Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema buson rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
floryyn
Problema ar fi in felul urmator...mergand la un electrician sa vada de ce nu merge indicatorul nivelului de benzina, death.gif , soc si groaza, cand se uita omu' la sonda, rezervorul meu bombat ca dromaderul..., scoate busonul, fasaie ca aerul din camera cand scoti ventilul...Rezolvam problema cu sonda, dau fuga si iau buson nou...a doua zi ma gandesc sa verific cum sta treaba.

Treaba sta aproape la fel!!! Iar rezervor bombat, iar fasait cand scot busonul. Mentionez ca subsemnata sta in soare, neavand, deocamdata garaj, iar in rezervor am benzina de vreo 200 de mii... biggrin.gif ca de, familie mare, remuneratie dupa buget...
Ce sa-i fac? Sa iau alt buson? E problema din alta parte? Habar n-am, poate ma lamureste si pe mine cineva. Mie mi-e ca cedeaza rezervorul ala pana la urma, daca se tot bombeaza asa...
sorin1983
eu am rezolvat aceeasi problema foarte simplu! se scoate busonul si in interior are o garnitura care cu o surubelnita si putina straduinta se scoate afara. se ia un sfic sau cuter daca nu va taiati degetele si se taie pur si simplu garnitura in asa fel incat sa ramana un inel deschis! dupa ce s`a sectionat se taie din oricare parte cam 1 mm ca sa ramana spatiu atunci cand se pune la loc pe gura busonului. se pune la loc ( acum ca e taiata, mult mai usor) si se face proba dupa vreo 24 de ore . adica se lasa masina in pace dupa care se deschide busonul si ascultand cat mai aproape de el se scoate in afara. sunt sigur ca s`a rezolvat smile.gif
p.s. e de preferat ca aceasta crestatura sa fie pozitionata in jos(cum se introduce busonul) pentru a nu intra apa din diverse surse.
CriSTI68
mai simplu am pus alta garnitura tongue.gif
einstein1984
Eu am vazut problema rezolvata cu o bormasina si un burghiu de 2 mm. Fiecare cu ce are pe acasa.
sobolan
s-a mai discutat...einstein1984 are dreptate...
Ov
io am preferat tot un sant pe raza garniturii, cu gaura mi-era frica sa nu-l ploua wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.