Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilikecheese
Problema este urmatoarea: in momentul in care dau drumul la pozitii mi se deschide si valva de gaz si faza scurta nu mai merge. Merge numai cea lunga. Nu imi pot da seama de la ce este. Sa fie un scurt peundeva? Mentionez ca azi am inlocuit siguranta de la pozitii ca era arsa si am umblat la becurile de stop/pozitii pe spate si le-am pus exact cum erau.
ceaki
daca zici ca ai umblat la becurile de pozitie de pe spate, sa fi atent fiindca atunci cand le-ai pus la loc nu le-ai pus bine fiindca iti face contact pe circuitul de la filamentul de frana. asta normal ar trebui sa-ti cupleze valva de gas numai cand pui pozitia si pedala de frana e calcata. daca nu e de acolo, verifica bine masa de la pozitiile fata, s-ar putea sa n-ai si sa-ti faca prin electrovalva. dry.gif
bygy007
blocul de luminin este alimentat direct din baterie instalatia de gaz daca a fost montata corect tot de acolo iesirea din bocul de lumini trece prin sigurante (pozitii faza scutra faza lunga ) cred ca instalatia a fost alimentata necorespunzator sau o siguranta arsa , instalatia vine cam asa



cred ca la tine este un scurt intre pozitii si alimentarea instalatiei
ilikecheese
Problema a aparut astazi dupa ce am umblat la becurile de stop frana si pozitii ca nu se mai aprindeau. Problema era ca era arsa siguranta si apoi am am bagat la loc becurile, iar unul din ele a trebuit sa il misc putin in soclu ca nu se aprindea frana, cand miscam putin se aprindea pozitia dar nu si frana. si pan la urma l-am stabilizat.


In dimineata asta am observat ca fenomenul afecteaza si alarma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.