Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizatoare laterale
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
giany911
Sunt si eu proaspat posesor de permis + masina. Am si eu o problema la Dacia mea, nici unul din semnalizatoarele laterale nu functioneaza. Cum se schimba, am bagat eu mana pe sub aripa pe acolo este decat un fir si ... cam atat, si ce fel de becuri imi trebuie ?
Apropo masina e o Dacie Berlina din 2000.
Ov
daca e berlina cu zambetu' lui iliescu (CN4, faruri rotunjite), atunci ai semnelele ovale. Ca sa le scoti bagi mana pe dupa aripa si apesi pe clemele laterale si impingi afara semnalul cu totul. Teoretic se poate scoate doar fasungul (se roteste) dar posibil sa fie plin de pamant si sa nu poti
giany911
Da e destul pamant acolo, o sa caut clemele alea. Si ce becuri imi trebuie ?
madendre
uite ceva poze sa te ajute
pe becuri scria 12v 4w poti sa pui si de 5w nui nici o problema biggrin.gif
giany911
Merci foarte mult, se poate sa am un bec din acela intr-o tursa primita odata cu masina, pe al doilea se pare ca trebuie sa il cumpar. Multumesc pt. poze sunt lamurit biggrin.gif
CriSTI68
curata contactele din semnal, cele pe care vin becurile, si papucii de la fire pentru ca sunt pline de mizerie sau oxidate
giany911
Am reusit sa scot becurile, cu mici probleme, la semnalizatorul din stanga 1 fir era rupt, iar la cel din dreapta l-am rupt eu cand am scos becul sad.gif. Am incercat sa fac contact cu firul si becul nou dar nu merg. Fostul posesor mi-a zis ca nu stie daca au mers vreodata, o sa incerc sa fac proba direct la papuci mai sus pe fir acolo.
Radocanu
poti sa tragi un nou fir de + direct de la semnalizatorul din fata..cel de langa far....si - isi ia de pe caroserie..si o sa mearga..
diaconuliviu
Acele lampi au doua fire, deci masa separata, nu de pe caroserie. Trebuie tras fir de masa.
red_dog 4 ever
Eu am lucasuri de wv si se vad marfa
giany911
Am sa ma duc maine sa caut niste semnalizatoare sa vad ce pescuiesc, poate gasesc unele albe biggrin.gif ca par mai misto, dar nu stiu cat de vizibile o sa fie ca masina e tot alba.
unikat45
vezi ca poate becurile sunt bune.. asta se poate verifica relativ usor problema este ca semnalizatoarele astea merg oarecum in serie.. daca la unul e becul ars, nu face contact sau e vreun fir rupt nici celalalt nu va merge chiar daca e bun.. eu asa am patit si pana nu le-am pus la punct pe ambele nu a mers..
bygy007
QUOTE(unikat45 @ 8 Jun 2007, 23:29)
vezi ca poate becurile sunt bune.. asta se poate verifica relativ usor problema este ca semnalizatoarele astea merg oarecum in serie.. daca la unul e becul ars, nu face contact sau e vreun fir rupt nici celalalt nu va merge chiar daca e bun.. eu asa am patit si pana nu le-am pus la punct pe ambele nu a mers..
*


cred ca este o mare aberatie( ESTE DE BULA icon_mrgreen.gif ) nu are cum sa fie in serie sint in paralel daca ar fi in serie la puterea becului de 2W cel de pe aripa si la puterea de 21W cit are cel de pe bara sau unde este s-ar aprine numai cel de pe aripa in concluzie daca ai 2 becuri inseriate de aceeasi tensiune dar puteri diferite se va aprinde sau chiar arde cel de putere mai mica cel de putere mare va fi stins sau va lumina slab
giany911
Gata baieti, multumesc pt. ajutor. Am cumparat unele noi 6 lei bucata cu tot cu bec. Merg struna. Inca o data multumesc!
unikat45
[...]
Problema pe care voiam eu sa o pun este alta.. daca becurile de la lucasuri ar fi legate in paralel, atunci daca unul din ele este ars sau deconectat atunci celalalt trebuie sa functioneze .. dar problema este ca nu se intampla asa.. eu unul am patit-o.., deci becurile de la lucasuri nu sunt legate in paralel...intre ele..
totusi semnalizarile normale mergeau...daca doriti se pot face poze..
sau chiar un filmulet
diaconuliviu
Unikat, esti chiar unicat, ai doua posturi, ambele de bula.

Lucasul se alimenteaza la 12 V, ca urmare nu vor fi legate in serie cu nimeni.
La orice masina vei scoate un bec de lucas, celalat va functiona. Daca legaturile sint conforme.

Am sters certurile sterile.
unikat45
mersi, ca le-ai sters.. ca si eu voiam.. sa le sterg..ca doar aici nu e loc de cearta... in schim am sa incerc sa vad care poate fi neregula.. neconformitate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.