2 releee si acum am pozitia si semnalul aprinse permanent iar cand semnalizez se stinge doar lampa de semnal (se poate adapta sa se stinga amandoua)
OldMan
un sfat...cred ca ar fi mai indicat sa se studieze partea cu semnalizarea din UCH, sa vedeti cum sunt iesirile din integratul de putere care comanda becurile si apoi sa bagati tensiune inversa pe el.
klaus
Pai si daca se pune releu intermediar comandat de UCH tot asa se baga tensiune inversa?
OldMan
pai daca pui releu cum mai masoara UCH-ul curentul consumat pe circuit? Mai respecta timpii stins-aprins? Sau va vedea tot timpul avarie pe semnalizare?
klaus
o rezistenta in serie nu merge?
OldMan
Poti compensa consumul becurilor prin diferite artificii neortodoxe, da nu cred ca se castiga ceva, mai ales ca in cazul unei defectiuni tu nu vei stii niciodata pentru ca UCH-ul e pacalit, nu citeste consum mai mic de curent nu semnalizeaza defectiunea.
Ajungem la aceeasi discutie cu ledurile pe semnalizare...parerea mea e ca e bine sa faci ceva cu care sa castigi confort, securitate, etc. da nu sa pierzi si minimul cu care a fost dotata masina din fabrica.
klaus
Aceeasi parere o am si eu, dar te pui cu placerile oamenilor?
aditã
eu am pus pozitie galbena!mie imi place cum se vede...nu mi se pare cocalaricesc...si apropos becurile din faruri le-am dat jos ca sa nu comentati cumva! smile.gif
Mirciulik
Vazand poza, o astfel de masina mi-ar atrage atentia. As intoarce capul dupa ea.

Apoi as incerca s-o evit pentru ca ma duce cu gandul la o problema tehnica.....a masinii sau a proprietarului acestuia.

Modificarea asta e identica cu ledurile stil audi sau codita de rechin stil bmw.

aditã
sa stii ca becurile galbene chiar se compara cu o aripa de rechin...de fapt sunt aproape identice!goood blink.gif am obs ca aici orice poza ai arata sau ai spune ceva...totul se taxeaza.....pe alte forumuri nu e asa....oare de ce?si credeti-ma sunt unii ,au masinile sorcova!si mirciulik serios nu ai de ce sa te feresti de mine in trafic!ti-ai dorii ca macar juma din soferi sa conduca la fel ca mine...da stiu nu sunt modest...dar asta e adevarul!de la 18 ani am permisul...si nu am nici un incident creat de mine...acum am aproape 25!poate iesim si la un suc sa schimbam cateva vorbe!iti promit ca ti-ai schimba parerea dsp mine!nu sunt nici pe departe un cocalar!te salut si o zi buna! smile.gif
tdan08
QUOTE(aditã @ 10 Apr 2009, 17:45)
poate iesim si la un suc sa schimbam cateva vorbe!....



se infiripa ceva aici wub.gif
aditã
no way!nu la ce te gandesti tu!iote nu mai poate omul sa iasa la un suc ca e gay radmasa.gif
wionut
am facut asta si daca te intereseaza da-mi un mesaj pe privat cu date de contact eventual id de mess sau tel si vb acolo e destul de interesant efectul dar trebuie acordata mai multa atentie detaliilor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.