Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eleron Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Wolfman
Are cineva montat asa ceva? Sau macar poze cu vreun eleron decent, nu gen WRC?
bassfreak
M-am gandit si eu la montarea unui eleron, doar pentru a vedea mai bine la manevrele cu spatele unde se termina masina..
costi
facind abstratie de inutilitatea unui astfel de element eu personal cred ca o sa arate rau de tot, avind in vedere inaltimea si asa exegerata a spatelui.
Wolfman
Ma gandesc ca un eleron ar mai atenua din uratenia (parerea mea!) spatelui; problema este ca la asa multe linii drepte e greu de gasit un eleron care sa dea bine...
Lucian123
Eleron ii mai trebuie dupa ce ca e foarte inalta. Cred ca nu mai vezi nimic in oglinda.
hyperyon
depinde de care ii pui.....
daca ii iei unu de ala care sa o lungeasca..maid e exterior...eu zic ca ar merge bine...chiar sunt curios daca si-a pus careva si de care
Funny
QUOTE(hyperyon @ 6 Oct 2004, 20:38)
depinde de care ii pui.....
daca ii iei unu de ala care sa o lungeasca..maid e exterior...eu zic ca ar merge bine...chiar sunt curios daca si-a pus careva si de care
*


Nici sa nu va ganditi.Ar arata verry naspa.

Parerea mea.

excl.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif excl.gif excl.gif excl.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Ake
QUOTE(Wolf @ 6 Oct 2004, 09:46)
Ma gandesc ca un eleron ar mai atenua din uratenia (parerea mea!) spatelui;

ba eu ma gandesc ca un eleron ar mai accentua uratenia (parerea mea!) spatelui;
jumanji
blink.gif sfatul meu este sa va uitati mai intai la niste poze nu sa va dati cu parerea doar imaginandu-va...eu amvaz si depinde ce eleron pui ca am vaz si urate am vaz si super tari...asha ca mai ganditi-va si cautati poze cu tuning dacia
hyperyon
ne poti arata tu niste linkuri ceva? noi nu am gasit
echosektor
daca ii pui doar eleron nu stiu daca arata prea bine..dar daca o tunezi complet (exterior) o sa arate binisor...presupun ca urmatoru model de dacia o sa fie si mai urat.abia astept sa vad ce o sa scoata.
sa nu uitam ca dimensiunile farului din spate (lampa ii spune,nu?) s-a marit de la DSN incoace excl.gif
dode
QUOTE
ba eu ma gandesc ca un eleron ar mai accentua uratenia (parerea mea!) spatelui;



Nu cred ca este urata, aaaa???
maxx
super misto cea rosu toreador smile.gif
dac-o pui si-n practica 10x biggrin.gif
costi
dode alea doua poze prin Loganul din unghiul ala favorabil pe care l-au folosit si cei de la Mioveni in prezentari. Pe viu insa nu cred ca va arata frumos. Masina este si asa ff inalta. Punind spoilere si praguri ii vei accentua disproportia latime/inaltime
dode
QUOTE
dode alea doua poze prin Loganul din unghiul ala favorabil pe care l-au folosit si cei de la Mioveni in prezentari. Pe viu insa nu cred ca va arata frumos. Masina este si asa ff inalta. Punind spoilere si praguri ii vei accentua disproportia latime/inaltime



Mda.... dar nu este super urata.
costi
intr-adevar nu este urita dar cred ca in cazul asta trebuie umblat la suspensii si coborita garda la sol binisor.
DomnulK
QUOTE(costi @ 16 Nov 2004, 12:06)
intr-adevar nu este urita dar cred ca in cazul asta trebuie umblat la suspensii si coborita garda la sol binisor.
*


Adica sa mai taiem din arcuri. Sau sa scoatem Inaltatoarele ,daca au. Amortizoarele sport nu cred ca isi au rostul.
mariuscha
Adevarata treaba! E singura masina romaneasca la care vad un tunning potrivit! In ce program ai creeat imaginea?
maxx
cel mai bun si ieftin eleron este cel de solenza, pe care vi-l puteti monta la orice dealer dacia...
si cred ca vine si bine...
luck
Ca eleron trebuie ceva micut ceva de genul asta cum au facut si nemtii de la ELIA..

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry16850361
tazzz
poza aia e cam nasoala si e prelucrata pe computer...

vezi ca asta e mult mai veridica:

user posted image

e luata de pe 4tuning.ro...a pus-o pe-acolo un tip care a fo la Essen Motor Show

--> vreau si io eleron de-asta...de unde fac rost? are cineva idee???
Sony
E interesant eleronul asta. Nu credeam ca exista un eleron care sa nu faca spatele Loganului sa para si mai masiv.
MMihai
Chiar ca eleronul ala asa elegant schimba parca tot spatele destul de rigid al loganului.. cam la ce pret se gaseste ca ma intereseaza si me mine pt clio symbol smile.gif
tazzz
informatia cu logan-ul tunat a aparut pe site-ul AMS de prin Ungaria cu o poza contrafacuta, iar apoi a aparut un user pe 4tuning cu o poza veridica; stirea a ajuns si pe la noi iar pretul vehiculat pentru eleron era la vreo 140 de euro...

...dar poate ne ajuta vr-un nene care stie sa modeleze fibra de sticla sau ceva smile.gif creca am iesi muuuuuuuult mai ieftin...poate la vreo 14 euro si o bere sau ceva de genu asta...

Alte idei? blink.gif
fbatran
comanda mare .... pret mai mic
trebe facut ceva cu posterioru LGN-ului ... ca nu e apetisant deloc
sunt si io pe receptie
MMihai
140 E ... au mancat dupa jos??? n-oi fi nebun sa dau atat pe eleronul ala.. cu 100 si ceva imi iau de aluminu meserias ... tongue.gif 140 nu face nici mama lui de eleron. (se potriveste cu preturile de la ausbourg) ca sa fac o paranteza ca si acolo au niste preturi...
maxx
la dealer de unde am ridicat masina mi-au zis ca pretul orei de lucru e de 400mii (yo am intrebat, nu mi-au zis ei...), la "Ausbourn"daca asa se scrie smile.gif
P.S. - La dealer avea si magazin de piese si accesorii :
- o jeanta de aluminiu(d-aia cum am yo la ambition) era ~3.800.000
- un breloc de pus la chei (d-ala cu logan) era 140.000
si bomba : am fost la electricianul care monta alarme si mi-a zis :
-montajul dureaza o zii
-si costa 2.000.000 daca vreau si deschidere porbagaj
-si mai trebuia sa-i dau lui ~4.500.000 pe un ALCAR + diferenta pt pager si senzor de perimetru...
bai fratilor unde v-ati pus alarme ca stau fara ? (decat s-o pun la ala...)
CisCo
daca am vazut io bine...la poza aia cu eleronu ala pe dacia logan .... ala cu machina..( logan ) are niste genti ... de toate zilele.... voi ce ziceti ?
Xplode
As avea o propunere pe post de eleron. O prelungire a acoperisului in spate deasupra lunetei...orizontal. Ceva cum se gaseste la matiz cea mai scumpa versiune. Parerea mea. Eu am vazut asa ceva la o solenza si dadea super. Si Loganul e o Slz mai mare.....muuuuuult mai mare tongue.gif
BogdanBMB
Am vazut azi in fata la Latin Efe un Loganel cu un super eleron. Arata beton si ma oftic rau de tot ca nu am avut aparatul si-i fac o fotografie.
bg_cris
QUOTE(BogdanBMB @ 5 Jan 2005, 17:05)
Am vazut azi in fata la Latin Efe un Loganel cu un super eleron.
*



da si tu mai multe detalii... este cel de pe SLZ, mai inalt, mai lasat...? Am vazut un LGN cu acel eleron si nu era deloc spectaculos, daca pot spune asa(e mai bine decat deloc totusi). Oricum, cred ca se gaseste si pt LGN un eleron...
bg_cris
scuze... eleronul pe care l-am vazut montat pe LGN este cel de pe SLZ...
ar_logan
Dar de un eleron de Cielo ce zice-ti????????
rdesign
Mie mi-a atras atentia un eleron de Crysler Neon
soliw2002
Am gasit un baiat care face eleroane din aluminiu destul de ieftin.
Ca asta de exemplu; si cred ca ar merge pe Logan.
Oricum el le face la comanda, cum vrea clientul. Eu mi-am facut pe dacie sport da nu l-am montat inca.
Pt cine e interesat il gaseste la nr. 0723536206
Darkyro77
Trebuie verificat sa nu atinga in luneta la deschidera portbagajului. Parerea mea e ca ar merge ceva mai discret ... de genul celui de la Elia (o mica codita) ... am impresia ca spatele e prea mare ca sa se mai monteze un eleron.
dacian20
am fost la dacia service in deva si cineva de acolo mi-a spus ca in scurt timp va aparea pe piata un elron pentru logan .deja exsta proiectul si mai dar mai trebuie facute unele mici finisari.elronu este proiectat de cineva de la cluj.voi ati auzit ceva?
klaus
Da, se fac eleroane pentru masinile de export, pentru a reduce impresia de masivitate a spatelui. Am auzit cu urechile mele acum vreo luna o declaratie in acest sens a unui oficial de la Dacia pe un post de televiziune...
Dsign
poze, ceva?
ca preturile clar vor depasi 100 euroi
dacian20
nu am poze pentru ca cel care mi-a zis a spus ca este ceva brut si mai are nevoie de finisari si sincer nu l-am intrebat de poze sau schite. klaus cred ca este pentru masinile de la noi ca altfel nu cred ca imi zicea ca va aparea
BogdanBMB
Am vazut eu un loganel nou in fata la Latin Efe care avea un eleron marfa. Masina era noua pt ca avea inca folia pe sacunele din fata, dar nu am reusit sa intreb de eleron la ei pt ca ma grabeam.
Oricum arata interesant.........
Adrian_Solenza
ohmy.gif Vreau poze!! ohmy.gif
michimaus
QUOTE(BogdanBMB @ 2 Feb 2005, 21:59)
Am vazut eu un loganel nou in fata la Latin Efe care avea un eleron marfa. Masina era noua pt ca avea inca folia pe sacunele din fata, dar nu am reusit sa intreb de eleron la ei pt ca ma grabeam.
*


da nu e ceva relevant faza cu foliile...putea sa aibe si o luna si doua...

eu am vazut pe un logan un eleron mic si ingust dar nu mi-a placut deloc cum arata.pur si simplu era f mic in comparatie cu fundul de big mamma a loganulul.
singurul eleron care cred ca ar arata bine pe logan e un eleron gen subaru impreza.parerea mea.daca vad altcela si imi place poate imi schimb parerea.
e.so!id
un eleron in gen subaru s-ar potrivi cel mai bine. dar mai sunt si alte probleme(calculati unghiul de apasare, forta aerodinamica , etc. )
e.so!id
inkipuitiwa cum ar veni un eleron tip subaru. eu zic ca i se potriveste cel mai bine.
Cat despre cei care zic ca un eleron nu isi are rostu, sa se mai documenteze. iti tine spate in viraje atacate cu o viteza superioara. eviti fenomenul numit , nu rasturnare sau rostogolire, si un "tet a qeu", nu stiu exact cu se scrie(idee e ca in plan orizontal nu mai fuge spatele, ekilibreaza tendinta masinii de a iesi in exteriorul virajului), in decor:))
Dsign
hehehe, asta doar daca loganul ar avea tractiune spate, mai omule! ai vazut si tu emisiuni la tv? sau te-ai jucat nefeseu? loganul are tendinta subviratoare din cauza de tractiune fata, iar eleronul ala de care zici matale s-ar potrivi pe masinni care ating suta in 4-5 secunde si iau max peste 200... aci poat efi vorba doar de stabilitate la viteze mari...

inca ceva: un eleron prost montat, fara calcule si fara teste face ca acel banal coeficient aerodinamic, cx-ul, sa creasca haotic si implicit sa creasca consumul.

e.so!id
sunt perfect de acord cu tine. dar nu am vazut pe la noi tunel aerodinamic. cat despre subaru, e o masina cu tractiune integrala(as vrea eu asa ceva:D), dar eu raman la parerea ca un eleron montat cum trebuie reduce tendinta subviratoare.
Dsign
pai cum mah, tu reduci tendinta subviratoare prin montarea unui eleron pe spate??? blink.gif blink.gif ohmy.gif ph34r.gif doamne fereste...

tendinta subviratoare, caracteristica masinilor cu tractiune fata, se manifesta prin ruperea aderentei la puntea fata, marindu-se astfel raza cercului descris de masina in timpul virajului...aici ai nevoie de apasare pe fata, ai nevoie ca rotile din fata sa aibe aderenta...

tendinta supraviratoare, caracteristica masinilor cu tractiune spate, se manifesta prin ruperea aderentei la puntea spate, din care rezulta un tet a chio din ala (ca nici io nu le mai am cu franceza). aici ai nevoie de apasare pe spate=eleron.

asa cum spuneam si in topicul deschis de mine (unde nu ma ajuta nimeni) trebuie gindita un pic treaba cu eleroanele si spoilerele, fiindca masina asta nu e un exemplu de aerodinamica, si cu cit o incarci mai mult, cu atit ii faci mai mult rau (mai ales la consum, dar si la performante)

deci domnule solid, matale stii ce vorbesti? eleronul il pui de abia cind ai suficienta apasare pe fata incit sa iti plece spatele in viraje luate cu viteza... ceea ce nu cred ca este cazul ...

later edit: desigur, mai sus vorbeam de considerente practice... daca e sa luam in calcul doar aspectul estetic, atunci ramine la gindirea fiecaruia ce si cum monteaza pe masina. poa sa-i puna eleron de Airbus daca vrea... blink.gif
Cypher4laguna
QUOTE(Adrian_Solenza @ 2 Feb 2005, 23:03)
ohmy.gif Vreau poze!! ohmy.gif
*



Tine poze. Intre noi fie vorba sunt doar pt. Rusia. De restul tarilor nu am inca informatii.
Dsign
nu se vede nimic, decit un altfel de profil al capacului portbagajului... poza e prea mica sa-mi dau seama.

off-topic: propun alipirea celor 2 topicuri legate de elronul loganului... ma deruteaza existenta a doua topicuri cu acelasi nume!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.