Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Tacheti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_21us
am fost la un mecanic sa imi regleze tachetii.dupa ce ridica capacul de la culbutor imi imi spune ca nu stiu ce nu calca calume pe nu stiu cine .( vo rog iertati-ma dar nu mas tiu exact termeni pe care mi ia spus).ca trebe schimbata sigurantele sau saibele ( nu mai stiu exact ) de la supape si ca sa dus supapa mai inauntru.ce efecte negative poate sa aiba chestia asta.
off topic.va rog iertati-ma ca nu prea le am cu mecanica.
RIon
cristi, aici nu trebuie sa iti ceri scuze! aici unii stu foarte multe, unii invata de la ei, altii doar isi dau cu parerea...
motorul nu iti functioneaza in parametrii normali, de aici se mai pot ivi si alte defectiuni, plus consum mai marisor de carburant. s-ar putea sa ajunga ulei in benzina, asa ca schimba saibele...
cristi_21us
mersi mult RIon.poimanie ma duc sa mi le schimbe.am inteles ca se pot schimba si fara sa dea blocul motor jos.e adevarat?cica se da numai bujia jos si se tine pe acolo cu nu stiu ce.astea din ce am inteles si eu ca mecanicu vb cu taicamiu ,taicamiu fiind tot mecanic vb mai codat si putin si nu prea am inteles mai nimic.smile.gif)e vre-o problema daca pune siguranta asa fara sa dea blocul jos.e posibil sa nu iasa cum trebe? multumesc inca o data celor care raspund
RIon
hmmm, nu sunt sigur, dar cred ca se poate. Bafta, si dupa, spune-ne daca e mai bine .
johnsws
se poate sigur. am citit intr-o carte de reparatii. exista o scula care se baga pe la bujie si tine supapa sus. nu are de ce sa nu iasa bine.
Dyda
Da dar scula este ptr chiulasa demontata sau pe motor , in cazul ca este pe motor eu nu am vazut si nici nu am auzit ca ex scula sa inlocuiesti siguranta sau taler si arc avind chiulasa montata pe motor ?!
AC
Dyda, aceasta scula exista si se foloseste fara sa dai jos chiulasa de pe motor.
Dyda
Te rog poti sa faci rost de ceva poze cu scula sau o schita , sincer ma intereseaza
cristi_21us
am fost si am cumparat sigurante ( 38000 lei doua perechi pt evacuare ).maine ma duc sa mi le schimbe.am sa fac si niste poze.sa vedeti care e treaba.eu ma rog sa iasa bine ca nu prea am incredere in mecanici.ca am auzit o gramada.urati-mi scucces si sa vad ce face macanicu lu peste ce se lauda ca schimba sigurantele fara sa dea jos chiouloasa.si daca va trebui data ,trebe data jos tot motorul mai exact ?
RIon
daca nu ai incredere, mai bine stai acasa:) nu ai ce face, ia-ti inima in dinti...
sa ne spui cum a fost. bafta
cristi_21us
mersi de incurajare.am si facut rost de aparat fotot digital si am sa fac si poze.
cristi_21us
se pare ca nu am avut noroc.mecanici au spus ca nu au o asemenea scula.AC a avut dreptate exista o scula speciala.dar l-am convins pe tata sa o faca el.in el incredere. smile.gif) dar totusi am facut un filmulet si nu stiu cum sa il pun.filmuletul e facut pt a vedea daca scoate fulm albastru.

off topic - cum se pune un filmulet pe un server.merge pus pe yahoo de ex.
cristi_21us
as putea sa am consum de ulei din cauza asta.fum albastru nu scoate deloc.as putea avea pierderi ?pe la busonu ala de la baie nu curge si nici pe la flitru.si totusi ulei lipseste si destul de binisor.motorul nu are mai mult de 35000 km ( dar nu cred ca are atat) in afara de mine motorul nu prea a fost fortat.i-am mai dat eu de vre-o cateva ori pe la 5500 rpm dar nu ff des.credeti ca s-ar putea strica un motor care era perfect in 4 luni.
Mr.M
va rog sa imi spuneti si mie (dc stiti) care este schema de reglare tacheti pt dacia 1310 Li. Multumesc!
Ov
aceeasi ca si pt berlina normala. Jocurile sunt aceleasi. Vezi ca e un tutorial pe tema asta, facut foarte bine. Da si tu un search si o sa gasesti.

P.S. uite aici daca n-ai gasit: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...eglare++tacheti


PPS: nu stiu ce-i cu mine azi de sunt asa de darnic blush.gif ph34r.gif
bodel
Pentru dyda pun eu o poza cu scula respectiva
Dyda
Multumesc bodel, ma-m lamurit, scotocind prin memorie ceva ceva imi aduc aminte ca ma-m jucat cu asa ceva dar cu mult timp in urma
Mr.M
Multumesc OV!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.