Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Macarale electrice de Logan pe Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
2dor
Va dau o tema pentru acasa, daca merge sa pun macarale electrice de Logan pe Solenza mea? Multam.
driverx
Da' sunt electrice de SLZ, de ce nu pui dinalea?
Reed
Pen'ca alea de logan sunt mai scumpe... sic!
2dor
Pai are la bursa cineva macarale electrice de Logan la 310 RON. Si mi se pare ok pretul.
BoomPunk
Normal ca e mai ok,ptr. ala de le vinde....E mai ok cu 100 ron decat cele de solenza...
2dor
Adica sunt doar 200 ron alea de Solenza?
Zippy
sunt si mai ieftine, trebuie sa stii unde sa cauti.La magazinul de pe mihai bravu era 300 lei setul de solenza deci sigur gasesti mai ieftine.310ron mi se pare mult si nici nu stii ce probleme de compatibilitate apar.
i96nds
Ma cam saturasem de facut bricolaj cu macaraua electrica de la sofer. Asa ca am cumparat alta cu 120 lei noi la magazinul din Deva. Am schimbat-o singur in 20 minute.
Am mai avut ceva tentative sa o repar pe cea veche dar ma plictitisem. Oricum a tinut 4 ani.

Asa ca va recomand sa continuati cu cele de SLZ ca sunt bune si la pret OK.
mark``
E greu sa montezi macara electrica pe solenza care nu a avut asa ceva din fabrica?
2dor
Am fost azi in targ si o macara originala de Solenza este 130 RON.
metrix4you
E greu sa montezi macara electrica pe solenza care nu a avut asa ceva din fabrica?

a mai intrebat cineva si ma intereseaza si pe mine.Ma refer doar la la partea mecanica , nu cea electrica
klaus
pai cum usile sunt aceleasi si pt macara manuala si pentru macara electrica, mie bunul meu simt imi zice ca nu ar trebui sa fie mari diferente de montaj si prindere
BoomPunk
Nu sunt diferente,eu mi-am montat singur,chinuiala cea mare e pana nimeresti geamul la locul lui in sina.Dar dupa cateva bajbaieli mi-a venit ideea sa masor la cealalta usa cu ruleta diferentele de la marginile sinei la marginile geamului.Apoi am dat semne cu o carioca,la-m montat si merge si-n ziua de azi foarte bine.Sistemul de prindere in suruburi e identic cu cel de la cea mecanica.Daca comanzi kit-ul de Timisoara ptr. Solenza,ai si butoane care se pun pe fata usii,mascand astfel gaurile ramase in locul in care intra manerul de deschidere geam.
2dor
Poate nu stiai ca firma din Timisoara NU MAI FACE MACARALE! Am sunat eu vinerea trecuta.
augustinel64
Mii de scuze pentru o intrebare. Se potrivesc macaralele electice de SZ pe un Renault Clio Symbol ?
Multumesc anticipat.
BoomPunk
2dor,my bad... smile.gif
i96nds
QUOTE
Se potrivesc macaralele electice de SZ pe un Renault Clio Symbol ?
Multumesc anticipat.


Am eu pe cea defecta - pe care am schimbat-o. Daca vii in vizita la mine seara si esti dispus sa desfaci fata de usa, putem vedea de se potrivesc gaurile sau nu. In principiu sunt 3 gauri pentru partea cu motorul si inca doua la macaraua efectiva. Mesaj pe PM.....
augustinel64
Multumesc pentru intentia de a ma ajuta i96nds dar sunt din Constanta si este mai greu. Oricum multumesc. Eu intreb pentru un prieten care are o varianta de Clio fara geamuri electrice si fiind forumuri infratite cu cel de la ,,reno" este frumos ca ne ajutam cu sfaturi si raspunsuri la nelamuriri. Poate totusi cineva o sa-mi raspunda daca macaralele de SZ se potrivesc si pe Clio. O zi buna!
i96nds
Cel mai bine e sa mearga la un service comun dacia-renault si sa ii roage pe cei de la magazie sa ii arate macaralele de SLZ/Logan/Clio. Asa se va vedea imediat daca distanta intre suruburi e aceeasi sau nu.
nh1980ro
@i96nds Poti sa-mi spui te rog cum ai scos macaraua veche? Ca eu am incercat si nu parea sa iasa din cauza cablului ala.
BZ-23-SAM
dar pentru geamurile din spate se pot monta geamuri electrice?probabil ca da,dar butoanele unde as putea sa le pun?
sonycu
QUOTE(2dor @ 8 Jun 2007, 14:50)
Pai are la bursa cineva macarale electrice de Logan la 310 RON. Si mi se pare ok pretul.
*



salutare..

am achizitionat personal acum 2 saptamani din magazin dacia o macara electrica pentru solenza mea.. pentru partea stanga.. se stricase motorasul si a trebuit sa o schimb deoarece nu se gaseste separat doar respectivul motoras.. pretul a fost de 120 de ron.. pot sa afirm cu siguranta ca in targ daca vei merge vei gasi si mai ieftin..

si ca sa iti raspund si la intrebare.. parerea mea este ca se potrivesc macaralele electrice pe pe logan pe solenza dar nu renteaza.. nici financiar nici din punct de vedere al fiabilitatii...

bafta

cristi
dmhyou
motorasul la geamul electric se mai poate repara, oare?
biggrin.gif
sonycu
QUOTE(dmhyou @ 28 May 2008, 12:11)
motorasul la geamul electric se mai poate repara, oare?
biggrin.gif
*



am inteles ca nu prea se poate.. se schimba macaraua cu totul, nici macar motorasul deoarece nu se gaseste separat..
Fantomas
gasesti in targ ... la 300 lei ... cu tot cu garantie 1 an de zile !!! si sunt bune ... ca mi`au pus si eu ...

daca vrei mai ieftine gasesti si la 100 lei .. dar daca te uiti mai atent la ele ... ai sa vezi ca , cablu e de cacao si tabla de sustine geamu zici ca e din carton
cristio_79
300 de lei amandoua motorasele sau macaralele?Ca o macara electrica completa,in ambalaj "de origine",este 110-120 lei.Si doar motorase separate am inteles ca nu se gasesc.
Fantomas
QUOTE(cristio_79 @ 30 May 2008, 11:43)
300 de lei amandoua motorasele sau macaralele?Ca o macara electrica completa,in ambalaj "de origine",este 110-120 lei.Si doar motorase separate am inteles ca nu se gasesc.
*



300 lei TOT = macarale electrice !!
si sa`mi zici si mie te rog unde ai gasit tu " de origine" la 120 lei smile.gif ... ca e 190 lei la reprezenta DACIA smile.gif ... poate doar la pitesti sa le gasesti asa ieftine tongue.gif

motorase separat poata gasesti pe la service DACIA ( MERIDIAN ) sau dezmembrari ... dar nu garantez smile.gif
cristio_79
In Constanta,pe la majoritatea magazinelor de piese auto,acesta este pretul pentru o macara electrica in ambalaj de origine "cu holograma"-120 lei.
La reprezentanta este normal sa-ti bage adaosuri nesimtite.Si eu daca ma duc la reprezentanta Dacia din Constanta sunt sigur ca o sa le gasesc tot pe la 200 lei sau mai mult.Dar ce rost are,daca sunt in magazine mult mai ieftine?
Ca fapt divers,vara trecuta varului meu i s-a cerut la reprezentanta Dacia pe o bara spate de papuc(varianta cu obloane) 400 de lei.A facut comanda la cel mai mare magazin de piese din Constanta si i-a adus-o cu 250 de lei.
nh1980ro
Si eu am luat asta vara tot cu 120 macara stanga electrica, de origine.
Danet
are cineva de vanzare macare electrica stanga de solenza????
MegabiT
un pret pt un kit de macarale ?
hathazy
http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...a-10532680.html

motoras clio


se zice ca e tot una cu cea de solenza

scuze pt reclama
nikuniku
asa arata o macara electrica de solenza,seamana dar nu rasare,poate doar cu putina bataie de cap cred ca se poate pune
Iulikk
Dar motorasul se potriveste? Poate fi schimbat? Ca eu am probleme cu motorasul...
nikuniku
da
Iulikk
Multumesc. Am notat smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.