Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ramane turata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
misucazacu
Salut
Am o Dacia 1310 si am observat urmatoarea chestie :
daca apas pedala de frana in mers , masina incetineste dar
motorul ramane turat , si revine la o turatie "normala"doar dupa ce
dau un mic "sprit" pe acceleratie . Parca imi amintesc ca foarte de mult am mai avut asa ceva , dar ce a fost ...?
Ma gandesc la servofrana sau vre-un arc lipsa ?
Va multumesc anticipat
Misu Cazacu
cipri20
arcul de la clapeta de acceleratie sa fie cumva prea slab?
claudiuvoinescu
misule spui cas apesi pe pedala de frana, mmasina incetineste dar motorul nu.
verifica ambreiajul sa nu patineze.
cu acceleratia in podea, daca apesi frana masina incetineste automat si motorul va pierde din turatie.
bafta!
misucazacu
Multumesc.Va zic maine .
OAP
Nu patineaza nici un disc...pur si simplu agata cablul undeva. Incearca sa il ungi..
misucazacu
E ambreiaju . Sunt indispus. sad.gif
OAP
cum ai descoperit asta?
mihai0070
eu cred ca este aer fals
Minel
Acelasi lucru l-am patit si eu la masina unui prieten ,ramanea turata si am facut in felul urmator ,incearca ca atunci cand ramane turata in loc sa ii dai "sprit" baga baga varful pantofului (ma rog ce porti in picioare ) sub pedala si ridica,daca revine la normal ai gasit problema ,cablul este de vina ,se poate unge revine la normal ,doar daca agata undeva atunci trebuie schimbat ,bafta multa !!! wink.gif
gattoman
Axul pe care e prin banutul ala in carburator are niste bucse de teflon pe capete. Acele bucse mai au obiceiul sa se uzeze si trebuiesc schimabte. Daca se uzeaza pot sa agate undeva si blocheaza axul. Incearca sa vezi daca nu e si de acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.