Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
klaus
Nu, are un indicator cu forma de volan, asa cum se poate vedea si la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=748621
ionutz72
Off-topic:
Din toti de aici nu a ars nimeni pcb-ul?smile.gif
Am nevoie de o carcasa de bord cu inele cromate sau argintii...Thx
adiya
QUOTE(IRONICK @ 1 Nov 2007, 17:25)
Binenteles sa aibe martorii noi pe ea (ala de apa si cel de airbag pasager).
*


Pai asta incercam si eu sa evidentiez; ca n-are.
costin_26
vreau si eu sa stiu la ce tensiune trebuie sa fie ledurile pentru bord

7 Nov 2007, 21:28:
Sunt nou pe aici ma ajuta si pe mine cineva

7 Nov 2007, 21:32:
sal mar interesa si pe mine la ce tensiune sunt ledurile de bord pt logan

7 Nov 2007, 21:39:
cum ai separat culorile la acee?
Dsign
dragule, cele 34 de pagini ale acestui topic te vor ajuta cu siguranta, asta doar daca le vei citi cu atentie.

Ar fi indicat sa citesti si regulamentul acestui forum, pentru ca ti-ai dat acordul sa-l respecti cind te-ai inscris aici
TIulian
Am mai colorat si eu cu markeru rosu folia, si acele, si uite ce a iesit :
Iluminarea este alba in totalitate, fara leduri rosii separat pentru ac, iar acele sunt vopsite cu rosu pe dos (acolo unde au fost albe initial), si sunt colorate cu marker rosu pe la radacina, unde se infig in servomacanism ca necolorate erau doar rozalii, nu rosii ca acum; o sa imi mai cumpar si un bord de prestige ca sa iau acele rosii si inelele (folia aia alba e cam gretoasa - parerea mea..); o sa mai incerc sa le colorez cu marker si pe fata (sper sa imi si iasa ca lumea..), ca sa se vada zona rosie si ziua.. e cam aiurea sa fie rosie numa cu backlight..
Serje
Fara suparare, da de ce ai stricat tot ce-ai facut fain , prin coloratu ala cu galben? Mai pui o culoare pacolo si zici cai bord luat din magazin chinezesc.
TIulian
..mie imi plac zonele cu galben - chestie de gusturi; era chici chinezesc daca era iluminat cu pete, neuniform, etc., da pana acum m-am chinuit sa il fac sa arate cat mai "de fabrica" - nu am folosit decat chestii care s-au potrivit exact acolo unde trebuie (led-uri SMD identice cu originalele, etc.). Oricum, in realitate arata mai bine decat in poza.. smile.gif
IRONICK
Bre, da ciudata este poza aia pusa de tine. Mi se pare destul de prelucrata, chiar daca se sesizeaza o diferenta de luminozitate la turometru la 5500-6000rpm.

PS. Nu, nu este critica.
TIulian
..mai, foarte prelucrata nu este, e facuta cu un Canon EOS30D pe ISO100 si nu are noise deloc - are doar contrast si sharpness la maxim din aparat (pe jpeg), si asta o face sa para asa sharp; in rest e doar crop si resize din acdsee.. mie nu m-i se pare ciudata, e un cadru tras "dintr-o bucata" expus in asa fel incat sa imi iasa doar backlightul de la bord..
IRONICK
QUOTE(TIulian @ 9 Nov 2007, 15:28)
e facuta cu un Canon EOS30D pe ISO100 si nu are noise deloc
Mda, asta era de fapt ...

PS. Acum am vazut ... interesante pozele din link. Tu esti vinovatul, nu ?
TIulian
eu eu.. smile.gif
unEL
Hai sa va arat si eu ce am facut cu manutele astea doua si pupitru unui prieten.
Schimbat 12 leduri albe
Adaugat 2 leduri rosii
Montat un "tub peste ledul rosu" (separator de lumina)
Rezultatul se vede in poza.
M-am chinuit cu acul de la turometru, iar pe ala de la viteza doar l-am asezat in pozitia din care l-am scos. Cred ca am miscat putin axul de la turometru.
Multumiri speciale lui FABIAN G. pt. rabdarea de a-mi explica la tel. si poze iar lui KLAUS pt. poze si tutorial.
Drept dovada pe una din poze se vede in fundal laptopul cu o poza mare care explica ea ceva biggrin.gif
Scuze ca nu am facut prea multe poze dar acum pot sa raspund si eu la tel pt. a ajuta pe altii.
Salutari de la CONSTANTA

sofer1.gif
Steve From Oradea
Frumos!!!
adiya
Hai sa multumesc si eu cuiva. biggrin.gif Domnului Dsign. Daca foloseai leduri de 3 mm cu focalizare pentru ace, asezate unde trebuie nu mai trebuia ''tub peste ledul rosu''.
Salutari.

L.E. Defapt am facut alb cu ace albastre pentru un oltean inrait. Rezultatul este spectaculos asi putea spune (pe albastru egee).
Dsign
mie? de ce imi multumesti mie bre?
IRONICK
Nu stiu cum sa zic, dar ultima versiune a bordului meu foloseste 3 leduri pentru iluminarea unui ac. Trei smd-uri dispuse sub ac, izolate de restul cadranului Pacat ca nu pot sa scot in poza rosu care mi-a iesit ...
Momentan cica mi-a sosit folia blue-ice de pus la cadrane. Am si un lcd de laptop de pe care o sa dezlipesc folia de polarizare, pentru a schimba si nuanta negativului la lcd-ul din TdB.
unEL
QUOTE(adiya @ 22 Nov 2007, 00:00)
Daca foloseai leduri de 3 mm cu focalizare pentru ace, asezate unde trebuie nu mai trebuia ''tub peste ledul rosu''.
*



Poate ca ai dreptate, nu am incercat.
Eu sint foarte multumit, si m-am simtit mai in siguranta folosind doar SMD-uri.
E mai simplu sa dezlipesti si sa lipesti SMD-uri.
Iar tubul a fost simplu de confectionat si efectul e superb.


Acum vreau sa sap si sa schimb ledurile din butoanele de la consola centrala si comenzile de la climatizare.
Trebuie sa invat sa bag surubelnita si acolo.
Si dupa ce imi fac temele pun mana pe surubelnita si statia de lipit ... si gata.
Am uitat sa va zic ... dar e primul bord desfacut in viata mea,prima surubelnita TROX.., si am facut-o din ambitie. Sa vad ca pot. Iar pt. ambitia asta trebuie sa-i "multumesc" lui dsign pt. ca m-a impulsionat sa nu dau bani pe aceasta operatiune.



sofer1.gif



22 Nov 2007, 00:57:
QUOTE(IRONICK @ 22 Nov 2007, 00:25)
Nu stiu cum sa zic, dar ultima versiune a bordului meu foloseste 3 leduri pentru iluminarea unui ac. Trei smd-uri dispuse sub ac, izolate de restul cadranului Pacat ca nu pot sa scot in poza rosu care mi-a iesit ...
*



Si la mine in mod normal sint tot 3 smd-uri (stinga dreapta si sus).
Intre cele doua leduri stinga dreapta in partea de jos se intrerupe cablajul si se adauga un SMD pe niste picioruse, la 1 cm inaltime.
Se imbraca axul acelor si ledul suplimentar cu un tub pana la capacul placii, acolo unde se pune folia. Astfel tubul protejeaza acele de lumina alba a celor 3 smd-uri care lumineaza turometrul sau vitezometrul.
Pt. tub am folosit un capac de carioca pe care l-am gaurit pt. a putea directiona fascicolul SMD-ului chiar in ac.
Mi se pare mai simplu de cat sa pui leduri de 3 mm directionate.
Asta pt. ca pierzi din iluminare (se elimina un led), iar in spatele CB-ului apar tot felul de urme.
Este parerea mea si procedeul aplicat de mine.
Nu cred ca trebuie sa facem acum o disputa "led directionat VS smd inbracat in tub"
Cui nu-i place sa nu faca.
Cine vrea sa faca eu promit sa-l ajut cu tot ce pot.
Salutari de la CONSTANTA


sofer1.gif
adiya
@dsign Pt aia 4 mm
@ironick Si ce te lauzi biggrin.gif
@unEl Ironick zice ca are 3 leduri DOAR pentru ilunimatul unui ac. Nu confunda cu cele 3 de face lumina in sat (cadran).
@unEL Nu trebuie sa tai cablajul. Trebuie sa stii de unde sa legi un plus si un minus. Atat.
unEL
QUOTE(adiya @ 22 Nov 2007, 03:00)
@unEl Ironick zice ca are 3 leduri DOAR pentru ilunimatul unui ac. Nu confunda cu cele 3 de face lumina in sat (cadran).
@unEL Nu trebuie sa tai cablajul. Trebuie sa stii de unde sa legi un plus si un minus. Atat.
*



1 nu am fost atent ... dar ma intreb de ce 3 ?
2 si unde fixai ledul ala ? ... asa am impuscat doi iepuri.


sofer1.gif
speed_fane
si eu mi-am schimbat iluminarea in bord si nu ma mai laud!

ms dsign
adiya
@unEL Se pun 3 leduri pentru o iluminare uniforma indiferent de pozitia acului. Sau sa isi schimbe culoarea funcie de turatie?!? (dar nu cred).
IRONICK
Si cu doua leduri (5mm cu lupa) in unghi se vede foarte bine, fara diferente de luminozitate. Eu am folosit niste leduri smd cu lupa (pentru nuanta) si am fost nevoit sa le pun sub ac. Aveau unghiul de difuzie destul de mic si din cauza asta au fost necesare 3.
DomnulK
ironick: cum ai pus ledurile alea in unghi?
IRONICK
Poate nu a fost o exprimare prea fericita, ambele inclinate.
DomnulK
adica puse in paralel, alimentate de la aceeasi pini?
IRONICK
Sunt in paralel, cu rezistor in serie. Alimentare separata.
DomnulK
da, solutia aia nu-mi place deloc. merci de raspuns!
sebi4fc
Cum se face ca sa isi schimbe culoarea in functie de turatie acul de la turometru?? Sfaturi,ajutor,sau chiar un P.M. cu o explicatie babeste pls dau o bere (mai multe). 1zhelp00.gif
unEL
Hai sa va arat cine m-a inspirat ... si va garantez ca nu e nevoie de cat de un smd in plus.
Este o lumina uniforma indiferent de locul unde indica acul.
Sint convins ca ati mai vazut poza ... dar o sa ma repet .... fara sigurante, fara complicatii, fara sa stii care-i plus si minus.
Poate putina intuitie.


sofer1.gif
DomnulK
si de unde ai alimentat al 4-lea smd?
unEL
QUOTE(sebi4fc @ 22 Nov 2007, 18:15)
Cum se face ca  sa isi schimbe culoarea in functie de turatie  acul de la turometru?? Sfaturi,ajutor,sau chiar un P.M.  cu o explicatie babeste pls dau o bere (mai multe). 1zhelp00.gif
*



Personal, dupa ce am desfacut bordul nu cred ca se poate face la logan
Insa am o idee, bazata pe munca de sisif si experienta de bijutier.
Adica cu afutorul unui filtru de lumina se monteaza in dreptul turatiilor/vitezei 2-3-4 leduri de culori diferite.
Se face un filtru de lumina cu niste fante, se izoleaza acul bine si in momentul cand fanta cu deschiderea catre lumina trece prin dreptul unui canal cu lumina sa lumineze corespunzator.
Sper ca am fost inteles, si ca nu o sa se chinuie nimeni sa faca asta.
Daca face cineva asta ... dau o bere
Salutari


sofer1.gif

22 Nov 2007, 20:13:
QUOTE(kAndrei @ 22 Nov 2007, 20:05)
si de unde ai alimentat al 4-lea smd?
*



Chiar nu intelegi nimic din poza asta ?
Am intrerupt cablajul ... ce-i asa greu de observat. Am folosit in cater.
Tot acolo am reusit sa pun si picioarele celui de-al 4-lea smd.
Restul e poveste .... multumesc FABIAN smile.gif


sofer1.gif
sebi4fc
Io zic ca Dydycom ne poate ajuta el avea pe masina asa ceva cu acul de la turometru ce se inrosea .Daca bine voieste domnia lui fleur.gif sa ne explice si noua:))).Sau alti care cunosc bineinteles numa bine la toata lumea.
tedy
Pai pui ledul rosu strategic....adica unde vrei sa fie cea mai pronuntata culoare.Cand trece acul prin dreptul lui va fi rosu cel mai rosu smile.gif Iar daca vrei culori diferite,pui leduri de diferite culori,iar cand acul trece prin dreptul lor e logic ca isi va schimba culoarea.Parerea mea e ca va fi o sorcova,dar ma rog,depinde de gust.Bafta
unEL
QUOTE(tedy @ 22 Nov 2007, 20:59)
Pai pui ledul rosu strategic....adica unde vrei sa fie cea mai pronuntata culoare.Cand trece acul prin dreptul lui va fi rosu cel mai rosu smile.gif Iar daca vrei culori diferite,pui leduri de diferite culori,iar cand acul trece prin dreptul lor e logic ca isi va schimba culoarea.Parerea mea e ca va fi o sorcova,dar ma rog,depinde de gust.Bafta
*




Ar fi ceva interesant ... nicidecum o sorcova, numai ca asa ceva se realizeaza la bordurile cu afisaj electronic si se pun de obicei la WRC sau masini sport.
Si te anunta din culoare cand esti pe rosu si trebuie schimbata viteza.
La logan eu cred ca nu e asa usor precum crezi tu, mai ales ca trebuie fffff multa munca si rezultatul poate fi usor ametitor, iar daca ai diesel cred ca fantele alea de lumina trebuie sa fie super subtiri ca nu te vad ridicand turatia la 6000.
Dar sa zicem ca se poate.
tedy
QUOTE(unEL @ 22 Nov 2007, 23:37)
La logan eu cred ca nu e asa usor precum crezi tu[...]
Dar sa zicem ca se poate.
*




Eu nu cred ca se poate,ci eu chiar mi-l facusem,dar cand am vazut ce pom de craciun era....am pus leduri aceeasi culoare.Asa ca se poate smile.gif fii sigur
sebi4fc
Tedy astept un P.M de la tine cu mai multe explicati daca se poate si poze ???
dau o bere . cheers.gif
klaus
Sunt sigur ca exista pe forum o descriere a acestui fenomen (leduri de culori diferite puse pentru ac).
Probabil este chiar pe acest topic, descris cam acu vreun an jumate in urma, dar efectiv imi este lene sa caut
unEL
QUOTE(tedy @ 22 Nov 2007, 23:45)
Eu nu cred ca se poate,ci eu chiar mi-l facusem,dar cand am vazut ce pom de craciun era....am pus leduri aceeasi culoare.Asa ca se poate smile.gif fii sigur
*



Ai ceva poze ?
Cam cum ai faut ?


23 Nov 2007, 05:57:
Acum vreau sa ma informez referitor la schimbatul culorilor din butoanele de pe consola centrala si de la comanda de climatizare.
Apropos ... cum se da jos comanda de la climatizare. Cineva zicea ca e greu rau.
Exista un alt topic, sau e considerat tot la bord ?
Solicit ajutor serios cu poze, leduri+valori, smecherii si tot ce e nevoie.
Multumesc anticipat
Dsign
nu e greu deloc, doar ca trebuie putina indeminare...
sebi4fc
Poi fa bine te rog si da o mana de ajutor un sfat niste explicatii rolleyes.gif
tedy
Nu am poze ca eram atat de disperat sa-l fac la loc....il dadusem jos de vreo 20 de ori numai in ziua aia.Rupsesem si acele cand am tras de ele,il ciumidisem rau de tot,dar ca idee vine cam asa.Ledurile pt cadran sunt de 3 mm lasate picioarele mai lungi si cracanate spre cifre da? iar ledurile pt ace sa fie cat mai aproape de ax,ca in acest fel prisma acului sa prinda lumina de la lupa ledului(tot de 3 mm si astea).Astea 3 leduri(sau cate vrei tu) pt ac le pui in forma de semicerc,culorile sunt treaba ta....oricum fiind prima data cand faci asta,eu zic ca tot prin probe te decizi cel mai bine.Bafta
sebi4fc
Ms mult TEDY in mare am inteles cum sta treab sa vedem ce iese practic (Oricum vine Craciunu si sa am o instalatie si in masina coolspeak.gif
unEL
QUOTE(Dsign @ 25 Nov 2007, 00:54)
nu e greu deloc, doar ca trebuie putina indeminare...
*



Indemanare si ambitie am.
Experienta in domeniul asta .... de loc.
Dar cum am mai zis nu am 2 maini stingi, si stiu sa folosesc si o statie de lipit.
Spuneti-mi si mie ce leduri si ce rezistente ati pus la butoane (geamuri, dezaburire si blocare usi).
Si care-i smecheria cu comanda de climatizare.
Multumesc anticipat.
tedy
Bafta si vezi cum tai cablajul,finut trebuie daca vrei sa alimentezi ledurile de la ace,la circuitul bordului,in serie le pui.
sebi4fc
Fratilor in Cluj cine e de prin locurile astea un magazin sa gasesc leduri mai exact SMD-uri:((((( ca nu am gasit la magazinele pe care lstiu eu mad.gif
titus_soun
Salut sunt nou pe aici si am si eu o intrebare pana la urma cum ati facut ca acul indicator sa fie rosu iar la turometru in dreptul la 60 70 sa fie tot rosu ca din cat am cititi eu pe forum am cam ametit uni spun ca l-au vopsit alti ca au izolat luminile nu mai inteleg nimik va rog daca se poate sa mai imi explice si mie cineva pe scurt si la obiect ms astept un raspuns ca sunt tare nedumerit
adiya
@sebi4fc Comanda aici

@titus_soun Pai asa se izoleaza culorile; prin vopsirea acului si a foliei (pe spate).
sebi4fc
Ms mult adiya worship.gif am rezolvat da si asta e o solutie de viitor
titus_soun
Ms de ajutor Adiya
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.