Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: foc la instalatia electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kalyyyyyy
Am imprumutat masina unui prieten pentru un drum mai lung si ,fara ca el sa fi facut ceva(il cred) masina a scos fum de la motor.A oprit si luase-ra niste fire foc,le-a smuls de acolo,a venit un nene si le-a pus la loc.Totul frumos,pana sa ajunga masina la mine dinnou s-a mai intamplat patania de 2 ori.Dupa ultima oara,a fost cu masina la un service.Aici intervine urgenta raspunsurilor voastre:mecanicii,pe langa cablurile arse,au identificat problema ca fiind de la alternator(au schimbat puntea de diode - scuze daca denumirea este diferita).Eu nu vad cum sa fi dus cele 2 diode care au zis ei ca sunt arse la incalzirea asa de tare a firelor sau la un scurt,mai ales avind in vedere ca incarcarea mea nu era tocmai buna,acul statea pe partea dungata,aproape de rosul inferior.
Este posibil ca puntea de diode sa fi provocat asa ceva?daca nu ,dati-mi va rog idei,ce ar fi putut?precizez ca instalatia electrica este din '82,deci este posibil ca o cauza sa fie vechimea(deteriorarea izolatiei de la cablaj)
Imi cer scuze moderatorilor daca mai exista un astfel de topic,am cautat cat de cat si nu am gasit,sper ca e scuzabil din natura urgentei.
mihai0070
Vezi in primul rand ce sigurante ai pus ... sa fie calibrate exact pe cerinta ... nu mai mari ...(EX: faruri 5 A si tu au pus 15 A ca nu aveai alta ...)
ceaki
scurt poate fi si in puntea de diode si sa-ti provoace arderea firelor numai ca asta se intampla imediat dupa ce pui bornele pe baterie. atunci normal ar trebui sa t-i se topeasca firul albastru care merge de la baterie si pana la borna + de alternator. acuma n-am inteles, mai ai si acuma scurtul dupa ce ti-or schimbat diodele?
kalyyyyyy
Nu mai am scurtul,dar cu ce calitate de oameni au umblat pe acolo(au uitat sa puna firele la sonda de marsarier,la sonda de apa le-au pus invers,au lasat fire neizolate,etc),prefer sa fiu sigur ca asta era motivul(diodele).De ars,s-a ars exact firul de care zici tu,ala de la alternator la baterie,deci este totusi posibil ca asta sa fie cauza.O sa merg totusi la un electrician cat de curind.
diaconuliviu
Daca e ala albastru, dintre + alternator si + baterie, da, puntea in scurt sau scurt pe traseul cablului albastru.
Daca se mai topeste si alt cablu care pleaca dinspre alternator, atunci posibil scurt pe traseul cablului respectiv.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.