Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Dsign
culoarea de la "plasma" (care de fapt e o folie electroluminiscenta, nu va mai fandositi cu exprimari d-astea gen plasma) este cu totul alta decit cea pe care o vezi in poze. si da, o pot reproduce. si cadranele mele albe sunt mult mai odihnitoare decit porcaria asta, care mai costa si o groaza de bani.

eu v-as propune sa va uitati la o poza d-asta citeva minute, sa vedem daca va deranjeaza sau nu... sa mai aud eu pe vreunu' ca ledurile mele obosesc ochii tongue.gif
Mario_b
Da, cred ca e deranjant dupa un timp...
Eu as pune doar o fasie ingusta de folie de-asta luminiscenta, adica acolo unde vin liniutele din stanga numerelor... daca ma intelegeti... Asa am vazut la AVEO si arata bine... doar ca acolo era pe rosu..
Dsign
pai ia vezi cum am facut cadranele de logan,pe alb... sunt pe pagina anterioara intr-un link...
mirceateodorescu683
Ați putea să mă ajutați cu un sfat: câți mcd sau lucși (nu mai știu care măsoară intensitatea, scuze) trebuie sa iabă fiecare din cele 6 led-uri SMD PLCC alb pentru a nu fi deranjat de intensitatea luminii atunci când le montez în locul celor ale afișorului LCD din bord (ca la afișorul Megane-ului)? Eu am văzut sfaturi de 400 mcd, văd că cele albastre sunt de 40-45, iar pe la magazinele din Maica Domnului, am găsit de 160 (e mult, e puțin?).
Dsign
pai cele de 400 mcd sunt exact tipul de leduri care iti trebuie... tu trebuie sa cauti exact tipul de leduri care s-au folosit din fabrica... daca esti din Buc, iti dau eu, daca nu... ghinion...
djvibecmc
QUOTE(prody @ 29 Oct 2006, 17:49)
Mi-am pus azi bord de Prestige, inclusiv consola centrala si imbracaminte conducte cu buzunaras. Marfa! biggrin.gif
*



Si? ne-ai spus degeaba daca nu ne dai detalii..cat? cum?unde?
IRONICK
QUOTE(Dsign @ 2 Nov 2006, 20:45)
[...]tu trebuie sa cauti exact tipul de leduri care s-au folosit din fabrica...
*
Se poate domnu', ii recomandasem eu deja ... Oricum, ma-ndoiesc ca cei de pe Maica Domnului stiu mai cu lux de amanunte ...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=712809
lovi
O intrebare stupida si imi cere scuze pentru ea: a demontat cineva tot bordul ? In cate suruburi se tine ? Care sunt detalile la care trebuie sa fim atenti?
STIMA
IRONICK
Ce intelegi prin bord ? Plansa de bord sau tabloul de bord ?
SaaB
Scuze pentru intarziere si pentru calitatea pozelor.... bordul meu ...realizat de si prin munca lui Dsign. Multumiri si astept pareri.
ndr
cum se scoate cupola bordului? unsure.gif
am incercat sa trag si in sus, si in jos, si intr-o parte dar deja se cam intunecase si nu am riscat sa fortez sa rup vreo clema ..
yO_
tragi fara mila de plastice...

mai exact dupa ce ai scos suruburile, intai declipsezi inspre sus lateralele din fata stanga-dreapta , apoi tragi inspre tine cu putere, eventual insistand dintr-o parte mai intai, pentru ca in spate sunt doua cleme de otel ce trebuiesc desprinse.

La fel la montare trebuie impins bine ca altfel nu se aseaza cum era.

E de preferat ca bordul sa stea in prealabil la caldurica, la soare, ca daca e bocna atunci creste riscul de a se rupe alea ...
marius_d_2002
Dsign, de ce esti asa de revoltat pe asa zisele "plasme"? Ai asa ceva la masina si te deranjaza? Ai vazut tu cu ochii tai cum e? Banuiesc ca nu. Piata este deschisa pt toata lumea... fiecare isi pune ceea ce vrea si ceea ce-i place. S-a luat cineva de faptu' ca atunci cand schimbi ledurile trebuie sa scoti acele si ca atunci cand le pui la loc sigur nu vor mai fi la fel? Am schimbat si eu leduri si stiu, am pus si "plasme" si stiu. Eu unu' macar vorbesc in stiinta de cauza. Nu e frumos sa-i faci reclama proastra unui produs pe care inca nu l-ai testat. Apropo de pret, pt schimbarea ledurilor aici in constanta se ia 250 lei iar plasmele sunt 265 lei. Sper sa nu te superi, considera acest mesaj un raspuns nu o acuzatie.
Dsign
QUOTE(marius_d_2002 @ 11 Nov 2006, 03:43)
Banuiesc ca nu.
*



nu mai face presupuneri... am vazut destule din astea, mai ales ca am lucrat cu light strip (folia din care se face aceasta minciuna zisa si "plasma") Pe masini, am montat asa: pe Calibra 4x4, pe Vectra A, pe o Fabia (aici au fost atit de nasoale incit propietarul ne-a rugat sa le scoatem si sa ii punem originalele)

QUOTE
fiecare isi pune ceea ce vrea si ceea ce-i place.


Aci n-am comentat nimic.

QUOTE
S-a luat cineva de faptu' ca atunci cand schimbi ledurile trebuie sa scoti acele si ca atunci cand le pui la loc sigur nu vor mai fi la fel? Am schimbat si eu leduri si stiu, am pus si "plasme" si stiu.


Pai daca spui ca stii, inseamna ca acele , cel putin la Logan si la alte citeva sute de modele, au un program prin cre le poti regla la milimetru... crezi tu ca daca iti pui "plasma" nu va trebui sa scoti acele?



QUOTE
Sper sa nu te superi


nu ma supar



QUOTE
Apropo de pret


Baietii de pe forum care au trecut pe la mine cunosc pretul meu, pot confirma ca este mult sub ce e la voi, si sunt foarte sigur ca eu le fac muuuult mai bine dpdv calitativ. Aici mi-am dat eu cu presupusul...



QUOTE
Eu unu' macar vorbesc in stiinta de cauza. 


Se pare ca nu prea ... tongue.gif


In concluzie: nu am fortat pe nimeni sa nu-si cumpere folie d-asta minunata, doar mi-am spus parerea.
IRONICK
QUOTE(marius_d_2002 @ 11 Nov 2006, 02:43)
Apropo de pret, pt schimbarea ledurilor aici in constanta se ia 250 lei
*
Ce dracu mai, sunt cu aur de costa atat ???? Fraier este ala care da atat de mult pe o schimbare de leduri. Bataie de joc ...
dragos_alx
QUOTE(klaus @ 21 Sep 2006, 17:00)
Pai mie mi-ar cam place ceva gen bordul de pe noul symbol
[attachmentid=35145]
Sau ceva de pe bordul lui clio 3
[attachmentid=35146]
*




intrebare pentru necunostiinta de cauza:

cumva bordul de clio 3 se poate pune pe logan? nu de alta dar arata super bine !!!!!!!!!

sorry daca sunt visator, de fapt sunt zodie varsator tongue.gif
ndr
cum se regleaza acele?
din ochi si incercari sau exista vreo tehnica anume, care sa fie in stransa legatura cu meniul de diagnosticare in care se plimba ele singure de nebune? smile.gif
tedy
Exact,se regleaza dupa meniul de diagnosticare.Turometrul merge din mie in mie,iar vitezometrul merge 50,90,130 si 170.Daca reglezi acele asa este bine
marius_d_2002

Nu, se pot monta si fara sa scoti acele.
dragos_alx
totusi ma lamureste si pe mine cineva daca bordul de la clio 3 (care ii place si lui klaus ) se potriveste cumva la logan?
sincer mi se pare cel mai tare din cate am vazut pana acum la acesta sectiune.

il putem adapta?
mirceateodorescu683
Este adevarat ca, trecand cip-ul tabloului de bord (cu CB) pe alt tablou (fara CB), voi avea aceleasi valori ale kilometrajului si voi prezerva functia de CB la ultimul tablou?
Toate tablourile au cablajul standard, doar ca la unele lipsesc doar led-uri sau, la cele fara CB, doar cip-ul?
Adica, daca am un tablou de la o versiune mai putin dotata, cat de dificil este sa il imbunatatesc pana la versiunea de varf?
Scuza-ma Dsign! Dupa ce m-am fript cu supa, suflu si in iaurt. Te sun zilele urmatoare. Deci, apelez la tine cu aceeasi incredere.
Codrin
Lui ii cam place folia de pe acel bord. Pe care o poti adapta. Vorbeste cu Dsign.
snapisrl
vineri imi vine loganul ambition dci astept cu nerabdare sai fac ceasurile albastre cu limbi rosii dsign zimi si mie cat mar costa asta id mess snapisrl biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
mirceateodorescu683
QUOTE(tedy @ 16 Oct 2006, 21:42)
Eu am schimbat din nou.Am zis ca mai corect e cu lumina la ace decat cu marker(asa aveam inainte).Acum am mai adaugat cate 2 leduri pt fiecare ceas.Legaturile le-am facut in serie cu cele 3 existente pe fiecare ceas.Deci acum am in total 10 leduri la ceasuri 3 de 3 mm albastre care lumineaza cadranele si 2 de 3 mm verzi pt ace,polizate capetele pt o mai buna dispersie a luminii.Cele 3 albastre sunt mai inalte,iar cele 2 verzi sunt cu baza pe cablaj aproape.Ideea este ca cele 3 se pot inclina in lateral dupa ce asezati capacul peste cablaj.Izolate foarte bine cu un tub facut ad-hoc din autocolant negru rasucit pe exterior ca sa ramana lipiciul afara,sa se poate lipi de gaura unde intra acul.Poze nu am facut,am doar cu partea finala.
PS : nu se intampla nimic daca se inseriaza ledurile cu cele existente,merg brici.Bafta
*


Adica cum polizate? Ceva sugestii?
IRONICK
Pai tu ce intelegi ? Luate la pila sau la polizor.
mirceateodorescu683
Un led? Scuzati-ma, nefiind din domeniu, e prima oara cand aud asa ceva! Rezultatul este modificarea formei sau pastrarea acesteia, dar cu suprafata netezita? Adica devine mai putin convex, mai convex, plat, sau isi pastreaza forma? Ca, spre rusinea mea, nu mai stiu nimic din ce am invatat la optica (inclusiv pentru admiterea de acum vreo 13 ani).
IRONICK
Poate pozele de pe topicul asta iti spune ceva: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=14606
mirceateodorescu683
M-am lamurit, intru catva, multumesc!
IRONICK
Eu personal nu folosesc metoda, pentru ca un unghi de dispersie mai bun se poate obtine cu alt tip de led.
david79
nici un led oricat de polizat ar fi nu are dispersia mai buna decat un smd
IRONICK
Uite cine stie.

Bine, acum sunt si led-uri care ajung la 180º, dar cu mai putine mcd-uri.

[attachmentid=38713]

La un led smd unghiul se invarte in jurul valorii de 110-130º cu maxim de 150º.
tedy
Pai mie mi-au fost foarte utile ledurile normale,nu smd-uri,pt ca trebuia sa vin cu ele pana sub ac,iar smd-ul era prea jos lipit pe placa.Le-am polizat doar lupa ca sa nu faca punct in ac,sa nu se lumineze mai tare cand trece prin dreptul ledului,atata tot
IRONICK
Desi tot led de 5mm (nepolizat) am folosit si eu la ac, nu am variatii de luminozitate la rotirea acului. Eu am luminat doar ax-ul.
tedy
Ironick,eu am pus de 3mm nepolizat,cate unul pe fiecare ac,dar cand trecea prin dreptul lui se cunostea,devenea aproape un verde fosforescent.Efectul era misto,dar mai mult imi place uniform.Atunci am mai adaugat cate unul,le-am polizat si lupele...si acum e perfect.
mirceateodorescu683
Din ce in ce mai multe detalii. E bine. Asta asteptam cu toti, sa aflam pareri sau sfaturi.
tedy
Mircea cu cea mai mare placere,dar sa stii ca pana nu pui mana sa te lovesti de ele singur....nu prea e mare lucru de aflat.Pana nu il fixezi tu mai la stanga,mai la dreapta,7 mii de probe sa vezi cum bate,unde reflecta....degeaba toate detaliile astea.Bafta
bv-18-adu
Am vazut k multi si-au schimbat lumina din bord. Stie cineva cum se face? Trebuie sa desfac partea de jos a bordului sau cum? Si cate leduri sunt sau care e sistemul?
Dsign
tati, ia iteste matale mai la deal vreo douajde pagini... nu mai intreba aiurea
dragos_alx
dragilor mi-am schimbat de curand placa de la bord si am pus una de la vechea colectie cu consum instantaneu.
placa este de la un model 1.6 mpi si nu are led lipit pt bujii. si din cate am vazut eu poze pe forum nici led pt directia asistata (eu am 1.5 dci ambition). daca il dau jos sa pun led smd pt bujii, ar trebui sa lipesc unul si pt directie pe placa? s-a uitat cineva daca exista acel led "by default" sau numai daca il punem, se aprinde cand e cazul, doamne fereste! am citit si in manual si acolo scrie neutilizat. da nu mai cred nimic, pt ca scrie si de consum instantaneu, si eu nu aveam:P

ce ziceti?
ce imi recomadati?

multumesc de raspunsuri!
klaus
Daca bordul e de 1.6 mpi, nu are nici led de bujii si nici de directie asistata.
ICET
Si daca ar fi de dci,ar avea led la directie blink.gif ??
klaus
Nu stiu dca ar avea, dar loc ar avea pe placa 04.gif
Nu ca i-ar ajuta la ceva...
mirceateodorescu683
Tema/idee pentru cei care se ocupa cu asa ceva:pe folia cu inscriptiile tabloului de bord, nu s-ar putea inlocui icoana directiei (care este pusa degeaba) cu o icoana a nivelului scazut a apei de spalare a parbrizului in rezervor? Bineinteles, urmeaza modificari ulterioare (sonda, fire, etc.), pentru a o putea utiliza.
A propos, exista topic cu asa ceva?
snapisrl
vreau si eu sa-mi modific bordul vreau limbile rosii si restul albastru ca la passat cine se pricepe si cat mar costa ????
dragos_alx
QUOTE(klaus @ 17 Nov 2006, 19:30)
Daca bordul e de 1.6 mpi, nu are nici led de bujii si nici de directie asistata.
*




ok klaus, si eu ce sa inteleg? ca daca lipesc led pe placa pt bujii nu se aprinde? nu are aceleasi legaturi? inainte cu vechiul bord se aprindea, firele su s-au schimbat!
Dsign
trebuie led si rezistenta si se va aprinde
klaus
pss... rezistente, ca e doua pe cap de led
snapisrl
e mai bine asa ?
prody
Cred ca ai gresit topicul, fara sa mai punem la socoteala saraca limba romana, pe care o chinui amarnic, urasti semnele de punctuatie, nu-i asa?
gogota_69
QUOTE(snapisrl @ 20 Nov 2006, 21:30)
e mai bine asa ?
*


cautal pe didycom sau pe design
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.