Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o problema destul de curioasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
F10rin
imi curge ulei pe la toate trei capace din cutia de viteza. nu intra in a cincea dar cu a patra merge la turatia de 2500 rot/min cu 110 km/h fara nici o problema. la 3000 turatii merge cu 130. cum rezolv problema asta?(cu uleiul si cu vireza a cincea)
mihai0070
Inteleg ca ai o dacia xxx cu o cutie in 5 trepte ... mai DETALIAT ... ce are a 5 a
F10rin
nu intra deloc. in loc de a cincea imi intra in a treia. inainta intra in a cincea dar acum nu mai intra deloc. stiti din ce cauza?
mihai0070
Mergi la service si spune-le ca vrei un reglaj al timoneriei ... de acolo este beleaua ...
Gheorghedracu
Da, pirgiile de control sunt slabite si au joc excesiv. E posibil ca cele doua tampoane de cauciuc de la pirghia de comanda sa se fi rupt. E posibil sa se fi rupt tampoanele motorului sau ale cutiei. Trebuie verificate toate.
vis-a-vis
Vezi ca exista parghie fara tampoane, merge mult mai bine.
Gheorghedracu
Nu bitiie schimbatorul fara tampoane?
yo9hrb
Ti-a umblat cineva la cutie?
diaconuliviu
QUOTE(Gheorghedracu @ 28 May 2007, 17:15)
Nu bitiie schimbatorul fara tampoane?

Nu, Gheorghe, nu bitiie. De fapt bieleta aia in loc de placa dubla cu tampoane are doua furci la 90 grade cuplate printr-o bucsa cam de marimea celei din capetele de cremaliera. E putin mai rigida dar acea elasticitate exista si pe ea. Daca acele tampoane datorita calitatii se pot rupe, la asta defectarea este aproape zero.
ionut L.
eu sunt curios ce tip de cutie e... daca in a 4-a la 2500 ture ai 110 cu a 5 cat mai ai la 2500? eu stiu ca la 2800 cu a 4 ai 80 si la 3000 90km/h. Eu la 3000 ture in tr.5 am 115-120
argon
sunt povesti stai linistit. (sau are vitezometru' dereglat)
viperthevenom
@inut, la 3000 ai 115-120 ohmy.gif nu-i cma mult? eu inainte sami fac capitala la 3000 aveam 95, acuma am cam 102 si is f multumit de turatia asta...
Am auzit ca la astea pe injectie ai cam 115...
ionut L.
dacia mea e din 97 si asa a fost de noua, probabil e tr 5 mai lunga... cert e ca nu e singura, mai sunt daci ca a mea la 3000 sa aiba 115-120
diaconuliviu
QUOTE(viperthevenom @ 31 May 2007, 15:28)
[...]eu inainte sami fac capitala la 3000 aveam 95, acuma am cam 102 si is f multumit de turatia asta...
[...]

La acea "capitala" ai schimbat grupul? sau kilometrajul? Sau, macar cablul si/sau pinioanele de actionare kilometraj? Ca altfel nu vad cum. A, sau poate iti patina ambreiajul.
F10rin
e cutie de fuga de renault. probabil e si vitezometrul dereglat dar nu cred.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.