Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dilema...martor stop....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
am si eu dacia din semnatura, totul si frumos...azi am vrut sa refac circuitul becului martor de stop, numai ca am plus-ul comun in bord....si daca e sa pun pe comutatorul pedalei de frana, nu merge........ma puteti ajuta?unde se leaga in mod normal becul martor de frana?sper ca m-am fauct inteles......sarumana:P
v_razvan_c
+ il iei de pe intrerupatorul de la pedala de frana,de la unul din papuci(nu stiu care din ei-ii incerci si tu pe fiecare; mi se pare ca cel din stanga),si minus vezi tu... smile.gif
soulraven
pai care plus care minus, ca din bord iese un singur fir.......si este de minus....plusul fiind comun....iar daca merg pe circuitul din pedala...nu imi merge, pentru ca acolo am plus....
v_razvan_c
asta spuneam,daca ai din bord minus e bine, iei un plus de la UNUL din papucii de la intrerupatorul de la pedala.un papuc are curent mereu dupa punerea contactului si celalat dupa ce pedala este apasata,cel care duce la stopuri pe spate; minusul il iei din bord daca spui ca ai.
soulraven
nu am inteles nimic, cred ca sunt greu de cap acuma....deci.....pe bordul 1300....firul de martor este ultimul din mufa 2, iar cu el trebuie sa ma duc in comutatorul din pedala...dar nu merge....adica....daca e sa leg pe un terminal...cel care are curent continu, nu merge, daca e sa leg pe celalat becul se aprinde pe dos....adica...se aprinde cand nu am pedala apasata....adica isi face circuitul de masa prin becuri...iar daca e sa pun firul asta masa, mi-se aprinde becul...deci.....firul asta e de masa....poti sa imi explici mai in clar (antiprost)....mersi mult:)
v_razvan_c
Nu te mai face prost,si eu m-am chinuit cu niste chestii,abia le-am inteles
Eu nu stiu ce mai ai tu pe acolo;eu asa am procedat,am pus o masa la bec si + luat de la un papuc de la butonasul de la pedala de frana. Poate nu am inteles eu,tu vrei sa pui un bec la bord ,care sa se aprinda cand apesi frana,nu?

29 May 2007, 22:30:
Aaaa,stai ca acum m-am prins. Eu nu am reusit sa fac nimic cu firul ala care intra in mufa de la bord ,am tras eu fire separat la bec.

29 May 2007, 22:31:
Deci am pus si alt soclu de bec,prins altfel, sa nu faca contact pe cablajul placutei de bord
soulraven
da, becul martor, care este in bord.....becu rosu din bord.....ultimul.... dupa cum ma uit acuma in circuitul bordului.....cele 2 placi cablate....plusul este comun, pentru ca alimenteaza ci voltmetru-l din bord....si becul asta de stop este pe minus....cu iesirea.....
v_razvan_c
Pai atunci nu stiu cum sa te sfatuiesc sa faci, inafara de faptul sa-ti pui alt soclu de bec, si sa elimini + ala comun; minus nu prea ai de unde sa iei, sa faci becul sa se aprinda cand apesi frana...dupa parerea mea smile.gif

29 May 2007, 22:36:
eu sincer nu am reusit altfel
soulraven
ma gandesc ca in schema originala a mers cumva.......dar cum.......oricat de prosti erau romani atunci, tot or fi conceput un circuit.....la 1310...cum este facut ciruitul?


[attachmentid=55556]
v_razvan_c
Eu ies din joc, nu inteleg nimic, poate ne ajuta si altcineva, sunt si eu curios smile.gif
soulraven
tu esti curios....da pai eu....sunt mai fixit...si vreau sa merge pe circuitul standard......
v_razvan_c
Am observat ca vrei neaparat sa faci ca vechiul circuit sa mearga:mrgreen: Si eu as fi vrut, dar mi s-a parut imposibil.
soulraven
si eu ma declar invins.....si poate cineva cu mai multa experienta si cu un circuit vechi functional sa ne explice si noua......help.....
diaconuliviu
Eu unul nu-mi dau seama la care bec te referi. Poti pune o poza cu bordul pe care sa marchezi becul cu pricina? Pentru ca, sincer, n-am vazut dacia cu martor pe frina de serviciu.
soulraven
pai........ai cadranul 2....ai faruri, pozitii....martor frana de mana...si ultimul martor STOP, pe el este desenat si o pedala.....
diaconuliviu
Nu-mi amintesc de el, poate memoria mea vizuala imi joaca feste, in fine.

Daca becul e alimentat pe +, la "iesirea" de care spui el "asteapta" o masa.

Solutia directa nu cred ca exista. Solutia pe care ti-o propun (retine, plecind de la premisa ca ai + pe el) ar fi asa:

La pedala, pe comutator, ai un + permanent (drept este, prin contact) si un al doilea fir, pe care apare + cind calci pedala.

De la acel pin, care e comun cu stopurile de frina (merge la "triple") alimentezi bobina unui releu. Celalalt fir al bobinei releului il legi la masa.
Acuma, releul trebuie sa aiba un contact "normal deschis", care se inchide atunci cind bobina e alimentata. Bun, firul de "iesire" al martorului din bord il legi la contactul ala (unul din papuci), iar perechea lui, a contactului ND al releului, la masa. Cind calci pedala, bobina se alimenteaza, punind la masa firul ala de bord ce asteapta "masa".

Succes.

Atentie! Acel martor iti va semnaliza ca pedala e apasata si ca contactorul ei functioneaza, dar nu iti va spune ca si becurile STOP se aprind.
soulraven
mersi am sa incerc solutia asta......aveam eu ceva idei cu releu, dar nu vroiam sa mai bag fire in plus in circuit...
diaconuliviu
Sincer, am citit solutia de mai sus, cu un alt soclu, legat pe acolo; decit solutia aia, o prefer pe asta; "baga" un releu in plus, dar nu "hacuieste" traseele de bord. Si, daca schimbi vitrina cu ceasuri nu va trebui sa rebricolezi pentru becul ala.

Din amintiri, insa, becul ala la Dacia n-a functionat niciodata, n-a fost legat. Eventual se putea lega la sonda martor nivel lichid, in cazul in care ea exista.
soulraven
dar pe 1310 exista ?si daca exista pe ce circuit este....cu plus comun...sau cu minus comun?
tgg2k
din cate stiu pe 1310 exista si indica doar in momentul cand presiunea scade in circuit. ceea ce la tine nu cred ca se pune problema doar daca ai schimbat pompa cu una de 1310.

in alta ordine de idei... eu nu inteleg... am citit postul de vreo 2 ori pana acum si tot nu inteleg ce vrei sa realizezi. sau mai bine zis ce vrei sa indice martorul ala?!

1. cand apesi pedala sa se aprinda doar asa?!
2. sa vezi daca functioneaza stopurile?!
3. sa indice acea scadere de presiune?! sau de nivel cum zicea liviu?!
ceaki
din cate stiu eu acel bec ar trebui sa indice ca martor frana de mana trasa. si de aceea firul de minus se leaga la contactul de la frana de mana. daca vrei sa-ti functioneze cand calci pedala, atunci faci cu releu cum ti-o explicat numai eu nu-i vad rostul sa ti se aprinda cand calci frana
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.