Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi Se Deschide Usa In Mers
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stere
Nova mea din 99 are o meteahna (ma rog, mai multe) - pe drumuri cu denivelari, gropi, etc, usa soferului se deschide, "sare" pe pozitia intemediara a broastei (nu cunosc alt termen mai tehnic). La nova partea fixa a incuietorii, cea prinsa de stalpul masinii nu e reglabila, ca la berlina. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Solutii?
RIon
ce alte metehne mai are?
la faza cu portiera, desfa usa si vezi daca s-a indoit ceva (fa si o ungere cu vaselina cu ocazia asta), indreapta, incearca sa desfaci suruburile si sa vezi daca, datorita trantelii nu s-u deplasat incuietoarea, astfel o readuci la pozitia initiala. daca nu, o schimbi.
paulp
Stere, e reglabila.
Cu o cheie de 19 slabesti cuiul cu totul (are un hexagon pe stilp) si-l reglezi.
Vezi ca de asemenea poti regla si inaltimea incuietorii, dar acolo iti trebuie un imbus de 6 parca.
Dyda
De preferat sa se verifice broasca este posibil sa se fi slabit suruburile de fixare sau carcasa din plastic este crapata si nu mai asigura pozitionarea acesteia. Daca se umbla la cuiul inchizator iti trebuie ceva "mina , ochi " si experienta pentru a regla inchiderea si alinierea usii din acesta, cred ca ai trecut prin astea paulp
os
De verificat ar fi si amortizoarele: daca sunt defecte (toate sau numai unele) se transmit caroseriei socuri care pot provoca deformari suficient de mari ca sa se intimple ceea ce e descris.
[am avut un coleg la masina caruia - berlina - din cauza amortizoarelor defecte se deschidea portbagajul :-) ]

Dyda
OS UNDE SUNT AMORTIZOARELE LA USA DE NOVA GT ????
Ov
unde sunt si la berlina 04.gif

anyway, omul zicea de altceva, ca e posibil sau nu, nu stiu, dar e o idee.
os
Dyda: cum bine zice Ov, vorbesc despre amortizoarele de la suspensie.
Avīnd in vedere ca oricum nu e o idee buna sa circuli cu amortizoare defecte (siguranta in circulatie), cred ca merita verificate.

Sanatate,
os
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.