Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
raresvintea
Ai distrus limba romana! Bravos!

Daca sunt lipituri facute de tine, banuiesc ca sunt facute cu un cui incins in foc, nu? Ca altfel sunt cu arzatoru.... Bravo baiatu'
Dsign
Si pozele-s facute cu fierul de calcat. Incins.
mishu_wrc
Imi poate spune si mie cineva ce se pricepe care ar fi firu care alimenteaza iluminatu cesurilor in momentu in care aprind pozitia? As vrea daca se poate sa pun un intrerupator sa imi ramana astfel CB la intensitate normala si cand umblu ziua cu farurile aprinse.
robbie_ro
Da un search. S-a discutat si aspectul asta.

Uite aici:link
mishu_wrc
Mda...eu vroiam sa nu se lumineze nici ceasurile, ma gandeam ca se poate intrerupe (punand un buton) unu din firele ce intra intra in ceasuri. Mersi oricum.
alexux
salutare...imi spune si mie cineva cum se separa lumina de la ace de cea a cadranelor...eu am pun 2 SMD-uri albe la ac in parti si unul rosu deasupra acului si nu mi-a iesit acul rosu si cadranul alb...mi-a iesit un alb cu o tenta de rosu...cum pot separa lumina de la ace cu cea de la cadrane??? multumesc.
merlin2578
Interior-ul meu...[attachmentid=1627813771] [attachmentid=1627813772]
IRONICK
Mai colorat nu se putea?
robbie_ro
Stiu ca e o chestie de gust (deci parere subiectiva), dar folia aceea electroluminiscenta mi se pare odioasa.
bobo77
Da si mie mi se pare ca toata combinatia asta de prea multe culori nu da bine, apare cam a sorcova.









juann
Intrebare intrebatoare:

Mi-am inlocuit placa cu soft v7 cu una cu soft v6 si consum instant. Dupa ce am pus acele si le-am calibrat am observat ca acul de la turometru parca scade mai rapid cind iau de pe acceleratie decit facea cu placa originala. Loganul meu e un benzinar.

Este posibil sa fie stricat motorasul pas cu pas de la turometru? Daca acul la vitezometru l-am invirtit din greseala un pic in sensul acelor de ceasornic are ceva? Dupa ce l-am calibrat indica corect.

Ce am observat la ambele placa ca in momnetul cind rotesc acele in sens invers acelor de ceasornic nu se mai aude acel clinchet.
Cind conectez placa la mufe de ce se aude zgomotul ala la motorasele de la ace?
marian_ariciuc
intrebare rapida: ce dimensiune au ledurile din bord? stiu ca sunt SMD insa ce carcasa? 0805,1206,0609?
mikey_gtx
PLCC 2
marian_ariciuc
ca intensitate luminoasa? cati mcd?
mikey_gtx
asta n-am de unde sa stiu. eu le-am inlocuit cu leduri albastre plcc2 de 0.35cd (1.44 lm).
speedfane
Si asa arata bordul acum.

[attachmentid=1627846183]
[attachmentid=1627846182]
[attachmentid=1627846181]
[attachmentid=1627846184]


Multumiri inca odata profesionistilor.

marian_ariciuc
am facut un termometru(de fapt Fratello l-a facut, eu l-am copiat) cu afisaj LCD 16X2, as vrea sa-i schimb culoarea acestui display sa i-o schimb in portocaliu(la fel ca bordul radiocd-ul original)...
stie cineva ce fel de portocaliu este acela al bordului? portocaliu dulce acrisor, portocaliu cerului mării, portocaliu cu miros de portocale, portocaliu cu cifra octanica 99+, ?
Dsign
portocaliu albastrui, cod ALB13
jaaL
Salutare , se baga cineva de prin bucuresti sa-mi schimbe si mie ledurile la ceasuri ( de logan ) , contra cost bineinteles ! Daca e cineva binevoitor astept pm cu un pret si detalii ( adresa , nume , telefon ) . Multumesc
mimann
QUOTE(FRATELLO @ 4 Oct 2010, 09:23)
Va prezint modul in care am realizat eu termometrul pentru Loganul "din dotare"...Am folosit un afisor cu 7 segmente tip Luckylight KW4(28x11 mm - daca gaseam mai mic, puneam mai mic !), un PIC 16F628A, un senzor de temperatura DS18B20. Decuparea ferestrei afisorului s-a facut pe un CNC (am incercat eu cu cutter si apoi pilire, dar iese urat rau...).
Atasez schema. Se pot folosi ambele tipuri de afisoare (anod/catod comun). Daca sunt amatori postez hex-urile. Numai bine !
PS : Temperatura din poze este din casa !!! [attachmentid=1627662049] [attachmentid=1627662050] [attachmentid=1627662051] [attachmentid=1627662052] [attachmentid=1627662053]
*



Salut!

M-ar interesa si pe mine un PIC programat, senzorul si afisajul digital. Ma poti ajuta? Contra cost, bineinteles. Multumesc anticipat

11 Dec 2012, 15:50:
@FRATELLO imi poti da, te rog, un pm cu numarul tau de telefon sau cu o adresa de mail? Nu am suficiente posturi pentru a trimite PM si as vrea sa vorbim. Merci
marian_ariciuc
ce post este acel quote ca parca e offtopic
FRATELLO
Ba nu-i deloc off ... http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7742&st=2130#
Este chiar aici, in acest topic si se refera la o modificare a bordului, facuta de mine, prin montarea unui display LED pe care este afisata temperatura.
mimann
@FRATELLO Ma poti ajuta pe pm cu ceva date de contact(telefon/mail), chiar vreau sa vorbim si nu am cum sa iti trimit PM. Merci
marian_ariciuc
acele se scot invartind de ele in sens trigonometric, si in acelasi timp sa trag cu o oarecare forta spre mine(uitandu-ma la ceas-uri)?
meceveu
Are cineva idee cum se poate ilumina joystickul pt oglinzi?
CriSTI68
cu unul de reno
meceveu
da,dar ce fel de reno?
speedfane
@FRATELLO - Am citit cu atentie : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2651493 .

Am cautat pe net si am gasit si afisaj pe albastru http://www.tme.eu/ro/details/kw4-311aba/af...e/lucky-light/#

Se poate realiza temometrului utilizand acest tip de afisaj?
FRATELLO
Da, se poate !
jaaL
Hmmm , daca imi iau o serigrafie ( d'aia " plasma "cu iluminare albastra )... tot trebuie sa schimb iluminarea ceasurilor ? huh.gif
speedfane
o sa o faci sorcova cu "plasma" aia, parerea mea sad.gif
ottohk
Buna ziua care ma ajutati va rog si pe mine ca deja inebunesc cat ma chinuiesc am facut si eu modificarea ledurilor la ceasuri albastru si la acee am pus un led rosu si la turometru cum sa separ lumina sau cu ce ca se prelinge albastru in rosu si invers si acu se vede rox nu rosu....cu ce sa separ sau daca se gaseste ceva separator am sa pun o poza cu bordul sa va arat cum am montat ledu rosu pt ac si la turometru....ajutati`ma va rog ca stau cu bordul desfacut sad.gif pin 7 ii (-) si eu am legat pe pin 10 ca sa imi fie aprins ledurile la ace si daca nu ii aprinsa pozitiea sau faru sa se vada acele aprinse altfel se leaga pe pin 11...ajutati`ma cu separarea luminii va rog [attachmentid=1627875293]


andreypck
Salut baieti (si fete), am si eu o intrebare;

la loganul meu ph2 laureate (din oct 2008) mi-am schimat ledurile la turometru si vitezometru din portocalii in albe, cu speranta ca acele sa "devina" rosii... acuma ori culoarea lor din fabrica nu este un rosu curat, ori e nevoie sa le luminez cu cate un led rosu suplimentar, pentru ca in situatia actuala au un aspect de rosu decolorat/spalacit/sters, mult mai deschise la baza si prea inchise la culoare spre varf.

Insa am vazut la alti membri niste ace rosii cu adevarat si foarte faine..., iar intrebarea era care este solutia ca sa obtin si eu asa ceva... cele de cumparat sunt mai rosii decat cele originale de laureate/prestige? sau le vopsesc pe astea ce le am? sincer n-as mai folosi un led suplimentar, dar daca-i musai...

... ca e pacat de lumina aia alba bestiala care am obtinut-o la cadrane

Va multumesc!
Andrey RMA
salut.daca vrei o "tiganie" am mai auzit la unii ca au vopsit acele cu oja rosie...sincer au iesit super acele,chiar nu iti dadeai seama ca sunt vopsite cu oja...dar daca vrei ceva mai delicat as zice sa pui un led separat pentru ac.bafta smile.gif
fuzzzy
Oja rosie doar la baza, iar de cele mai multe ori e nevoie de un led suplimentar sa lumineze doar acele!
Andrey RMA
salut.vreau sa imi fac si eu bordul ca in poza...vreau sa stiu daca acest led are vro denumire specifica culorii?adica am mai vazut niste borduri cu albastru,dar nu prea imi placea...si cum fac sa pun led separat pentru ac?stima
klaus
citeste si tu topicul...
CriSTI68
plcc2.... cam tot topiul este mura in gura.... tablourile noi le gasesti la bursa in caz ca....
mishuot
Salutare! Are cineva bordul de logan vectorizat sau scanat la o rezolutie ok unsure.gif ? Vreau sa ma joc putin cu corel-ul si sa schimb ceva la desenele bordului rolleyes.gif . Multumesc anticipat!
mishuot
pentru cei care doresc consola centrala pot sa le trimit fisierul ceva de genu:
mapo13
Acele cel mai bine se pot vopsi cu aerograful pentru a nu arata ca un chici ... cu oja de unghii nu este o solutie rafinata !


noroc
iulica097
Cineva din bucuresti care se pricepe sa schimbe ledurile din bord sa imi dea si mie pm cu un pret va rog !
iulica097
nimeni ?:|
Leo0608
vorbeste cu julaikos de pe aicea, el facea bordu cu leduri
vine, iti ia bordu si ti-l aduce in cateva zile gata facut si ti-l monteaza la loc wink.gif
MonsterXCat
Salut,

Asta a iesit la mine dupa ce am citit tot topicul. Urmeaza consola de aer si cd player-ul. Nu prea suport portocaliul ala stock
andreypck
Eu am folosit leduri alb cald...la cadrane, restul rosu... dar aparatul meu foto saracu' vad ca tot portocalii le arata smile.gif)

Nu-i bai, arata foarte bine....! Imi place, e si laudata smile.gif)

Numai bine!
CriSTI68
nu cumva ledurile de la ace sunt cam puternice ?
andreypck
Salut, sunt leduri rosii superflux pe ace de laureate (prestige). Se vede asa in jurul lor pt. ca am lasat intentionat putin mai mult spatiu intre ele si folia alba. Sunt suficient de puternice dar nu deranjante... Aparatul meu foto distorsioneaza oricum....

Intradevar ca in primele zile ma uitam numai la ace si cadrane, si mai putin la drum smile.gif) dar dupa ce te obisnuiesti, nu deranjeaza cu absolut nimic!

Spor la modificari smile.gif
bogdandsn
Are cineva lumina alba si display negativ? Ca vreau sa imi schimb si eu display-u dar intai vreau sa vad cam cum arata.
CriSTI68
QUOTE(bogdandsn @ 22 Aug 2013, 11:24)
Are cineva lumina alba si display negativ? Ca vreau sa imi schimb si eu display-u dar intai vreau sa vad cam cum arata.
*



am sper sa te ajute

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.