Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o mica problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
blade
am o daice pe injectie din 2002 si vrreu sa-i schimb filtru de benzina si nu stiu unde e si cum se schimba. va rog care stie astept raspuns
blade
sorry de greseala vroiam sa zic dacie dar de oboseala am gresit icon_mrgreen.gif
gogosaru19
mai bine il cureti decat sa iei altu nou . si apropo e usor sa schimbi un filtru de benzina vezi ca e paralel cu pompa de benzina langa joja de ulei icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif wink.gif
Ov
flitrul de benzina la injectie este sub masina in spatele rezervorului. Este o chestie cilindrica prinsa cu un colier. Are cam 7-8cm lungime cu vre-o 4 cm diametru. Te bagi frumusel sub masina si undeva in dreptul puntii spate, lipit de fundul masinii langa rezervor, pe mijloc o sa-l gasesti. Iti iei frumos unul nou (~20RON Bosch) si-l schimbi !

Operatiunea nu dureaza mai mult de 15 min timp in care o sa iei niste tarana si niste benzina in ochi smile.gif
mihai0070
QUOTE(gogosaru19 @ 23 May 2007, 02:07)
mai bine il cureti decat sa iei altu nou . si apropo e usor sa schimbi un filtru de benzina vezi ca e paralel cu pompa de benzina langa joja de ulei icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif  wink.gif
*


valabil pentru carburatie ... la injectie are dreptate Ov
AAlpine1
QUOTE(gogosaru19 @ 23 May 2007, 01:07)
mai bine il cureti decat sa iei altu nou . si apropo e usor sa schimbi un filtru de benzina vezi ca e paralel cu pompa de benzina langa joja de ulei icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif  wink.gif
*



tu ce injectie ai ? prototip ?
sobolan
QUOTE(blade @ 22 May 2007, 22:35)
am o daice pe injectie din 2002 si vrreu sa-i schimb filtru de benzina si nu stiu unde e si cum se schimba. va rog care stie astept raspuns
*



urca masina pe o rampa sau elevator si ai sa-l vezi langa rezervor.....are carcasa metalica...nu se curata....se ia altu nou wink.gif
di3g0
atentie insa ca daca il scoti risti sa iti curga toata benzina,si in schimb are doar o singura pozitie, are o sageata pe filtru cum trebuie oientat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.