Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alimentare corecta pt un amplificator audio
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

De curand, in lipsa de altceva mai bun de facut, am montat un amplificator audio 2x45W si palniile aferente, pe car el-am alimentat direct de la bornele bateriei.

Amplificatorul lucreaza, calitatea sunetului este buna dar dupa aproximativ 30 min de functionare fierbe. Ampliful l-am facut pe un circuit TDA8560 si l-am pus intr-o carcasa de aluminiu babana.

Pe bancul de proba a lucrat mult si bine pe o sursa de 12V stabilizata dar pe masina firbe in 30 de min....dupa aproximativ 30 de min de functionare carcasa de aluminiu (practic toata carcasa e un mare radiator) este fierbinte iar suntetl este oarecum acoperit de paraziti.

In mare eu as davina pe faptul ca atunci cand accelerez voltajul bateriei creste iar stabilizatorul de 12V are serios de lucru.

Amplificatorul trebuie aliemntat cumva din alta parte?
Ov
nu, nu ai de unde sa-l alimenezi din alta parte. Mai bine faci racirea aia ca lumea. Si la mine se incinge amplifu' cu spume
diaconuliviu
1. Renunta la limbajul tip IRC (vezi corectia cu rosu).
2. Acel TDA are alimentare tipica 14,4 V (scrie in datasheet, asta fiind amplificator tipic auto), cu maximum 18 V.
Cit este tensiunea de incarcare la masina ta? Sare cumva de 14,4V? Daca da, verifica incarcarea dupa metodele descrise pe aici. Pentru paraziti, exista condensatori deparazitare, se gaseau chiar si "la kit", in plus, pe alimentarea acelei statii se pune C>4700uF/25V + C=0,1 uF.
mihai1677
Despre ce stabilizator de 12V este vorba?
Ai montat stabilizator pe alimentare?
Daca, da, da-l jos, alimenteaza direct ampliful.
Daca, nu, inseamna ca ai un contact imperfect: la borne baterie, alternator, astfel tensiunea creste peste 15V.
tatuci
da. am pus stabilizator pentru a limita intr-un fel variatia tensiunii in mers...il dau jos repede si pun un condensator frumos sa vad cum o lucreaza

m-am uitat intr-un amplificator industrial si intr-adevar nu-si are rostul acolo...revin cu detalii dupa modificare
diaconuliviu
Atentie, cauta un zener 18V/1w si pune-l pe alimentare, nu va declansa decit daca ti se defecteaza incarcarea. Mai bine sa se arda ala decit finalul.
c_brati
sa inteleg ca ai facut ampificatorul de dragul electronicii , pt ca toate mp3 au cel putin 4*45W. Mai bine dai un ban in plus decat sa-ti ia foc masina.
thedragon
45 w muzicali ! watt-i RMS au vreo 20 ! wink.gif rezulta 4*20=80 watt-i RMS tongue.gif
omegabear
QUOTE(tatuci @ 7 Jun 2007, 08:22)
Salut!

.....
Amplificatorul lucreaza, calitatea sunetului este buna dar dupa aproximativ 30 min de functionare fierbe. Ampliful l-am facut pe un circuit TDA8560 si l-am pus intr-o carcasa de aluminiu babana.

Pe bancul de proba a lucrat mult si bine pe o sursa de 12V stabilizata dar pe masina firbe in 30 de min....dupa aproximativ 30 de min de functionare carcasa de aluminiu (practic toata carcasa e un mare radiator) este fierbinte iar suntetl este oarecum acoperit de paraziti.
.....
*



Eu stiam ca sursa trebuie sa asigure dublul puterii de iesire, adica 2x45 = 90 x 2 = 180W : 12V = 15A. Ma intreb daca pe bancul de proba aveti sursa de 12v la peste 15A. Sau de peste 180W. Daca aveti o sursa normala de 2-5 A (20-100W) atunci amplificatorul nu a debitat toata puterea si evident ca nu s-a incalzit. Pe bateria de la masina are curentul necesar si a aratat ce poate dar si faptul ca are racire deficitara.
Nu trebuie alimentat din alta parte. Trebuie radiator cumsecade, la aceasta putere carcasa, fie ea si aluminiu nu disipa caldura suficient de repede. Plus ecranare, fise speciale (cu rezistenta mai mare) si eventual aprindere tranzistorizata.

tzepesch
Si eu mi-am facut amplificator Kit cu TDA... mom am 2, Unul de 2x15W RMS care m da afara din masina si unul 2x6W RMS care urla si ala f frumos... PUNE sig de minim 10-15A pe fir (d-alea de aparatura electrocasnica, nu auto), cat mai aproape de alimentare, 10 cm de borna. Si Condensatori de minim 36V (dublul alim maxime ) cu capacitate de minim 10000uF.... sunt cam de 150mii in sus. Si scapi de paraziti de n-ai treaba... am facut multe incercari direct pe masina pana am obtinut rezultatele corecte. A: F IMPORTANT. NU PUNE (-) instalatiei pe borna (-) a bat. Direct pe caroserie! Si aia (- amplif pe - bat) e o sursa de paraziti.
B: daca ai amplif in portbagaj sa ai cablu gros de tot (2-3mm) pt alimentare. Si de la ala apar paraziti, daca e subtire (gen multifilar de prize). Noroc...
einstein1984
QUOTE(thedragon @ 7 Jun 2007, 20:39)
45 w muzicali  ! watt-i RMS au vreo 20 ! wink.gif rezulta 4*20=80 watt-i RMS tongue.gif
*


Si daca-ti arata un Pioneer cu 45 W RMS pe fiecare din cele 4 iesiri ce faci?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.