Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miroase a placute frana la rotile din fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dragoselu
Buna dimineata!

Am schimbat ieri placutele de frana si sabotii frana rotile din spate, insa dupa un

drum de 7 km am avut surpriza ca mirosea a placute de frana incinse la rotile din

fata. Cand am pus mana pe jenti, acestea se infierbantasera.

Ce sa fac? Mecanicul mi-a zis ca asa se intampla pana se obisnuiesc placutele.

Cele bune,

Dragoselu
argon
Cu ce sa se obisnuiasca placutele?

De obicei se curata si pistonasele cand se pun placute noi, ceea ce probabil nu a facut.
mirceas
nu e bine deloc, probabil sunt blocate, trebuie curatate pistonasele cum zice argon...
dragoselu
QUOTE(argon @ 14 Jun 2007, 07:41)
Cu ce sa se obisnuiasca placutele?

De obicei se curata si pistonasele cand se pun placute noi, ceea ce probabil nu a facut.
*



Pistonasele le-a curatat, dar totusi jentile sunt fierbinti. Oare nu a curatat bine pistonasele ?

D.

14 Jun 2007, 08:44:
QUOTE(mirceas @ 14 Jun 2007, 08:41)
nu e bine deloc, probabil sunt blocate, trebuie curatate pistonasele cum zice argon...
*




A curatat si pistonasele, uitasem sa precizez. ?
borciparte
daca zici ca a curatat pistonasele, placutele de frana stau "lejer" in locasul lor? Jantele cat de tare se infierbanta? (poti sa tii mana pe ele?)
Fa un experiment, lasa masina intr-o panta mica si fara sa apesi frana, fara frada de mana trasa, scoasa din viteza, las-o sa vezi daca o ia la vale, simti masina infranata? Sau, cu ea pe loc drept, incearca sa o impingi usor (in aceleasi conditii de mai inainte), daca se misca foarte usor e ok, daca nu, desfaci si vezi care e treaba acolo...
Ultima, ce inseamna la tine ca a curatat pistonasele? Tind sa cred ca nu a facut lucrul asta.
dragoselu
QUOTE(borciparte @ 14 Jun 2007, 08:49)
daca zici ca a curatat pistonasele, placutele de frana stau "lejer" in locasul lor? Jantele cat de tare se infierbanta? (poti sa tii mana pe ele?)
Fa un experiment, lasa masina intr-o panta mica si fara sa apesi frana, fara frada de mana trasa, scoasa din viteza, las-o sa vezi daca o ia la vale, simti masina infranata? Sau, cu ea pe loc drept, incearca sa o impingi usor (in aceleasi conditii de mai inainte), daca se misca foarte usor e ok, daca nu, desfaci si vezi care e treaba acolo...
Ultima, ce inseamna la tine ca a curatat pistonasele? Tind sa cred ca nu a facut lucrul asta.
*



Faza e ca merge infranata, ieri am urcat o panta cu a 3-a, panta pe care o urcam

de obicei cu a 4-a. Inseamna ca e ceva la mijloc ? Sunt blocate placutele?

Pistonasele? Ce are? Ce pot sa-i fac ? Nu ma pricep mult la mecanica... sad.gif

Multumesc de raspuns.

D.
borciparte
Ti-ai raspuns deja singur smile.gif Alea sunt cele doua posibile cauze, trebuiesc verificate, evita sa mergi cu masina asa, daca zici ca se simte asa de evident e nasoala faza, risti sa strici placutele, discurile, risc de incendiu. Daca se incing discurile de frana NU da cu apa pe ele ca sa le racesti, risti sa le "ovalizezi".
mihai0070
Cat de mancate erau placutele vechi ... ai mai completat cu lichid intre timp pistoanele aveau luciu ...sau erau rigide si eventual cu rugina ?
borciparte
eu zic ca il intrebi chestii prea de amanunt, baiatul a zis ca nu se pricepe, daca era mecanicul interlocutorul nostru era o treaba buna smile.gif
Dar in fine, ar fi bine ca intrebarile astea sa i le puna el mecanicului...
Minel
Din pacate asa am patit si eu la roata stanga fata,prblema era de la pistonas chiar daca era curatat era vechi si cu unele pente de rugina si am rezolvat problema inlocuind pistonasele la ambele roti,(am descoperit ca si pistonasul din dreapta era aproape la fel ),am curatat in interiorul etrierului cu smirghel foarte fin uns cu lichid de frana si apoi am curata si port-etrierii si locasurile placutelor de frana si "urechile" placutelor si am uns un pic cu lichid frana locasurile dupa ce au fost curatate si pot sa afirm ca am niste frane pe care ma pot baza.Nu se mai incalzeste roata si nici nu mai scartaie ,probabil si la voi se auzea scartaitul acela ascutit atunci cand pistonasul sau placutele ramaneau bloacate ,destul cat sa scartaie.Bafta la munca si tine-ne la curent !!! wink.gif
argon
nu se curata cu smirghel interiorul de la etrieri, ci cu o bucata de lemn. Oricum garnitura e importanta, acolo etanseaza, si se opinteste pistonasul daca are smaltul sarit.
Minel
D-le Argon ,eu am folosit smirghel de granulatie 1200,ca si pentru platini si decamdata am vreo 500 km si este OK ,si aveti dreptate 110 % garnitura face toata treaba,dar restul operatiilor care le-am descris sumar ,daca le face, asigura o franare eficace si pe o perioada de timp mai mare sa nu mai intervina aceleasi probleme ,bafta biggrin.gif
argon
o data de 2 ori nu are nimic, dar sa nu exagerezi cu smirghelul rolleyes.gif
Minel
Iti multumesc pt sfaturi d-le Argon ,si sper ca initiatorul topicului sa circule "cu frane " smile.gif
unikat45
Apropos de frane... cat trebuie sa fie valoare fortei de franare..?..sper sa ma exprim corect...
the fast and furious


Apropo de scartait acceasi problema o am si eu: scartie in draciii aia mari daca merg mai mult cu masina, cred ca e ceva de la frane ( se aude un scartait ascutit si greu suportabil.
Ideea e ca se manifesta de cele mai multe ori la franare dar mi s-a intamplat sa scartie si in mers fara a actiona nici un pic frana. Ma gandeam sa nu fie si de la rulmentii fata ca n-au vazut vaselina de 3 ani de cand am masina ( personal nu am desfacut discu niciodata). Mentionez ca la pistonasele etrierelor nu s-a umblat de 2 ani de cand " mi-au crapat garniturile pe autostrada" ; de atunci aerisirile s-au facut doar la furtunase sau de la aerisitor in cazul unuia din ele, iar placutele stau bine acum la locul lor, lejer, ca acum vreo 1 luna jumate mecanicu le-a pilit un pic pe ambele ca veneau fix si la roata dreapta placuta lucra decat pe jumatate de disc.





CaliN_08
Si mie imi scartaie franele...sunt de la placutele de proasta calitatea..ii metal si se freaca si suna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.