Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conditii de trafic nefavorabile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
StefanT
Suport caldura, soarele, ploaie, ceata, ninsoare, lapovita, polei, zapada, tot, conduc prudent si o duc la capat.
Insa oameni buni, poate sunt tampit, dar nu suport vantul!! Vant, lateral, sau frontal, NU IL SUPORT. Am venit azi de la Bucuresti, vant nu foarte tare, insa am ajuns deja stresat si cu durere de cap acasa. Asa patesc intotdeauna dupa un drum mai lung in care am de luptat cu vantul.

Mentionez ca am amortizoare la masina, nu e pe perne de aer, nu se leagana, nu o ia vantul, insa oricum se simte, la accelerarea masinii. Nu suport felul in care schimba mersul masinii si comportamentul. Si am mai mers si cu alte masini in conditii si la fel ma enerveaza.

Astept sa votati si voi daca aveti asemenea probleme sau fixuri.
YO4RLP
Cea mai pacatoasa situatie mi se pare atunci cand mergi drept spre soare, care se aproapie de asfintit ... si n-ai ochelarii la indemana.
Iarna e si mai rau: soarele e apropape de linia orizontului chiar si in miezul zilei.
Racky
Dupa mine, cea mai nasoala situatie e iarna...prinzi oleac de polei, oleac de gheata si te-ai dus ,masina e cam greu de controlat
CriSTI68
Traficul infernal din Bucuresti, mai ales cand intersectia este dirijata de un "prost" icon_mrgreen.gif
StefanT
...referindu-ne strict la conditiile meteo, de unde politia romana nu face parte icon_mrgreen.gif
nh1980ro
Polei. Acolo doar anvelopele cu 'tinte' te mai ajuta, in rest ABS, ESP bla bla sunt praf in ochi.
Hatod
Lapovita. Poleiul aproape a "castigat", fiind mai periculos. Dar lapovita ma deranjeaza mai mult, dat fiind zgomotul intens pe care fac rotile inaintand in chestia zapada-cu-apa. Totusi consider ca poti sa scapi controlul mai usor in cazul poleiului, trebuie sa fii mai atent.
driverx
Noaptea pe o ninsoare de aveam probleme sa disting unde se termina botul masinii (D1300). Mi s-a intamplat asta in drum spre Belis.
argon
Poleiul e cel mai nasol normal, nu stiu ce treaba ai cu vantul , ca eu nici nu-l simt, poate ai nevoie de o verificare generala la suspensii si izolatia masinii, fonica si nu numai(pentru incorfortul auditiv), plus directie. Una sau mai multe din astea le ai necorespunzatoare unsure.gif

Sau de la GPL, ai motorul asa slab ca te incetineste orice rafala 04.gif
StefanT
Asa e argon, asteptam cu interes interventia ta pe topicul asta, legat de cat de slab e motorul si cat de prost merge pe GPL icon_mrgreen.gif
Normal ca izolatia mea nu se compara cu izolatia masinii tale, iar de puterea dezvoltata de L4-ul tau nici nu mai vorbesc. Doar se stie ca dupa ce uzina de la Pitesti a facut masina ta (deci nu Dacia ta, masina!), s-a spart matrița ( © Muttley)

P.S.: Daca zici ca tu nu simti un vant puternic lateral inseamna ca nu eu is ala cu probleme cool.gif
argon
ai incercat sa circuli cu geamurile inchise spre partea cu vant? unsure.gif

Si terminand cu gluma, intradevar nu simt vant din lateral, doar daca e foarte puternic - dar nici atunci nu e directia afectata ca la tine, pana la urma ce pretentii ai de la o masina de 25 de ani? eventual pune amortizoare si arcuri calumea pe ea. Apropos, ce varsta au cele de pe masina? Plus da jos portbagajul de pe plafon(am o presimtire ca ai asa ceva) , si o sa fi surprins cum se estompeaza vajaitul.

a..si eu mi-am antifonat suplimentar masina, mai ca nu se aude motorul din interior ca la straine, face minuni, si ii face pe altii sa creada ca s-a spart matrita wink.gif
vijelie
Ceasul rau, ca pe polei/ploaie/ceata ne mai descurcam cumva.
Oskar
poleiul
StefanT
QUOTE(argon @ 7 Jun 2007, 10:07)
ai incercat sa circuli cu geamurile inchise spre partea cu vant? unsure.gif

Si terminand cu gluma, intradevar nu simt vant din lateral, doar daca e foarte puternic - dar nici atunci nu e directia afectata ca la tine,  pana la urma ce pretentii ai  de la o masina de 25 de ani? eventual pune amortizoare si arcuri calumea pe ea. Apropos, ce varsta au cele de pe masina?  Plus da jos portbagajul de pe plafon(am o presimtire ca ai asa ceva) , si o sa fi surprins cum se estompeaza vajaitul.

a..si eu mi-am antifonat suplimentar masina, mai ca nu se aude motorul din interior ca la straine, face minuni, si ii face pe altii sa creada ca s-a spart matrita wink.gif
*


Normal ca am incercat si cu geamuri inchise doar nu-s batut in cap smile.gif)

Nu vad de ce zici ca e directia afectata, dat fiind faptul ca am facut acum 2 saptamani toata bucsaraia, discuri frana, planetare, pivivoti, rulmenti, totul nou pe fata. Asa ca nu te mai arunca in afirmatii te rog. Am schimbat si discul de ambreiaj, am schimbat si arcurile, totul acum jumate de luna. Si portbagajul pe masina a stat in total maxim 3 zile pe masina, am carat niste caucuicuri acum un an la tara, si bradul de craciun, atata tot.
PS: Nu am mentionat nimic de niciun vajait tongue.gif

Si stai linstit ca si eu am masina antifonata cu 3 straturi de PEE de 4 mm + mult antifon cauciucat.
Nu mai sari sa te lauzi tu imediat ce acuza cineva o problema, de orice natura ar fi ea, ca n-ai fi avand tu Opel Astra sub forma de Dacie si noi carute.
cmandrei
Soare puternic ... e cel care ma face sa ma stramb cat pot ... cu tot cu ochelari de soare etc.

In rest cand e ploaie, zapada sau ceva interesant pe drum imi place mai mult sa conduc ... rolleyes.gif ... mai incet mai atent mai batraneste dar imi pare mai interesant ... altfel temperatura 18 grade, fara soare puternic, fara vant, fara trafic, benzina sa coste 0 lei / 100000000 L ce farmec are smile.gif
argon
StefanT: hm...eu vad ca tu te plangi de niste probleme pe care nu e normal sa le ai, dar daca vrei tu sa zici asa, whatever , ma laud(ca parca as avea cu ce radmasa.gif )

hai gata, am terminat ca e offtopic..

Ontopi: cum spuneam , si normal ca vantul nu are nici un motiv sa ma deranjeze atata timp cat sunt in masina, ma deranjeaza cel mai mult poleiul.
bobo77
Am votat poleiul, desi toate variantele sunt periculoase daca nu esti atent sau nu ai masina adaptata pt conditiile respective...
C a t a l i n
Poleiul e cel mai păcătos.

QUOTE(nh1980ro @ 6 Jun 2007, 02:40)
Polei. Acolo doar anvelopele cu 'tinte' te mai ajuta, in rest ABS, ESP bla bla sunt praf in ochi.
*



Asta este părerea vulpii care nu ajunge la struguri...

Ți-aș putea arăta câteva teste video foarte interesante, care să îți potolească falsa neîncredere...

Dar să rămânem la subiect... smile.gif
kikked
Poleiul e cel mai periculos fenomen meteo.
puiu82
Poleiul .
StefanT
Observ ca dintr-atatea voturi is singurul cu Vant puternic blink.gif

tongue.gif
argon
told you so blush.gif
Slider
Se poate si..ceata cu polei?
MoneyTalks
Cea mai nasoala conditie de trafic: ploaie torentiala pe o ceata de nu se vede la 5m si noapte.

La fel de nasol e si daca in loc de ploaie alegeti ninsoare torentiala, in care in 5 minute e un strat de zapada de minim 3 degete pe o masina stationata.

Pe asemenea conditii pe un drum normal cu greu se circula cu 50km/h, iar pe autostrada cu greu se circula cu mai mult de 100 km/h.

Tot conditie nasoala e si cind ploua torential si trebuie sa mergi pe autostrada. Cei care au circulat stiu ce nasol e. In Germania cu greu am mers cu mai mult de 150km/h
vis-a-vis
Cea mai perversa situatie mi se pare atunci cand incepe sa ploua usor si apa se imbiba cu praful si se face un fel de clisa pe tot asfaltul.
Daca mergi in conditiile astea ca pe asfalt uscat, ai ocazia sa derapezi.
Cand incepe sa ploua bine, asfaltul se spala si aderenta creste.
Atunci e o reala placere sa mergi.

Imi place sa merg pe ploaie, pe zapada, pe polei, iubesc conditiile extreme.
Am si o motivatie perversa. In astfel de conditii performantele masinilor se egalizeaza si atunci depinde doar de sofer biggrin.gif
Imi place sa trec cu dacia pe zapada asa, cu vreo 70-80 pe langa tot soiul de masini bengoase care se taraie cu 30 la ora tongue.gif
Braveheart
Cel mai pervers drum la care am mers in viata mea..plecat din oradea dim. in tricou (da, aveam si chiloti si toate alea tongue.gif ) ce mai, caldura mare !caruta plina de bagaje, mama, nevasta si bebe de 3 saptamani. mai dupa-amiaza ajung in pasul tihuta, o fulguiala domoala ne inconjura, si un polei sub stratul de nea se concretiza.
Eu incepator, caruta noua, vazui moartea cu ochii: am facut un 8 frumos de am ajuns cu rotile spate in afara drumului - spre rapa. Nici in ziua de azi nu stiu cum m-am oprit pana la urma.
Mai incolo in apropiere de suceava coloana de tiruri si alte masini patinau elegant pe drum.
dupa 3 zile la intoarcere intre suceava si gura humorului pe o portiune de drum am facut pe-a cartita sa imi scot masina din troiene. intre cluj si oradea, m-a ajuns noaptea si o ploaie torentiala cu spume, de simteai in masina ca esti pe alta lume - nici nu faceau fata stergatoarele - cine a trecut prin asa ceva stie ce vorbesc.

Stiu ca am fost off topic dar am vrut sa imi motivez votul: poleiul..
ady85btz
ploaia torentiala e cea mai nasoala tongue.gif ...pe restu m-am descurcat bine.am adaptat viteza la conditiile meteo si totu a fost frumos si bine wink.gif
PaulT
Soarele puternic mi se pare cel mai deranjant.Ptr ca unde e soare puternic=>si caldura mare...Total neplacut.. radmasa.gif
hash
poleiul. daca nu-ti anticipezi bine mutarile si apare neprevazutul, ai dat de dracu'. singurul accident din vina mea in care am busit masina a fost din cauza poleiului.
tatuci
daca-ti cunosti bine masina si te bazezi pe ea e suficient sa adaptezi stilul de condus la conditiile de drum.

mie unu nu mi-e frica de ce fac (conduc ca un pensionar pur sange) dar am oroare de pustanii plini d eadrenalina care dupa ce ca nu cunosc fierul incearca sa se sparga infiguri sa-si demonstreze maiestria....si asa se infig pe te miri unde si te mai i-au si pe tine dupa ei.

cel putin la ceata, polei si zapada batatorita sunt ceva de groaza...o gramada de accidnete care nu ar fi trebuit sa aiba loc
Petea
Treaba cu vantul o pot confirma eu, e foarte dificil sa mergi cu masina cu vant din lateral, la viteza mare. Am testat asta si cu berlina si cu loganul, iar la peste 100 km/h cu vant puternic din lateral e foarte greu sa pastrezi directia in conditiile in care pe acelasi traseu pot prinde 140 cu loganul fara probleme la directie. Din fericire solutia la problema e foarte simpla, scazi viteza pana cand esti sigur pe masina. Poate de aceea nu este chiar asa de frecvent semnalata problema.
Personal, in afara de polei consider ceata ca fiind foarte periculoasa. Am prins o ceata de nu vedeai la 10 metri in fata si trebuia sa facem 400 km, o placere. Chiar daca erai foarte atent si mergeai ca melcul, riscai sa intre altul in portbagajul tau.
brigada_diverse
eu nu ma omor cu viteza, deci nu ma deranjeaza poleiul si alti factori din aceasta categorie. pe mine ma supara caldura puternica, si cum intr-o dacia 1310 nu am aer conditionat e cam greu sa aerisesti, mai ales daca afara e cald rau
sonykel
number one e ceata...
2. viscolu
3.zapada batatorita si polei
dar in ultimele 2condtii nu ma aventurez decat daca e necesar , dar de ceata poti da si dupa colt...


cristi scoate parbrizu si se rezolva problema...
gabylzr
Polei zic si eu , ca este cea mai nasoala situatie.
negrucvj
cea mai naspa situatie, patita de altfel : ceata deasa combinata cu intuneric. Vizibilitate 2-3 m, mers cu a 2-a in maxim 10 la ora, roata pe sant ca sa stiu unde-i drumul, capul afara ca sa AUD ca de vazut ceva sanchi, toamna tirzie, traseu Corabia - Turnu Magurele. Am trecut prin Corabia fara sa-mi dau seama. Pe locul 2, zic eu, sunt "nebunii" de pe sosea, mai rai decit orice ar da Dumnezeu.
simedi
cel mai periculos mi se pare cand ninge peste un drum acoperit cu polei...combinatia zapada proaspata - polei imi da fiori wacko.gif .
V a L y O
Cel mai periculos este poleiul. Apoi ceata.
av_bbq
polei rugaciune.gif big_wheel.gif
magelan_explorer
poleiul e de departe cel mai periculos
enervant: soarele la apus sau asfintit
traficul in bucuresti
noaptea pe ploaie in bucuresti
vara cand te sui in masina parcata la soare
Ghidioneanu
Poleiul o fi periculos , dar daca stii ca e polei , reduci mergi usor , fara frane si acceleratii aiurea si te opresti sa anunti ,,organul ...." ca e polei si trebe sa-si faca treaba .
Dar cel mai nasol drum mi se pare noaptea , pe vreme umeda , asfalt ud si murdar de noroi de la carute si tractoare la care mai adaugam un pic de ceata . post-336-1110552439.gif
E suficient sa mergi cu 40 km pe un asemenea drum ca sa te ia dracii . Efectiv nu vezi marcaj , nu vezi marginea drumului , nu vezi curbele , m-am trezit pe contrasens cu rotile in noroiul de pe acostament , pentru ca nu am vazut ca drumul a luat-o frumusel la dreapta !
Experienta a fost traita personal pe drumul Stefanesti( jud Botosani ) -Iasi in urma cu ceva ani . Din cauza noroiului , clisei , de pe drum nu se vedea nici marcajul de pe mijloc , darmite cel lateral . In plus drumul era relativ pustiu , era dupa 22.00 , am facut trei ore pana la Iasi .
Nu va mai povestesc de doi pietoni relativ beti clampa , cu hainele de culoarea drumului ... 251.gif
alinushy
cea mai nasoala mi se pare aglomeratia.....in rest le indur pe toate smile.gif
sonycu
cea mai nasoala situatie e atunci cand te apuca o mancarime din aia iritanta, de care trebuie sa ai grija imediat, numai ca esti in curba (cu polei sau fara)

sa va vad atunci.. si nu.. nu aveti voie cu o singura mana pe volan.. nu v-a invatat intructorul? tongue.gif
concurent
Imi este la fel de teama de polei ca si de ceata si cand sunt amandoua ... nu ma gandesc decat la ideea cum vine altul si ma loveste.
K-gula
Am condus mult si mai ales multe marci de masini .... in principal cu ABS ... actualmente am un Logan ABS plus asa ca sincer pe carosabil umed ma simt ca acasa, pe polei nu imi fac probleme ca stiu sa manevrez masina (am condus si in regim raliu la "sectiunea" debutanti) ... in schimb urasc enorm de mult ceata abundenta mai ales asta de anul acesta de la inceput. fac des brasov bucuresti si sincer am prins ceata de nu vedeam lampile celui din fata mea care nu se afla la mai mult de 10 m de mine. era sa fac 2 accidente la campina cand au intrat doi in fata mea fara sa vada si la dus si la intors. deci in concluzie urasc enorm ceata.
Ionescu
K gula salutam Brasovul... La ora asta inca nu e aglomeratie la Universal... Se vede pe webcam tongue.gif
La subiect: nu mi-e frica, pentru ca adaptez masina la conditiile meteo. Totusi poleiul ar conduce in topul conditiilor cele mai grele. Acolo sep oate pierde cel mai usor controlul masinii, pentru ca disiparea este minima, iar sistemul sofer masina... devine aproape instabil.
Cu vintul confirm si eu. In olanda, pe autostrada spre Amsterdam, vant de peste 100km/h. Dansam toti pe sosea de nu se poate. La un mom dat batea din fata...si io acceleram...masina nu prea. La un moment dat, brusc intru intr-un tunel. Va dati seama faza de desene animate icon_mrgreen.gif
Deci: adaptati-va la conditiile de drum!
Victoras2001
Cea mai sexy situatie mi s-a parut cand, pe o ceata de nu vedeai la 2m, m-am apucat sa depasesc o caruta si m-am trezit nas in nas c-o huiduma de camion care n-avea nici macar un opait aprins, da se deplasa fara probleme pe sosea.
Nu zic ca poleiul ar fi o placere cand te aflii la volan. Dar, in opinia mea, cel mai rau e sa n-ai vizibilitate.
mitu2002
zapada afinata 20 -25 cm anu trecut in ajun de craciun pe portiunea poiana sarata onesti 30km facuti in 3 ore practic mergeam in urma a 3 tiruri dotate cu lanturi si care aveau oarece aderenta prin zapada aia si o batatatoreau un pic in cele 3 ore o singura lama a trecut pe sensul celalalt
tkx
pt mine ce mai nasoala situatie e noaptea pe ploaie, asfalt proaspat (care e negru ca dracu) si masini multe care vin din sens opus. in rest n-am pb.
2xGI
clar,poleiul e cel mai al dracului. insa nu sunt de neglijat nici celelalte.

17 Nov 2008, 19:27:
pt victoras 2001,degeaba ai vizibilitate daca nu ai aderenta(eu am patit-o in plina zi
cu vizibilitate mare ).zi de iarna cu un strat mic (cativa cm) de zapada sub care era polei,la 30km/h intr-o curba nici foarte stransa nici foarte larga,iata ce ma trezesc in sant sad.gif .noroc mare ca nu venea nimeni(oameni,masini,carute etc )pe contrasens.
sweetboy89
pe polei e cel mai naspa. acu cateva zile knd a nins pe 22 noiembrie am mers seara cu toate ca luam curba cu treapta a 2a tot era sa intru in santz :|
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.