Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nova GTI 1.6
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Danny20
Astept pareri si sugestii....merci mult
mihai0070
La ce anume te referi ... la motor (injectia) sau la general ?
daca te referi la injectie nu stiu ca eu am GT - ul
la general ... pai gasesti destule probleme la nove si la super nove ca doar sunt la fel .
Danny20
si care sunt acestea????in afara de faptul ca de obicei crapa la oalele de pe spate, ca trancaneste hayonul.....ce ar mai fi????smile.gif
Sudsemnatu
mi se aude un zgomot ciudata la gropi in fata? de parca ar juca fier pe fier! ce poate fi?
mihai0070
Sudsemnatu bucse bara stabilizatoare ... verifica si mai vorbim .


Probleme ...

Troncane hayonul si plansa aia din spate ... se rezolva (sunt topicuri destule)
bieletele directie dreapta cad mai des (mai ales daca se urca borduri des)
ploua in 8 din 10 nove ... pe la usi sau portbagaj
mari probleme cu priza mobila de pe hayon
rugina in special pe oale amortizor ... hayon si usi fata ... (bagati ulei sau ceara)
Termocupla este naspa (nu toate) si este bine sa existe o rezerva
Blocul de lumini mai pica ... (am auzit multe cazuri)
...
si lista poate continua ... asa ca mai bine intrebati ce va doare ...
cristidb
Si scutul face mult zgomot cand se slabeste.
C a t a l i n
Subiect cam aiurea după părerea mea. blink.gif

Probleme Nova sau GTi? huh.gif

Probleme:

1. Este DACIA.
2. Restul problemelor sunt consecințele directe și/sau indirecte ale problemei numărul 1.
Sudsemnatu
Mersi ! Sa stii ca scutul s-ar putea sa fie..Poate nu l-au strans bine ..sau s-a slabit ..ca la roti nu cred ca sutn probleme.Zgomotul se aude mai ales cand e o succesiune de gropi nu doar la una.La una e ok..dar cand vin multe zdrangane de zici ca numai numai .
Mersi

Mihai ..poate imi dai si mie topicul cum fac sa nu se mai auda hayonul..sau o ideea mai simpla daca nu gasesti nici tu topicul !
Sau cum fac sa nu mai ploua in ea...idei..sugestii:)

Va multumesc baieti
madendre
rugina pe la chedere,ruginirea contraaripi din porbagaj,ruginirea aripilor din fata si mai fece din cand in cand figuri calculatorul la cald taie curentul pt. bujii cam 0,5sec. asta sunt probleme GTI la care a cazut victima masina in rest consumabilile placute,stergatoare etc.
ps:Sudsemnatu sa nu fie de la placutele din fata au ei un lucru care le tine fixe sa nu miste deloc ca sa verifici treaba asta cind treci printro groapa pune un pic de frana vezi daca dispare zgomotul daca nu dispare sar putea sa nu fie placuta si o bucsa dusa.
gti98
Mie mi s-a rupt colierul care tine piesa de cauciuc de pe capatul dreapta al barei stabilizatoare (fata). Trancanea urat, parca dadea cu ciocanu' in brat (de fapt cam asta se intampla, ca pierduse cauciucul ala...)
Un trancanit mai discret a avut cand s-a facut joc la articulatia bieletei (tot pe dreapta)
Masina e in al 9-lea an, dar nu am avut probleme cu bucsele (am schimbat rulmentul pe fata dreapta, ca probabil in fabrica l-au pus fara ungere, era ruginit!?!). La ultimul ITP am schimbat pivotul stang si mecanicul mi-a spus ca pe dreapta "mai merge, da' la urmatoarea il schimb si p-ala".
Oricum, fata de berlina am schimbat putin (la aia bucsele odata sau chiar de doua ori pe an la brat inferior, pivotii si bucsa brat superior cam la 2 ani, bielete directie, cam la 3 ani (si nu rulam pe an mai mult de 3-3,5 k km)
Supararea cea mai mare e insa ruginirea caroseriei, in special in zona de imbinare a pragului cu stalpul spate.
Bafta!!
mihai0070
Valabil pentru Nova GT ... cu carburator de 1600 ... NU circulati fara filtre ... riscati sa il infundati si s-a terminat ...
kikked
Eu am avut probleme cu relantiul instabil si nu este un caz singular,faza ciudata e ca in ultimul timp nu mai face.
mihai0070
te rog nu mai posta aceasi problema in topicuri diferite ... vei primi raspuns acolo unde ai postat ... daca ai postat corespunzator ... mad.gif
kikked
Pai postasem despre probleme frecvente.Oricum sorry.
Sir_Alex
2 ani de Nova astfel:

- termocuple G.M.V
- radiator spart
- timonerie cutie viteze dereglata
- 2 contra-aripi ruginite
- bloc lumini picat
- motoras pas-cu-pas (reglare relanti) dus
- ax volan schimbat (se strica acea cruce)

am mai schimbat si placa de presiune de la ambreiaj, dar sus am enumerat problemele pe care le-am auzit de la mai multi soferi de Nova.

Nu ma intelege te rog gresit, este un punct de vedere doar: daca mergi numai prin oras, incearca varianta Tico: fiabil si economic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.