Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BlackSpec
Neata buna oameni ai muncii!... Dupa mai multe cautari lipsite de rezultat pe forum, m-am decis sa va impatasesc problema mea:

1. 1 bucata Dacie 1310 cu o cutie in 5 viteze;
2. ceasuri bord tip 1310 ( trei cadrane, stanga turometru)

Problema: la un moment delta t nu mai imi mergea kilometrajul; am presupus ca e cablul; am luat cablul nou , l-am montat si ... n-a mers; m-am gandit ca e de vina ceasul asa ca l-am dat jos am bagat cablul pe el iar in partea cealalta o masina de gaurit; ceasul merge! Dupaia am mers cu masina fara ceasuri, si cu ochii pe cablu; in treapta a 3-a capatul ce trebuie sa intre in ceas nu misca! Am presupus ca e ovalizat melcul de km din cutia de viteze; am bagat o surubelnita mica mica pe el si cu masina in viteza nu am putut sa il misc; chestia e ca daca bag cablul in CV, il prind cu surubul M6 si invart de capatul pentru ceas se invarte! ( banuiesc ca nu trebuie , nu?)
V-as ruga sa-mi spuneti ce gresesc sau ce e stricat ca mi-a mancat toata ziua de azi si nu-i dau de cap!
Multumesc !
P.S. In momentul in care bag cablul in CV tin cu degetul de cealalta parte ca sa intre pe canal.
mihai0070
nu s-a dus nici un melc din cutie ... ceea ce s-a dus este PINIONUL DE KM ... cel care are capul patrat in care intra cablul de km ... ala la tine aproape ca s-a rotunjot si nu mai are forta sa il invarta cum trebuie...
BlackSpec
Da, mersi mult de corectare... Pana la urma am pus unpic de banda izolatoare pe cablul nou inainte de a-l baga in cutie si voila! merge! smile.gif) Nu e prea ortodox dar pana cand tine.. e bine si asa.
Minel
Din pacate pt mine(cutie de viteze cu 5 viteze ,din '95 masina ) ,problema mea este ca acul de la kilometraj "joaca" intre cifre ,mai nou viteza la mine este indicata cu o toleranta de vreo 15-20 km,de exemplu atunci cand merg cu 50 km acum joaca intre 40 si 60.Precizez ca ,cablul era un pic uzat la capatul care intra in cutie si l-am pilit un pic cam 1-1,5 mm si acum are profilul patrat perfect la fel si capatul de la ceas si tot joaca la fel ca si inainte pe al pili.Oare pilindu-l am micsorat lungimea si nu mai intra cat trebe in cutie sau cum a precizat si BlackSpec ,sa se fi ovalizat melcul de km (acela nu l-am verificat ca nu stiu cum se da jos huh.gif ) si daca credeti ca melcul ii de vina a,cum se da jos sa il verific sau poate sa il inlocuiesc ??? blink.gif va mutumesc anticipat !!!








diaconuliviu
Pilindu-l ai facut patratul antrenorului mai mic decit al pinionului si scapa.
Minel
Imi cer scuze ,poate nu am fost eu destul de explicit, am pilit doar din lungimea cablului,era un pic mancat pe o distanta de vreo 1 mm,si merge la fel ca inainte cum am precizat mai sus ,din profilul cablului nu am luat nimic ,sa fie cablul sau melcul acela din cutie care antreneaza cablul ??? blink.gif si daca o fi melcul acela cum se scoate ,ca as dori sa il verific ??? unsure.gif
mihai0070
Depinde ce sistemul de angrenare din cutie ... eu cred ca la tine s-a dus pinionul de kilometraj si cabllul care este uzat ... iti recomand un alt pinion si un alt cablu cat mai repede ... si daca nu o sa scapi de joc ...macar il reduci ... la cati va mm pe scala kilometrajului ...
Minel
Cutie inca are sigiliul pe ea,deci nu s-a umblat in ea merge foarte bine la schimbatul tuturor vitezelor si eu speram sa imi dati vreun sfat cum sa scot pinionul de kilometraj ??? unsure.gif , probabil ca am incurcat eu ,si imi cer scuze ,pinionul cu melcul sad.gif sper ca nu sunt prea insistent doar vreau si eu sa imi fac si eu daciuta mea !!!
diaconuliviu
Ridici masina pe o rampa sau o duci pe un canal. Golesti cutia de ulei. Privesti si cureti locul in care intra cablul in cutie; pe partea laterala vei vedea un surub M6 cu contrapiulita. Slabesti contrapiulita, defiletezi surubul si tragi axial de cablu. Daca ai noroc, odata cu cablul va iesi si pinionul si "lagarul sau", o piesa cilindrica (eu majoritatea am constatat ca-s rosii, dar e posibil sa fie si de alta culoare).

Privesti bine pinionul; daca e uzat mergi cu el in minuta la magazin si ceri unul la fel (cutiile cu 4 trepte au pinioane cu dantura inclinata intr-o directie, cele cu 5 in directie opusa; si culoarea lor difera, cele pentru 5 trepte parca sint negre???? si pt. 4 albe??)

Odata cumparat pinionul, tragi de partea danturata a celui vechi pina iese din "lagar", il pui pe cel nou, montezi "lagarul" in cutie cu orificiul lateral coliniar cu acel orificiu filetat M6, pui cablul, infiletezi acel surub M6 pina atinge de montura cablului si-l asigura, stringi apoi contrapiulita pentru asigurare. Atentie!! Surubul ala e infiletat in carcasa din aliaj de Al a cutiei, nu stringe sa-ti arati muschii.

Reumpli cutia cu ulei.
Minel
Va multumesc d-le Liviu pt nenumaratele sfaturi care mi le-ati dat in legatura cu numeroase probleme care au aparut la daciuta mea si care le-am rezolvat singur ,fara mecanici care ne jumulesc buzunarele si bineinteles cu ajutorul d-voastra si a forumistilor pasionati de Dacia biggrin.gif
diaconuliviu
Off: Iar ma "domneste" asta, luati-l de pe mine... radmasa.gif radmasa.gif

Mai omule, spune-mi Liviu si gata. Ma simt si eu mai tinar (nu ca n-as fi) biggrin.gif
mihai0070
Liviu ... unde este ca il iau eu ... radmasa.gif ma scuzati D-le Liviu


stiu ca sunt post-336-1110552475.gif
razvan_3asy
La mine se misca, se balangane biggrin.gif, niciodata nu reusesc sa imi dau seama ce viteza am, plus ca mai si scartaie, are cineva vreo idee de la ce ar putea fi?
C a t a l i n
Schimbă întâi cablul de kilometraj... Dacă nu se rezolvă, cumperi apoi pinionul de kilometraj din cutie... În final, rămâne de înlocuit ceasul... biggrin.gif
diaconuliviu
Scirtiie in ceas? Deja ai joc mare intre axul antrenor si lagar. Se poate incerca o demontare si o ungere, dar, daca nu stii ce faci mai bine nu te apuci.
razvan_3asy
QUOTE(diaconuliviu @ 25 Jun 2007, 11:22)
Scirtiie in ceas? Deja ai joc mare intre axul antrenor si lagar. Se poate incerca o demontare si o ungere, dar, daca nu stii ce faci mai bine nu te apuci.
*


In ceas scartaie, sa fie de la cablu? dau de la mecanism-ul kilometrajului?
diaconuliviu
Am spus mai sus: joc mare intre ax si lagar, deci in ceas. Poti incerca (cu rezultate incerte) sa scoti cablul din ceas si sa-l repui cu patratul ala de antrenare intors cu 90 grade, sa-si schimbe pozitia, apoi, prin tatonari sa stringi piulita. Ai o mica sansa sa taca macar pentru un timp. daca nu merge, demontat si uns, tot asa, cu rezultate de moment.
ydaniel
si la mine se aude:daca schibm pozitia cablului nu mai face.face urat cand dau cu spatele.si are vreo importanta daca cablul este prins pe caroserie sau trebuie sa fie liber;)
viperthevenom
Si la mine balangane dar brusc a inceput ma duc maien sa-mi schimb cablul .... sper sa se rezolve
razvan_3asy
QUOTE(viperthevenom @ 27 Jun 2007, 15:24)
Si la mine balangane dar brusc a inceput ma duc maien sa-mi schimb cablul .... sper sa se rezolve
*


sa scri si tu aici daca s-a rezolvat prin schimbarea cablului, ca si la mine se balangane de nu reusesc sa imi dau seama ce viteza am smile.gif)
viperthevenom
Nu reusesc azi sa-l schimb dar o sa te anunt:)
costinasd.
Eu am alta buba, dar nu ma deranjeaza tare: arata in minus vitezometru'. I-am strans surubelu' ala la max dar degeaba. Defapt arata in minus fata de Loganu' fratelui, la mine aproape 90 - la el 100. Chiar si fata de panourile alea mari (cand sunt setate pe viteza) dupa 60 imi arata in minus cu vreo 2-3 km. La Logan am vavut ca arata in plus cu 6-7 km. Cauciucele sunt de 155/85.
razvan_3asy
QUOTE(viperthevenom @ 28 Jun 2007, 16:46)
Nu reusesc azi sa-l schimb dar o sa te anunt:)
*


Ok astept raspuns smile.gif .
FLP
Salut.

Postez si eu problema mea.

Am bord scoica. Buun, a inceput sa imi caraie kilometrajul ... dar inca mai mergea. Acum din pacate nu mai indica nimic nimic. Am scos cablul din spate de la ceasuri ptr proba sa vad care e problema si se manifesta in felul urmator : cand merg cu masina cablul se invarte doar daca tin tras de miez (de capul care intra in ceasuri) in rest nu misca nimic.

Idei ?
ydaniel
schimba-l:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.