Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie Gpl Pt Dsn ...?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
mariuscha
De curand mi-a ajuns cutitu la os cu scumpirea benzinei si am inceput sa ma gandesc la o instalatie pe gaz (gpl)
Se poate monta pe o DSN motor pe injectie multipunct........aceasta instalatie?
Daca da care ar fi inconvenientele? Iar daca cineva si-a montat asa ceva sa imi zica un pret...!
Tudor B
Primul mare inconvenient la instalatia pt DSN e pretul mare, in jur de 1000 euro, care nu se amortizeaza numai cu multi km parcursi.
claub
Tudor B adevar graieste! Si cam asta ar fi singurul inconvenient! in rest numai avantaje! Dar fi atent ce tip de instalatie este ! (DE PREFERAT CELE ITALIENE(originale)! mad.gif
OFFTOPIC:
Eu an de vro 4 ani o instalatie de gaz LOVATO (ITALIA) numai ca este montata pe o Nova GTI, si inafara de a alimenta nu am facut nimic la ea! smile.gif
djtzeava
mai bine iti vinzi masina si iti iei una diesel
zic eu , cu gazul faci o economie pe care ai s-o dai pe piese de motor si eu zic ca nu se merita.. asta'i parerea mea
RIon
Pai in praktiker e o instalatie la 300 Euro cu TVA cu tot pt. injectie...
Oricum, banii ii scoti daca faci cam 1000km/luna in 6-7 luni, la suma asta, altfel...
Phileas
cu tot cu montaj 300 euro ? adica 12 mil ? nu e cam ieftin ? la un consum cu 1l mai mare cred ca in 20 000 km s-ar recupera investitia. la care praktiker ai vazut si cum se numea instalatia, poti sa dai mai multe detalii ?
john_b
o fi pentru injectie monopunct, eu stiam ca pentru multipunct e ~800 euro
RIon
Pai la Praktiker in CJ, nu stiu ce firma e...uite calcul:

1l benzina = 29.590 lei (eu pun de la MOL)
1l gaz = 16.000 (pret mediu)
Consum de 11.42l/100km in oras = 338.000 lei
GPL, dupa regula 1l in plus = 12.42 = 199.000 lei
diferenta = 139.000 lei - excelent

Acum:
instalatie GPL omologata, de firma, montaj inclus = 10.000.000 lei

Alimentare lunara spre 5.000.000 lei = 169l/luna
169l GPL = 2.704.000 lei
Diferenta = 2.296.000 lei - si mai bine!!


Iau in calcul consumul mixt 11.42 oras si 6.5 afara = 8.96
Daca ar fi GPL, cu regula de 1% in plus = 9.96

Rezulta
mixt benzina = 265.000 lei
mixt GPL = 159.000 lei
Diferenta 106.000 lei/100 km

Cu 169l benzina la consum mixt = 1.514 km/luna
Dupa regula 1% in plus cu GPL = 169 + 16 = 185l

5.000.000 lei benzina
2.960.000 lei GPL
Diferenta lunara = 2.040.000 lei

BUN

Recuperarea investitiei se face in aproape 5 luni

BBC
Instalatia cu 10 milioane este pentru motoarele cu carburator. Pentru DSN instalatia costa intra 800 si 1000 Euro (depinde de producator).
Anul trecut, la SIAB, un producator/importator mi-a spus ca pe DSN nu se poate monta instalatia deoarece are galerie de admisie din plastic.
mariuscha
Multumesc de raspunsuri ! Off Topic.
dadu221
am vazut o masina de dolj cu sticker de gpl pe ea dar nu stiu a cui e .. DJ-07-GSA. Ar putea sa ne dea mai multe detalii in legatura cu pretul , condumul , utilitatea, modul de dispunere in portbagaj .. si altele
tibidavid
La Metro o instalatie GPL pentru motoare Euro 2 (Solenza, Supernova, ...)citez din pliant, este in jur de 2.900 RON, montaj gratuit la Bulrom.

La Bulrom aceeasi instalatie e undeva la 2.750 RON si tot ei o monteaza.

Instalatia e destul de complexa, are si ea un alt calculator de injectie care gestioneaza alte 4 injectoare pentru gaz.

Instalatia este de provenienta Italia.

Ca fiabilitate a instalatiei, pot sa spun, din auzite, ca se defecteaza frecvent o supapa si calculatorul de injectie gaz.

Dupa calcul, costul instalatiei se amortizeaza in aproximativ 25.000 Km.

Tibi
SoSoNeL
e conevenabil ma pune-ti eu am masina de 4 ani si am gpl italian si cine zice ca explodeaza nu explodeaza am facut accident cu ea si nu s-a intamplat nimic butelia are 2 supape nu patesti nimic.! si am dat pe instalatie 17 milioane si 2 milioane montatu atata tot
dadu221
chiar nu e nimeni care sa aiba supernova dotata cu gpl sa ne spuna si noua cum se comporta masina??
la cielo auzisem ca e o varianta de butelie care incape in locul rotii de rezerva (ceva la 24 litri parca) a auzit cineva de ceva asemanator pt supernova .. ca o butelie normala ii mananca portbagajul p[lus ca nu iti mai e de folos cu nik rabatarea banchetei spate .
La 37 ooo litrul de benzina si la pretul de 15 500 -16 500 litrul de gpl in buzau (care e in drumul meu) zau ca m-ash baga la un gpl chiar si la 25 mil bucata.
Diac
Pai si daciile papuc au butelie in locul rotii de rezerva, asa ca ar merge si pe DSN.
Vezi ca cineva de pe aici si-a pus instalatie GPL pe Logan, nu cred ca sunt mari diferente.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7531
dadu221
mersi diac pt link
AndreyIan
La sectia imbunatatiri se pune si intalatie de gaz???
Daca da am si eu o problema si am cautat pe forum si nu gasesc!
Am si eu o intrebare . Am instalatie de gaz zavoli si firele cele doua care vin la sonda lamda nu sunt puse am sunat la mai multe service-uri si au zis ca nare importanta. Dar din ce am mai citit pe net ar avea o influeta si pe gaz sonda. Am o supernova si la sonda lamda sunt 2 fire albe si 2 diferite am inteles ca ar trebui sa fie legate la cele albe. imi puteti spune exact rolul ei la gaz , si daca chiar nu trebuie sa le leg. Multumesc!

[Moderator edit] postul dvs. a fost mutat aici, unde deja se discuta despre gpl.
danciusergiu84
din ce am citit calculatorul gpl se poate conecta la sonda lambda doar printr-un modul de adaptare a semnalului care vine impreuna cu instalatia gpl, daca nu ai modulul nu stiu daca poti pune tu de la alt tip de gpl sau daca calculatorul tau de pe gpl are intrare de semnal de la sonda lambda
AndreyIan
Am sunt firele care la cel dinaintea mea au fost legate la sonda lamda , ca am luat instalatia la sh acum la mine nu mai sunt legate au zis ca poate sa stea si asa ca nu se schimba nimic!
danciusergiu84
pai ar fi nevoie ca calculatorul de gpl sa regleze amestecul in functie de informatia data de sonda lambda dar pentru o citire corecta eu stiu ca trebuie modul de adaptare (nu am auzit sa fie incluse in calculatorul gpl desi s-ar putea), fara acest reglaj de amestec nu stiu repercursiunile asupra noxelor, catalizatorului, sondei lambda intr-un cuvant daca arderea e corecta ceea ce poate influenta si puterea, poate avea de suferit chiar motorul daca amestecul e sarac ceea ce duce la temperaturi de ardere mai ridicate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.