Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
bogdandsn
albu de a acolo nu e normal? asa este si la mine....ma interesa cum e in prima poza sa se vada dar lumina alba pe fundal.
FRATELLO
Displayul "pe negativ" va avea o nuanta de albastru daca este iluminat cu alb din spate, din cauza filtrelor de polarizare.
bogdandsn
Am inteles...multumesc mult!
JaguarXF
Salutare baieti , va prezint un interior de dacia logan cu bordul Alb si tapiterie din piele alba cu albastru , sper sa va placa.
Dsign
Dar ... DE CE?

Fii sincer, ai pus frana brusc si s-a varsat galeata cu Vinarom peste tine, in masina. Si te-ai gandit ca e mai simplu s-o dai pe toata cu vinarom, este?

Cateodata e bine sa stii unde sa te opresti...
mishuot
QUOTE(MonsterXCat @ 16 Aug 2013, 21:57)
Salut,

Asta a iesit la mine dupa ce am citit tot topicul. Urmeaza consola de aer si cd player-ul. Nu prea suport portocaliul ala stock
*



La turometru in zona rosie ai vopsit cu ceva sau ai leduri rosii?
tek_IDs
este din fabrica rosie acolo, folie prestije !!
scuze acum am vazut cu atentie....cred ca este marker!!
Dj Valy
Stie cineva daca bordul de Lodgy, actualmente si pe Loganul din 2013 (ma refer la ceasuri) se potriveste pe montat pe Loganuri prima generatie? Ma refer ca dimensiuni, functii, si compatibilitatea celor 2 mufe (daca sunt identice).
FRATELLO
Nicio sansa ! Nu sunt compatibile in niciun fel : dimensiuni, prindere, mufe, protocoale ...
andrei PH2
FRATELLO te contrazic....prinderea fizica forma si dimensiunea lor cat si mufa neagra se potrivesc exact....ar fii de mare ajutor daca cineva ar posta si o schema electrica sau a pinilor...daca pun gheara pe una le fac sunt sigur 100% biggrin.gif
FRATELLO
Daca tu le faci sa mearga, te propun la premiul Nobel pentru inventica smile.gif !
andrei PH2
nu imi trebuie decat schema pinilor sau ceva...primele 3 seturi le montez gratuit pentru cine ma ajuta
goguspan
Salutare, MonsterXCat imi zici si mie cum ai facut separatia la ace sau ceva poze ? Mersi.
goguspan
salutare, ma ajuta si pe mine cineva cu poze cu separatie pentru ace la logan ?
andreypck
Uite cum am facut eu:

am taiat dintr-o coala alba de hartie A4, 2 fasii cu latimea de 1...1,5cm si lungi de vreo 7..10cm. (Chiar daca nu iese din prima se pot ajusta mai tarziu). Le-am rulat pe lungime astfel incat am obtinut un cilindru care trebuie adaptat sa intre in locasul ala rotund din centrul fiecarui cadran (turometru si vitezometru). Cand am vazut ca se potriveste, l-am scos in aceeasi pozitie si i-am pus putin scoci, sau banda sau picatura, nu mai tin minte exact. Din inaltime poti taia cu un cutter, odata ce a fost fixat pe poztie.

Oricum toata operatiunea am facut-o in casa, pe masa, cu bordul desfacut... masurat taiat, masurat taiat... Nu dureaza mult.

Sigur ca inafara de hartie poti potrivi niste bucati de plastic (ca o teava, un tub sau ceva de genu) depinde ce gasesti.

Bafta!
iasi112
QUOTE(andreypck @ 20 Aug 2013, 12:26)
Eu am folosit leduri alb cald...la cadrane, restul rosu... dar aparatul meu foto saracu' vad ca tot portocalii le arata smile.gif)

Nu-i bai, arata foarte bine....! Imi place, e si laudata smile.gif)

Numai bine!
*



Salut, am si eu o intrebare. Imi zici te rog cate leduri ai folosit in bord, de care model, ce pret, pentru ca vreau sa-mi schimb si eu bordul la logan si nu sstiu exact ce sa cumpar. Exact ca-n poza de mai jos as vrea sa-mi fac bordul si nu stiu ce trebuie sa iau. Mersi de ajutor !
andreypck
Salut,

eu am cumparat banda cu leduri de aici http://reptylesrom.com/category/banda-led-...ectie-smd-3528/, pentru ca iesi mai ieftin. Vreo 24 de lei aprox. a fost banda cu tot cu transport. Ii suni pe baieti si te intelegi, sunt de treaba.

Led SMD 3528 plcc2, asa se numesc. Le deslipesti, si le pui in locul celor originale. Atentie, ca v-a trebui sa pui led suplimentar pt ace, daca le faci rosii.

Bafta!
skywalker
E cineva prin Brasov care ar putea face o modificare iluminare de bord in alb cu ace rosii, cam ce a facut MonsterXCat in postul #2345? Ma bate un gand si ce variante am gasit pe aici sunt iasi, sibiu, pitesti... La Brasov m-ar avantaja f mult smile.gif.
skywalker
up sad.gif ?
djShine
cum caut in comert acele leduri de culoare albastruie pentru butoanele din bord gen :geamuri,inchiderea/deschiderea usilor si dezaburirea la un logan facelift din 2009
andreypck
4 posturi mai sus am scris eu: SMD 3528 (plcc2)
goguspan
am inteles cu separatie, dar se mai pune un led in plus, un smd, sau se foloseste smd ul de sus si raman cele doua la cadrane, mes anticipat.
andreypck
Daca faci separatie, se pune un led in plus (al 4-lea) pe fiecare cadran - turatii si vitezometru. Unii nu recomanda, dar eu le-am alimentat de la ledul de sus dintre cele 3 leduri deja existente (sau modificate). Se mai poate alimenta si de la alti pini existenti pe placa, era undeva pe forum imaginea.
goguspan
mersi mult smile.gif Sarbatori fericite tuturor.
andreypck
Sa ne arati si noua cum a iesit, cand e gata treaba smile.gif

Sarbatori fericite!
goguspan
bine nteles, voi pune niste poze si cum arata acum daca vrei, eu mi am montat butoane la climatizare de logan 2, cele nichelate.
mishuot
Vand planse bord si climatizare (Logan, Sandero si ce s-o mai potrivi smile.gif ) standard si custom! Detalii AICI!
gabitu71
Imi poate spune cineva care este pinul A6(debit carburant) la un Logan 1.2?
mishuot
Of linku' lu' peste. Poze cu plansele despre care ziceam ca le vand biggrin.gif :
[attachmentid=1627924705] [attachmentid=1627924706] [attachmentid=1627924707] [attachmentid=1627924709] [attachmentid=1627924708] [attachmentid=1627924710]
goguspan
salutatre tuuror si la multi ani, un pret la planse ?
mishuot
QUOTE(goguspan @ 6 Jan 2014, 14:17)
salutatre tuuror si la multi ani, un pret la planse ?
*


Salutare si La Multi Ani! Cele de bord la 95 lei si climatizare 65 lei. Se adauga maxim 10 lei taxe pt posta romana.
Se pot face si alte modele. Voi veniti cu ideea si eu le pun in practica!
goguspan
eventual fa si o proba cu ele sa vada toti cum lumineaza, eu o sa ti comand doua modele, dar vreau sa le vad si cum lumineaza, ms .....
mishuot
QUOTE(goguspan @ 7 Jan 2014, 00:26)
eventual fa si o proba cu ele sa vada toti cum lumineaza, eu o sa ti comand doua modele, dar vreau sa le vad si cum lumineaza, ms .....
*



Sper sa le fac asta seara ceva poze sa nu mai stau sa caut prin calc pe cele vechi! Cu cele vechi gasiti si pe loganclub . ro sau pe google si cautati serigrafie M-2013!
skywalker
Nu gasesc pe nicaieri un topic potrivit asa ca intreb aici: stie cineva ce leduri sunt cele din butoanele folosite la incalzirea in scaune comercializata pe aici? vreau sa schimb de la portocaliu la alb, l-am demontat dar....la alimentare cu 12V s-a aprins scurt si s-a dus. Nu stiu cum as putea afla altfel, poate stie totusi cineva.
mishuot
Pozele promise dar din forumul logan sa nu mai fac altele (lenea mare) de la useri care le-au primit deja:
[attachmentid=1627926195] [attachmentid=1627926196] [attachmentid=1627926197] [attachmentid=1627926198] [attachmentid=1627926199] [attachmentid=1627926200] [attachmentid=1627926201] [attachmentid=1627926202] [attachmentid=1627926203] [attachmentid=1627926204]
goguspan
salut, poti sa faci exact cum e originalul de logan ph1 dar cu cifrele si liniutele subtiri ?

10 Jan 2014, 10:08:
salut, poti sa faci exact cum e originalul de logan ph1 dar cu cifrele si liniutele subtiri ?

skywalker, poti punbe leduri sau smd uri dar inseriaza o rezistenta de 1 Kohm, bafta.
mishuot
QUOTE(goguspan @ 10 Jan 2014, 10:06)
salut, poti sa faci exact cum e originalul de logan ph1 dar cu cifrele si liniutele subtiri?

Cum e prima liniuta subtire, cam asa de subtiri?

Ceva poze de la ultima lucrare:
[attachmentid=1627927353] [attachmentid=1627927354] [attachmentid=1627927355] [attachmentid=1627927356] [attachmentid=1627927357] [attachmentid=1627927358] [attachmentid=1627927359]
goguspan
poate putin mai groase, jumatate cum sunt cifrele.
goguspan
uita te cum e la fiat stilo model 2004, daca poti sa faci asa e beton smile.gif
mishuot
QUOTE(goguspan @ 17 Jan 2014, 12:49)
poate putin mai groase, jumatate cum sunt cifrele.
*


Toate liniutele sa fie la fel de groase? Groase cat cifra 1?

Un design comandat pentru Duster.
[attachmentid=1627927988]
goguspan
salut, e frumos, da. Dar liniutele din dreptul cifrelor sa fie tot drepte, poti face ?

20 Jan 2014, 15:42:
si zona rosie sa inceapa de la 5500 de rpm
mishuot
Merge si cum zici tu. Cam orice, idei sa fie biggrin.gif
Sau se poate si asa:
[attachmentid=1627928341]

20 Jan 2014, 23:08:
QUOTE(goguspan @ 12 Dec 2013, 12:56)
bine nteles, voi pune niste poze si cum arata acum daca vrei, eu mi am montat butoane la climatizare de logan 2, cele nichelate.
*


Pune pozele ca sunt curios cum arata!

Trebuie sa imi zici pe ce model vrei sa lucrez. Ori cel original, ori asta pt duster. Sau le vrei pe amandoua? biggrin.gif
goguspan
cel de sus, dar yona rosie la turometru sa inceapa de la 5500 si la numere sa fie tot linii nu asa triunghiular, intelegi !

29 Jan 2014, 15:15:
pe cel de logan ph1, daca poti simula , fa niste incercari si posteaza, ms frm
goguspan
mishuot, nu mai imi zici nici o noutate ?
mishuot
QUOTE(goguspan @ 19 Feb 2014, 08:43)
mishuot, nu mai imi zici nici o noutate ?
*



Modelul de Duster pentru Logan. Urmeaza sa fac modificarile pe care le-ai zis tu si pun apoi si desenul! biggrin.gif
[attachmentid=1627933149]
bogdandsn
In timp ce ma uitam aiurea pe net am gasit asta.

http://youtu.be/ZFQDZ9wMRhY
mishuot
QUOTE(bogdandsn @ 21 Feb 2014, 11:09)
In timp ce ma uitam aiurea pe net am gasit asta.

http://youtu.be/ZFQDZ9wMRhY
*



Pe un site drive2.ru am gasit ca merge pt logan, logan 2 si sandero. Frumos. Pacat ca display-ul are rezolutia aia de 2*3 pixeli smile.gif
Si pretul este de 8200 ruble = 760 lei
bogdandsn
eu la-m vazut cu 230 USD....deci tot cam pe acolo. pacat ca nu are versiune in engleza.
mishuot
QUOTE(goguspan @ 29 Jan 2014, 15:14)
cel de sus, dar yona rosie la turometru sa inceapa de la 5500 si la numere sa fie tot linii nu asa triunghiular, intelegi !

Ti-am facut o simulare! biggrin.gif
[attachmentid=1627933861]
goguspan
salut, beton imi place, la viteza sa nu fie cu dungile rosii si liniutele din dreptul cifrelor de viteza si la turometru sa fie mai groase dar putin, in rest e super misto, daca poti simula fara sa l faci , fa o simulare si asa pls., ms.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.