Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
dydycom
la tips &tricks Klaus a binevoit sa expuna pas cu pas.................micile secrete RAMAN SECRETE....si depind de imaginatie.

Nu vreau sa fiu rau ....dar daca ar fii tot mura-n gura parca nu are farmec
Dsign
@ursamajor, daca nu ai putin simt pentru asa ceva si mai ales daca nu esti migalos din fire, mai bine lasa pe cineva sa se ocupe... daca vrei sfaturi pas cu pas, cauta-ma pe yahoo messenger si ti le dau, ca vad ca nu poti veni pe aci...
alex275
QUOTE(Darkyro77 @ 22 Apr 2005, 23:54)
Pun eu poza cu bordu' facut de Dsign ... cu cateva modificari ulterioare facute de mine ...
@Dsign ... am gasit solutia sa fie iluminat rosu uniform  wink.gif
*




Asta-i super. Dar mi-ar fi placut acele in albastru. Bravo!!!
misi_11
scuze daca mai este scris undeva.......dar cum se pot scoate butoanele de la geamuri? si cum iese panoul ala de pe mijloc unde vin si alea de climatizare?(cel gri)
Codrin
ca sa scoti panoul din mijloc trage de partea de jos si vor iesi 3 cleme. apoi tragi din lateral si iese usor.
dupa ce ai scos panoul , observi ca butoanele pt geamuri ies prin impingere
misi_11
ca sa iasa lumina de la cadrane mai uniforma si mai puternica, ce leduri recomandati(smd sau de 3 mm) si ce intensitate sa aiba ledurile(bineinteles ca leduri albastre).....

am shimbat azi lumina de la geamuri.....se vede super......
misi_11
....si la ce tesiune tre sa fie ledurile...?
Darkyro77
De preferat SMD-uri pentru ca au unghi de dispersie mai mare (parca 120 ... fata de maxim 90 celelalte)
Eu am SMD-uri ...
Nu mai stiu precis ce tensiune ... dar sigur a scris cineva mai la inceputul topicului tensiunile

PS: lumina sa nu fie prea puternica ... daca mergi mult noaptea este obositoare
Dsign
cam 2,5v , masurat de mine.
Darkyro77
2,4 - 2,5 v normal
0,7 v la display cand se aprind pozitiile
misi_11
a gasit cineva cum se scot butoanele de dirijare a aerului si ala de la ventilatorul de caldura?
ar fi interesant sa schimbam si acolo lumina.....
Codrin
QUOTE(misi_11 @ 22 May 2005, 21:19)
a gasit cineva cum se scot butoanele de dirijare a aerului si ala de la ventilatorul de caldura?
*



toate fac parte din acelasi bloc, care se demonteaza dupa ce dai jos panoul din mijoc
osirus

Ca sa schimbi lumina acolo,trebuie sa faci ceva cu folia neagra pe care sunt desenate pozitiile butoanelor.Nu e decit un singur bec si ala are o lumina normala.
andrei22
salut!
nou pe aici am si eu o intrebare :
De unde fac si eu rost de niste ace de bord ca cele de la logan?
Codrin
QUOTE(andrei22 @ 25 May 2005, 12:12)
De unde fac si eu rost de niste ace de bord ca cele de la logan?
*



incearca in Vitan sau chiar la dezmenbrari. sau la cei7pitici cred
babauu
Salut! O intrebare: cat ma costa sa imi fac shi eu bordul asha? Adica sa me exprim corect... cine imi face shi mie bordul asha, shi cat ma costa? La un service Dacia nu se poate? M-ar interesa shi garantia...

Rog a NU se sterge/edita postul, pentru ca autorul sa vada de ce va sta 5 zile pe tusa ca sa citeasca regulamentul! mad.gif A luat un warn, dar continua sa foloseasca limbaj mirc! Data viitoare va avea o... vacanta mare smile.gif
carman
Poate sa spuna cineva care a demontat tabloul de bord, daca display-ul LCD are folia care face elementele vizibile, detasabila ? (nu mai stiu exact cum se numeste). Stiu ca in majoritatea cazurilor e lipita de sticla ce contine cristalele... O intoarcere a acesteia ar face ca display-ul sa fie afisat cu elemente albe pe fundal negru. Daca nu ma insel, exact acelasi display e pe negativ la Clio si arata super !
klaus
Ca lumea este mai proaspata pe aici:
Credeti ca degeaba zicem noi de functia de search?
Sau de oarece lene manifesta in a se uita lume pe topicurile deja existente. Ca nu sunt saptejdemii de topicuri, ati putea asa cam intr-o ora sa va uitati in mare pe ele...
Uite, iti dau un hint draga carman, exista PE ACEST FORUM un topic in care sunt aratate de catre subsemnatul componentele bordului.
Te invit sa-l cauti...
carman
Draga klaus, cu mare respect pentru tine si pentru munca ta, te anunt ca stiu foarte bine topicul cu componentele bordului... Am vizitat chiar si site-ul tau... felicitari ! Dar nu am gasit nimic despre intoarcerea foliei LCD-ului. Daca nu e asa, imi fac mea culpa de acum.

Chiar daca m-am inscris recent, citesc forumul periodic de vreo 2 ani si sunt familiar cu majoritatea topicurilor. Acu' daca vrei sa te superi eu n-am ce face. Nu e "lene" - functia de search rareori da rezultatele cerute. In cazul asta (display LCD) n-am gasit nimic relevant si nici nu-mi amintesc sa se fi discutat pe undeva. Imi aduc aminte ca cineva a postat o poza cu un bord de Clio - nu-l mai gasesc nici pe asta. Am mai incercat si azi si tot n-am reusit. Sunt familiar cu search-urile in general. Acum, ori gresec eu pe undeva, ori search-ul asta nu e foarte precis...

Oricum, intre timp mi-a trecut... Vad ca e prea mare deranjul.
klaus
Ma scuzi, intr-adevar am inteles gresit...
LCD-ul asa este,are afisor numai pe negru, nu ai ce modifica la el. Este EXACT ca lcd-urile de la ceasurile de mana. Nu-l poti face "pe negativ"...
bassfreak
pt. klaus:

Orice LCD de tipul acesta, inclusiv cele de la ceasurile de mana electronice, care spui ca sunt exact ca acesta, POT FI FACUTE "PE NEGATIV".
Nu am studiat afisajul din bord pt ca nu am avut ocazia sa imi desfac bordul, DAR daca spui ca este EXACT ca cel de la ceasuri atunci se poate inversa.
Daca esti curios, poti incerca asta cu un afisaj LCD de la un ceas electronic pe care nu il mai folosesti.
Uita-te atent la suprafata lcd-ului si ai sa observi ca peste geamul de sticla este lipita o folie transparenta. Aceasta are rolul de a polariza lumina.
Ia o lama de ras si incearca sa desparti unul din colturile aceste folii, apoi trage cu grija de colt si fara sa faci cute pe ea; atentie ca este ceva mai rigida si daca o dai peste cap (>90grade) exista riscul sa ramana cutata. Dupa ce ai dezlipit de tot folia, ai sa observi ca pe afisaj nu se mai vede nimic. Ia acum folia si joaca-te cu ea: pune-o deasupra afisajului asa cum era, apoi roteste-o usor in plan orizontal si vezi ce efecte poti obtine. Daca o vei roti cu 90 grade, vei observa ca obtii exact imaginea negativa pe LCD. La alte unghiuri se pot obtine diverse efecte, poti obtine o culoare verzuie, violeta, etc in functie tipul afisajului LCD.
carman
Exact la asta ma refeream ! Eu intrebam daca acea folie este lipita deoarece in trecut, am descoperit multe afisaje la care era doar fixata impreuna cu carcasa... Intoarcerea ei era extrem de simpla iar efectul era inversarea culorilor alb-negru. In cazul LCD-ului de pe Logan, s-ar obtine inscrisurile albe pe fundal negru. Asta ar diminua mult din luminozitatea LCD-ului care mie personal mi se pare cam prea puternica, in special noaptea. Cred ca la Clio (uf, nu mai gasesc poza cu bordul) au tinut seama de aspectul asta.

Totusi, dezlipirea foliei de pe LCD este o operatiune extrem de delicata ! Cum spunea si bassfreak exista riscul sa se cuteze folia, dar mai rau - in cazul in care au folosit un adeziv puternic, se poate sparge sticla cu cristale. Oricum, chiar si in cazul in care aceasta operatie reuseste (dezlipirea in siguranta) tot mai este de munca la curatarea sticlei cu cristale si a foliei de resturile adezivului... Poate o solutie mai simpla ar fi sa faca cineva rost de afisaj de Clio ?!! unsure.gif

Later Edit: Am gasit pe net pana la urma tabloul de Clio. Ca de pe forum a disparut... mad.gif
Stau si ma intreb acum, de naiba nu l-au lasat asa ?! Ca nu-i costa nimic !
Dsign
vreau sa spun ca m-am jucat pe displayul bordului stricat de-l am acasa si chiar functioneaza, dar inca mai trece lumina prin restul displayului, isa cifrele si pictogramele se vad cu culoare deschisa...
carman
E normal sa se lumineze putin si background-ul negru. Cum ai facut ? Ai dezlipit folia sau era separata ?
Dsign
am dezlipit-o, ca era biiiiine prinsa acolo. am observat ca sunt doua astfel de folii, de-o parte si de alta a display-ului. Eu zic ca da bine, dar trebuie mare atentie la dezlipire.

Cum am dezlipit: am bagat lama unui cutter intr-unul din colturi, am ridicat folia un pic, am turnat spirt aici, apoi am inceput sa avansez cu cutter-ul. Din cauza spirtului s-a dezlipit mai repejor.geamul displayului se curata apoi cu lama si cu spirt, ca ramin urme de lipici, la fel si folia.

cred ca daca se mai pune o folie alba peste cea existenta acum sub display, se poate anula transparenta fundalului.
musicall
interesanta operatiune !!! cat timp ti-a luat ?
carman
Multumesc, dsign. Am fost astazi la un amic care se pricepe la LCD-uri si are un Opel Astra cu toate asfisajele "pe negru". Si la el se vede background-ul usor luminat noaptea - e normal. Aveam ceva dubii referitoare la cea de-a 2-a folie de pe spatele sticlei cristalelor, dar s-a spulberat. Nu trebuie intoarsa.

Tu ai avut avantajul ca ai acel celebru bord defect. Eu nu m-am hotarat inca daca sa risc dezmembrarea LCD-ului. E totusi o operatie delicata si riscanta. Poate, daca decizi sa-l montezi pe masina, pui si niste poze.
Dsign
ca sa dezlipesti folia aia trebuie 10 min maxim, inca 10 min ca sa cureti lipiciul, si iti mai trebuie muuuuuulta grija, fiindca eu am crapat LCD-ul, dar nu cind am dezlipit, ci cind m-am asezat cu cotul pe el din greseala. Pot pune ceva poze si cu asta demontat , dar sa-i schimb lumina. pina miercuri aveti poze.

@carman, am desfcaut LCD-uri la Astra de m-am saturat, le-am schimbat lumini&stuff. Daca zici ca amicul tau e profi la lcd-uri, intreaba-l cu ce lipim folia la loc?

later edit: uite ca facui traznaia: am lipit autocolant alb pe plasticul acela care acopera ledurile (e un plastic alb cu niste puncte mari pe el, in dreptul ledurilor)

rezultatul: nu se mai vad punctulete acolo unde vin ledurile. in poza urmatoare, vedeti displayul meu cobai, sub care exista 2 leduri albe si 2 leduri rosii. oricum, arata profi cu orice culoare, si nu este obositor
CristiZ
Cu mult respect pentru munca celor care vor ca LCD-ul sa se aprinda pe negativ, nu cred ca ar arata mai bine... cred mai degraba ca daca era pe negativ, se transorma in pozitiv... adica trebuie modificat ceva neaparat...
carman
dsign,
asta cu lipitul foliei la loc ar fi o problema... am sa intreb. eu credeam ca are loc unde sa stea singura... ca doar nu e obligatoriu sa fie lipita.

L.E.: din cate am observat eu, folia e initial autoadeziva. ma gandeam, poate se poate comanda de undeva direct folia pentru negativ...

cristiz,
problema (am mai spus) vine de la luminozitatea care distrage pe timp de noapte... in plus, aici e topicul de tuning bord - e normal sa il vrem "altfel"... cool.gif
Dsign
Cristiz, e normal sa arate asa aiurea in poza mea, dar gindeste-te ca e vorba de un bord pe care eu l-am invirtit si testat de muuuuulte ori, iar luminile erau doar 4 din sase, din care doua erau albe si doua rosii. In plus, am vrut sa nu-i mai pun masca aia neagra si sa apas cu degetul pe contacte ca sa-l aprind, insa am reusit sa-i fac o crapaturape LCD. Daca vrei sa vezi cum arata in mod normal, pe negativ, arunca un ochi la un Renault cu LCD.
CristiZ
Da, stiu ca la Megane LCD-ul e cu negativ.

M-am referit numai la fapul ca daca la LGN era negativ il faceati cum e acum... E chestiune de gusturi si nu e rau ca unii dintre noi au curajul si timpul sa faca astfel de chestii...
dydycom
adevarat chestie de gusturi.......si totusi parca-i ca nuca-n perete lcd pe fond x(depinde de culoare) si ceasuri pe fond negativ...pt ca asta este
pentru cine vrea poate sa faca ceasurile albe si cifre negre...cred ca ar da bine si asa.
pt problema cu folia... cautati un dispozitiv...chiar pe la vechituri prin targ care sa respecte cat de cat dimensiunile si ati gasit folie de polarizare.
carman
Cam la toate cele moderne e pe negativ... renault, skoda, opel...
dydycom, interesanta observatia cu ceasurile... cool.gif ...folia exista - cea recuperata, dar una nou-nouta autoadeziva ar fi ok.

Un coleg mi-a sugerat ca s-ar putea gasi folie de polarizare la Conex Electronic sau Vitacom. Astia au de obicei cele mai neasteptate chestii in materie de electronica... Chiar daca nu au, s-ar putea comanda prin ei modelul pe negativ autoadeziv care aplicat pe LCD-ul curatat ar fi... perfect.
bassfreak
@carman

nu exista model de folie pe negativ
exista doar folie de polarizare
in functie de cum o asezi pe lcd, il faci pozitiv sau negativ
carman
corect, nu m-am facut bine inteles: adica ma refeream la fata pe care se afla adezivul astfel incat atunci cand e pus pe display sa para negativ...

daca e la fel ca cea care a fost data jos... n-am facut nimic. sad.gif

dsign, care e totusi problema cu ea: nu sta asa ? e mai mica decat suportul sticlei ? s-a deformat ?
bassfreak
este aceiasi fata, nu conteaza defapt pe ce fata este adezivul
filtrul de polarizare se roteste in plan.. orizontal (il pui pe lcd si il rotesti stanga dreapta pana obtii efectul dorit)

in afara se gasesc filtre de polarizare pentru astfel de lucruri, la noi inca nu am gasit, insa consider ca solutie acceptabila cumpararea unui ceas de birou cu lcd imens (e plin in targul castani si in toate magazinele de 'chilipiruri'), dezlipirea acestuia si relipirea lui.

pt cei care vor sa foloseasca filtrul dezlipit de pe acelasi lcd, trebuie avut in vedere ca dimensiunile acestuia sa fie suficiente: ideal este ca lcd-ul sa fie patrat in acest caz, altfel .. dupa rotire la 90 grade, filtrul nu va mai acoperi toata suprafata lcd-ului
carman
aici numai dsign poate sa-ti confirme/infirme... nu am acum unul la indemana sa fac proba - dar sunt convins ca nu de rasucire in acelasi plan e vorba (90 de grade cum spui tu), ci rotire in jurul axei - fata-spate ! eu asa imi amintesc !

se vede si in poza lui dealtfel... daca era asa cum spui tu, din cauza faptului ca e dreptunghi, n-ar mai fi acoperit toata suprafata...

solutia cu ceasul LCD mare ar fi ok, daca ar avea folia nelipita... altfel ...cam tot aia e.
bassfreak
iti garantez ca prin rotire in acelasi plan cu 90 grade se obtine inversarea garantat (cel putin mie mi-a iesit mereu asa). daca o rotesti fata/spate efectul nu este predictibil la toate filtrele/lcd-urile (sau cel putin mie nu mi-a reusit prin rotire fata/spate niciodata).

one lcd story:
eu imi facusem mai demult lcdul la telefon asa (la un nokia 7110). mai am si acum displayul, insa in nici un fel nu am putut obtine un fundal negru. cel mai apropiat era un visiniu inchis pe timp de zi. asa ca nu la toate lcdurile iese negativ perfect..
maxiK
QUOTE(carman @ 6 Jun 2005, 15:23)
problema (am mai spus) vine de la luminozitatea care distrage pe timp de noapte... in plus, aici e topicul de tuning bord - e normal sa il vrem "altfel"...  cool.gif
*



daca considerati ca luninozitatea este deranjanta pe timpul noptii sau pur si simplu doriti o modificare a acesteia propun si eu o solutie care s-ar putea sa fie ......
dupa cat am observat "geamul" de la bord este facut dintr-un plastic subtire care pare a fi unul obisnuit, eh de aici si solutia (daca se poate numi asa): inlocuirea acestuia cu unul de culoare inchisa. aceasta ar insemna schimbarea luminozitatii si nu ar mai pune serioasa problema a schimbarii acelei folii.
credeti ca s-ar schimba ceva ?
este chiar o idee trasnita ? wacko.gif
Dsign
nu este o idee stralucita... mai ales ca se poate face treaba cu folia.

pt ceilalti: folia nu sae indoaie asa usor daca tragi de ea, trebuie doar sa faci treaba cu atentie, cu o lama de cutter. Am intors folia fata/spate si vad ca sta(eu le-am dezlipit pe amindoua, ca are doua)

ba nu sta, ma scuzati, acum am facut un test si nu sta... credeam ca o tine rama aceea de plastic neagra... decii trebuie ceva cu adeziv. eu am sa incerc cu puncte de superglue pe margine, sper sa iasa ceva.
Darkyro77
Eu am intors dispersorul din spate. Nu mai este nevoie sa fie lipit ... el ramane fix intre display si dispersorul de la led-uri.

PS: mare grija cu elastomerul
carman
Supeer...!

Nu inteleg totusi 2 chestii: De ce e asa puternic luminat fundalul (ca trebuia sa iasa aproape negru) si de ce lipsesc cateva elemente de la ceas ? Asa a iesit la poza sau elastomerul... ?

@dsign, imi place mult cum ti-a iesit, sper sa fie ok si cu sticla, sa-l poti (re)pune in functiune. Nu e bun superglue, nu am incredere - are un element extrem de volatil care "gazeaza" suprafetele lucioase... poate fixeaza mai bine un geam de plexi foarte subtire intre carcasa si folie...?

si pentru ca tot am observat: bday.gif MAESTRE !

worship.gif
Dsign
off-topic: mersi de urare.

dan, adica darkyro77 este cel care a facut lucrarea, si-a facut la masina lui... el e din Slobozia, eu din Bucuresti, nu aveam cum sa fac eu treaba aia... oricum, nota 10 pt curaj lui dan, si a iesit super tare... eu la al meu o sa fac cu rosu, ca am ledurile de pe bordul stricat
Darkyro77
@carman ... intr-adevar lipsesc cateva linii de la ultimul digit de la ceas ... dar nu e nici o problema ... a mers normal cand l-am pus ... ideea e ca toata operatiunea a durat cam 40 de min cu tot cu demontat/montat bord ... am facut-o pe fuga ... si din graba probabil n-am strans destul suruburile din spatele bordului si i-am permis elastomerului sa se miste putin ... o sa pun pe seara o poza cu displayul complet.
Poza a fost facuta cu telefonul mobil si iti dai seama ca nu se vede chiar asa ... e mai inchis ... si oriucm noaptea nu e asa de deranjant cum era inainte tongue.gif

Inca vreo cateva ponturi ... folositi spirt si nu altceva (sar'mana Dsign), o lama sau un cutter, si pentru curatat adezivul folositi o guma de sters (se curata in maxim 1 min)
carman
ma gandeam initial ca alcoolul tehnic (iso) ar fi ceva mai nimerit. nu ataca si nici nu lasa urme ca spirtul... dar nu stiu cat de bine dizolva adezivul ala...

eu unul sunt f.incantat de cum v-a iesit in ambele cazuri. cu siguranta, operatia isi atinge scopul initial, reducerea luminozitatii ...fara reducerea vizibiltatii. daca mai punem si faptul ca unora le place mai mult cum arata asa... operatia este un succes.
Dsign
recomand pt curatare/dezlipire a foliei doar spirtul, deoarece altii au incercat cu alcool si au facut dezastru pe bord... sa va reamintesc cit costa un bord?!

Am primit mail de la VC si mi-au promis ca vor lua in considerare pt viitoarele programe de imbunatatire a Loganului si acest aspect al display-ului.
Jarrive
Am cautat un subiect unde sa se discute ceva despre suportul de telefon mobil. Vreau sa stiu daca a gasit cineva o solutie buna astfel incat sa nu trebuiasca sa lipesc de bord. Mi-e teama ca astfel se distruge bordul. Iarasi gaurirea nu ar fi ceva de recomandat..
Poate nu am pus bine mesajul....dar astept o parere.
CristiZ
Am spus eu ca nu merita modificarea afisorului in negativ, dar... am facut si eu operatia asta. smile.gif

Nu-mi prea place acum ca se vad si segmentele afisajului care nu se aprind. Cum se poate rezolva acest aspect? Am vazut ca Darkyro77 nu are problema asta. Sa fie din cauza ca e schimbata si culoarea de fond?

Cateva consideratii:

- acele indicatoarelor se scot usor folosind 2 fire de ata trecute pe o parte si pe cealalta a acelor, a.i. sa se poate trage drept in sus.
- atentie la dezlipitul foliei, eu am rupt-o. merge si asa inbinand cele 2 bucati, nu se prea cunoaste.
Dsign
CristiZ, nu ai ascultat sfaturile mele...daca vrei te "ajut" eu cu o folie din aia...

am zis ca se dezlipeste usor introducind o lama de cutter sub folie, concomitent cu citeva picaturi de spirt.

ca sa nu se mai vada segmentele, va trebui sa lipesti un autocolant alb pe plasticul ala, tot alb care exista deja intre display si leduri.

cit despre telefon, am vazut kituri de hands free in bordul unor masini pe care le-a m desfacut (opel vectra b, skoda octavia, opel astra g) si nici unul nu se monta altfel decit cu suruburi, implicit cu gaurirea bordului... dar la astea erau facute special pentru respectivul bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.