Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in dreapta sofer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nicckos
Salutare,
Am o Dacie din 94 si am observat ca dupa fiecare ploaie sau spalat cu jetul gasesc apa in partea dreapta si urme proaspete pe langa boxa din usa. Am demontat fata usii din dreapta si am vazut ca apa se scurge pe la baza geamului si apoi prin gaurille care te ajuta sa scoti macaraua. Stiti vreo solutie? Mentionez ca am schimbat peria geamului dreapta.
tgg2k
o solutie mai de "coltul blocului" e sa faci o gaura mica in usa, partea de jos, spre exterior, sa se scurga apa in afara si nu inauntru. problema mare e ca va aparea rugina in locul unde dai gaura.

solutia clasica: schimba chederul exterior de la geam si verifica macaraua sa se ridice pana sus. astfel nu prea mai poate intra apa in usa sa se infiltreze.

bafta
FLP
Curata si desfunda gaurile care se afla sub grila aia cu aeratoarele... aia intre stergatoare si parbriz....la mine a functionat....
Uncle-Sam
Salut! Si eu am aceeasi problema. Am cumparat perii noi si imi intra apa intre perie si geam (se poate vedea clar din interior), se prelinge si intra in masina prin diversele gauri din interior. Am impresia ca puful ala de la perii e ori prea lung, ori prea rar, ori ambele variante
Muttley
QUOTE(nicckos @ 3 Jun 2007, 12:43)
apa se scurge ............. prin gaurille  care te ajuta sa scoti macaraua.
*


Ceea ce se pare ca nu stiti voi este ca acele gauri de acces in usa trebuie sa fie acoperite.
Din fabrica, masina are niste bucati de polietilena lipite cu prenadez.
La ultimele interventii, la masina mea am renuntat la prenadez si am trecut la Power Tape pt lipirea bucatilor din plastic. E mult mai rapid, mai eficient si mai elegant cu banda adeziva. Bucatile le confectionati dintr-un sac de polietilena negaurit si transparent. Sprijiniti bucata de plastic pe gaura, trasati cu markerul conturul si apoi taiati cu foarfeca.

Tot din cauza apei care se infiltreaza prin acele gauri aveti si capitonajele usilor valurite. wink.gif
Uncle-Sam
Eu am dat toata portiunea de sub capitonaj cu prenadez si am lipit saci menajeri tongue.gif Au avut loc pt ca la 1100 portierele sunt mult mai mici.
os
vorbim de 2 lucruri difrite:
1. gaurile de vizita din panoul interior al portierei. acestea se acopera cu folie.
2. gauri de scurgere in partea de jos a portierei, la imbinarea fetei usii (chiar in faltuire). acestea au forma alungita, de cca 4x25 mm. ele trebuie sa fie libere pentru lichid. se pot monta fisii de burete, care impiedica intrarea prafului. Daca aceste orificii au fost obturate, evident ca apa isi va cauta alta iesire.
omegabear
legat de acele gauri de scurgere, pot spune ca desi le-am desfundat cu sirma, tot murata era mocheta la fiecare ploaie mai lunga, pana am observat (pe o ploaie de nu se mai termina) ca apa venea din gaurile de vizitare la praguri! Decupaturile acelea rotunde pe dublura pragului, sub mocheta pe laterale. Nu stiu pe unde ajungea apa in praguri, dar dupa ce-am desfundat cele cate doua orificii de scurgere de pe fiecare parte, curgea apa din prag ca la robinet. Nu s-a mai udat mocheta niciodata de atunci.
Uncle-Sam
E greu de spus pe unde intra apa in praguri. Pragurile comunica(,)cu structura de rezistenta a masinii, inclusiv stalpii. S-ar putea sa iti fi ruginit tabla de sub chederul de la parbriz si sa-ti intre apa pe acolo
omegabear
Nu-s ruginite. Nici in fata nici in spate. Chiar nu stiu cum ajunge apa in praguri, dar nu mai are importanta atata vreme cat sint desfundate gaurile de scurgere (care se pare ca nu degeaba au fost facute) asa ca apa nu mai sta in praguri sau intra pe mocheta. Am mai avut o problema care s-a rezolvat cu un pic de silicon pe garniturile de la lampile spate (stopuri) si de-atunci am scapat complet de udatura. smile.gif

Sint curios daca nicckos a rezolvat problema si cum. Poate ne spune.
CaliN_08
Salut.Si mie imi intra apa in praguri si nu stiu pe unde.Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?
MECCA
am si eu probleme cu apa in masina.Dupa ploaie sau spalare se umeseste tapiteria din dreapta ramei de la parbriz si ajunge sa curga prin coltul dreapata jos al parbrizului.Cineva mi-a zis sa-i pun un furtunas la canalul acela din coltul parbrizului din exterior dar tot degeaba.Cand ploua tapiteria exact din coltul dreapta sus si pana in coltul dreapta jos e ud.Ce ma sfatuiti sa fac.Daca ii pun sub cheder de jur imprejur niste silicon transparent crede-ti ca rezolv problema, asa am vazut la cineva si nu mai are treba cu apa.Astept niste sfaturi va rog.
brigada_diverse
chiar e o problema. am observat si eu azi, curge pe la aeroterma , mai ales la demaraj.

trebuie sa fie vreo garnitura de etansare prost pusa, o sa dau jos aeroterma sa vad, cred ca de acolo e vina
marinush99
la o ploaie mai serioasa... imi baga apa prin fata pe undeva pe sub bord ajungand in torpedou. mai bine zis imi pica pe sub tot bordul.. nu am probleme la instalatia electrica dar imi intra la casetofon si deja mi-a ars finalul de 2 ori. ce e de facut???
MECCA
cum am spus mai sus si eu am avut problema asta.Ca sa fii sigur de unde vine apa da jos grilajul de pe bord si palsticele alea din colturi si pune furtunul, sau asteapta o noua ploaie serioasa sa vezi exact pe unde vine apa.Daca curge prin colturi este aceeasi problema ca la mine.Eu am facut asa.Am curatat sub cheder bine cu o carpe inmuiata in alcool, dupa care am cumparat un tub de silicon sanitar transparent si am bagat varful tubului sub cheder si am dat de jur imprejurul parbrizului, iar dupa ce se aseaza chederul la locul lui, stergi cu o carpa excesul de silicon.La mine dupa operatia asta nu mai baga pic de apa in masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.