Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placutele de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
codrin_ando
Salutare!

Iata ca a venit vremea sa schimb si eu placutele. Am cumparat un set si sigurantele (cele adecvate sper).
De ce spuna asta: pentru ca atunci cand am cerut la magazin sa imi dea sigurantele pentru placute de Nova mi-au aratat doua tipuri total diferite:
- cele care arata ca o bucata de sarma (modelata frumos) de otel;
- cele care arata ca o tabla (tot modelata frumos) doar ca este lata si ca un fel de sanie (incovoiata la un capat).
Cel de acolo nu a stiut care e de Nova si care e de SN sau Solenza , sau alt tip de Dacie.
Pana acum am mers pe sigurantele din sarma otelita, dar au inceput sa zdrangane placutele ( au cativa ani buni ce-i drept), cele de tabla nu am incercat.
SE POTRIVESC SI CELE DE TABLA SAU MAI BINE RAMN PE CELE DE SARMA?

Altceva acum:
Care este pozitia buna in care se monteza sigurantele pe placute? Pentru edificare am atasat si niste poze(dupa mine ar fi 2 pozitii A si B, dara daca aveti alte idei.....)


A: [attachmentid=55597], [attachmentid=55599] fata, verso
B: [attachmentid=55600], [attachmentid=55601] fata,verso

cristidb
Sigurantele de sarma sunt de solenza. Asa am si eu de cativa ani. Eu le-am montat in pozitia B.
Cele de tabla se mai rup din cand in cand, si cand se tocesc placutele au prostul obicei sa atinga de disc si sa faca sant pe el.
Ramai cu cele de sarma, eventual mai intinde-le putin daca zdrangane.
mihai0070
Nu inteleg dece nu puneti placute de NOVA ... cele cu arc ... eu le am de 10000 km si inca mai merg 10000 ... stau fixe si nici nu se duc asa de repede...
cristidb
Pentru ca la modelele mai noi de nova etrierii sunt ca la SN si nu se pot pune placute cu arc.
kikked
Eu am pierdut o siguranta din aia de tabla si acum imi zdragane o roata de nu e adevarat. biggrin.gif
mihai0070
poate zdrangane placuta in suportul etrier ... ca roata nu vad cum poate sa zdrangane blink.gif
kikked
La placuta ma refeream.
mihai0070
Asa mai merge wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.