Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amenda radar
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4
apparte
Salutare! Acum ceva timp am fost prins de radar pe Splai( de la Grozavesti,cum te duci spre Unirii, MEREU SUNT ACOLO:((((( ). Eram cu masina de serviciu, 1 Renault Trafic 1.9 dCi80 si m-a prins cu 91 km/h biggrin.gif Amenda a fost de 3,500.000 ROL si 6 puncte de penalizare. Cum acorda domnii politisti amenzile astea, ca eu am impresia ca a fost cam mare amenda si cam multe punctele de penalizare sad.gif Foarte amuzanta a fost domnisoara care imi completa procesul verbal,care mi-a recomandat sa imi iau detector de radar,ca e legal acum biggrin.gif Si ce se intamlpla daca nu aduci copiile acelea la Udriste dupa proces verbal si chitanta de la CEC?
Mersi! Pace!
sefu_alx
2 puncte pentru depasirea cu 10-20kmh pe sectorul de drum respectiv
3 pentru 21-30
4 pentru 31-40
6 pentru 41-50
peste 50 suspendare 3 luni fara dovada cu drept de circulatie (aiurea rau,daca esti la 500 km de casa si te ia radaru tre' sa chemi sofer sa te ia..)
lucian_v
E aiurea daca te ia radaru la 500km de casa dar nu e aiurea sa mergi cu 91 sau 101 in localitate nu?
leinad
Eu am comis-o rau... sad.gif Indicator limitare viteza la 30 km/h, eu aveam 104, deci: 20 puncte, 780 ron amneda (achitat 175.5 adica jumatate din minim), 3 luni pieton ohmy.gif
sefu_alx
QUOTE(lucian_vlaicu @ 20 Jun 2007, 18:36)
E aiurea daca te ia radaru la 500km de casa dar nu e aiurea sa mergi cu 91 sau 101 in localitate nu?
*



gandeste-te ca esti pe un drum in afara,drum drept,bun,trafic redus..poti sa mergi cu 90 ? nu cred..dar sa nu-ti dea dovada macar o zi pana ajungi acasa e ABSURD
apparte
acea dovada ar trebui data si in cazul furtului permisului de conducere, unde este cam la fel...nu ai voie sa conduci fara permis
decat daca nu ai fost mai smecher si ti-ai facut 1 copie xerox dupa permis,am inteles ca atunci poti circula pana la solutionarea problemei cu permisul furat
asta stiu din proprie experienta:P
Smiley
de ce sa nu mai poti circula daca ti-a fost furat permisul?
legal, cred ca esti ok. oricum, politistii pot cere verificarea prin statie si afla daca ai sau nu permis valabil, indiferent daca-l ai la tine sau nu
apparte
nu merge, daca n-ai permisul nu poti circula,si de la politie nu ti se da nici o dovada!!! i-am intrebat pe cei de la udriste si mi-au rasp la fel si mai toate echipajele de politie rutiera pieton fiind. am primit acelasi rasp: constituie 1 contraventie si se amendeaza (parca era 350.000 amenda)+ 2 puncte de penalizare.
Si mie mi se pare aiurea sa nu poti circula fara permis daca il ai furat,dar 1 luna de zile nu am avut ce face...macar de mi-l suspendau,stiam 1 chestie,da asa...
Mirciulik
Pai daca ti l-a furat poti spune ca nu ai actele la tine..si primesti amenda.

Nu mai deschid alt topic pentru ca se leaga de acesta: La firma suntem 3-4 oameni care conducem aceeasi masina: care are nevoie sa mearga prin oras ia cheile si pleaca. Seful nu ne lasa sa lasam actele in masina, asa ca doar 1 din 4 are actele si se mai intampla ca el sa nu fie la birou cand altu vrea sa plece cu masina. Eu mi-am facut copii xerox dupa talon, asigurare, rovigneta. Cat la % ma poate salva daca ma prinde politia , eplic situatia si prezint actele xeroxate?
StefanT
Ma indoiesc sincer ca au vreo valoare copiile xerox nelegalizate wink.gif
Mirciulik
pai nici nu cred ca se pot legaliza. Oricand poate sa-ti suspene talonul original. Astfel cum stie politia daca mai ai talonul valabil daca tu circuli cu ceva autentificat de notar?
StefanT
...atunci e si mai naspa. Daca nici legalizate nu-s bune, daramite simple copii xerox icon_mrgreen.gif
ovidiusoft
Auzi, da' pe ala cand aduce cheile il doare ceva daca lasa sub ele si talonul? Pe cuvantul meu ca nu pot sa va inteleg de ce recurgeti la tot felul de smecherii stupide, inutile si ilegale...
Supapa_jR
ti se da dovada clar...am o cunostiinta care a comis-o asa pe 15 sau 16 septembrie si are dovada cu care poate circula pana pe 1 octombrie cand incepe suspendarea permisului
amsterdam
daca m-a luat radarul afara in U.E. imi vin amenzi acasa stie cineva?

oricum nu le platesc...
XMihai
atunci de ce mai intrebi? daca nu le platesti? radmasa.gif
bulan
QUOTE(leinad @ 20 Jun 2007, 20:19)
Eu am comis-o rau...
*


Pe mine m-a luat radarul pe DN1 la km:454,455,458.Venit trei PV cu 3 puncte penalizare+68ron fiecare.In decurs de 4 minute le-am luat pe toate trei la rand fara sa ratez vreunul.
Hatod
QUOTE(bulan @ 28 Oct 2007, 22:46)
Pe mine m-a luat radarul pe DN1 la km:454,455,458.Venit trei PV cu 3 puncte penalizare+68ron fiecare.In decurs de 4 minute le-am luat pe toate trei la rand fara sa ratez vreunul.

Ghinion mare, bulan.
Daca mai treci pe acolo ai grija, ca si la km 450 e radar (fix).

As dori sa cer opinia userilor care stiu mai multe despre lege. Stiu ca punctele de penalizare "expira" dupa 6 luni de zile.
Eu am fost prins de radar in data de 13.07.2007, si procesul verbal a fost incheiat la data de 11.01.2008.
Acuma, cele 6 luni pt. expirarea punctelor primite se calculeaza de la data faptei, sau de la intocmirea procesului verbal??

In PV mai scrie ca "Inregistrarea se pastreaza la sediul unitatii 6 luni de la data constatarii contraventiei." Parca legea "zice" ca daca nu se intocmeste PV in decurs de 6 luni, totul este dat uitarii. E adevarat? (Oricum, in cazul meu au reusit cumva s-o intocmeasca in timp...).
Scrisoarea cu PV am primit in data de 18.01.2008, deci _depasind_ 6 luni (dar totusi, PV a fost intocmit mai devreme).

Daca in viitor mai primesc PV-uri, care la data intocmirii lor sunt deja cu 6 luni dupa fapta, banuiesc ca nu trebuie sa le platesc...
(Oricum, e enervant sa aflii ca ai prins radar acum aproape 6 luni!)
gotty
expira la 6 luni de la intocmirea PV...mai exista o posibilitate de ocolire....dar iti spun pe PM,daca vrei...
corvinarh
mai nou se da dovada... mai vedeti modificarile la codul rutier... asa ca nu trebuie sa mai chemi sofer...
Eggy
Am si eu o problema si postez tot aici (sper sa nu se supere initiatorul topicului) :
Vara trecuta am luat o amenda in judetul Valcea pentru ca mergeam cu 70km/h in zona cu restrictie de 50km/h, deoarece circumstantele erau foarte dubioase am refuzat sa semnez procesul verbal chiar si atunci cand agentul de politie a inceput sa tipe la mine, desi eu vorbisem cat se poate de politicos. Dupa vreo 4 luni a venit acasa amenda si am trimis o contestatie. In decembrie a venit citatie pentru judecata, in care era precizat sa ma prezint la judecatoria Valcea, dar scria ca am si optiunea sa trimit un inscris in cazul in care nu pot sa ma prezint. Deoarece nu aveam cum sa ma duc din motive ca facultatea, servici, lipsa banilor de cazare si benzina, am trimis un inscris. Astazi a venit o alta citatie in care se cere insistent sa ma prezint la judecata.
A mai trecut cineva prin situatie asemanatoare? Ce sa fac acum? nu prea pot sa ma prezint si sincer a inceput sa imi fie frica
ploaie
QUOTE(bulan @ 28 Oct 2007, 22:46)
Pe mine m-a luat radarul pe DN1 la km:454,455,458.Venit trei PV cu 3 puncte penalizare+68ron fiecare.In decurs de 4 minute le-am luat pe toate trei la rand fara sa ratez vreunul.
*




De ce naiba nu pun 1000 de radare pe un km, din metru in metru... sa sti o treaba.... dupa un kilometru grabit sa ai de muncit 200 de ani sa platesti amenzile...
soke
Am primit si eu acasa o instiintare prin care mi se cere sa comunic datele persoanei care a condus masina mea acum aprox. 6 luni. Sincer nu imi mai amintesc ce s-a intamplat atunci, dar problema e alta : mi se cere sa comunic de urgenta, in termen de 5 zile, datele respective. Intrebarea mea e: 5 zile de cand? Data de pe plic e cu mai mult de 5 zile decat data cand am gasit-o eu in cutia postala.... Plicul a venit direct in cutia postala, fara recomandata sau altceva.

Ce se intampla daca am fost plecat in concediu si am venit acasa dupa 10 zile si gasesc plicul cu instiintarea asta expirata (peste 5 zile de la data plicului)?
Relu11
Daca plicul a venit in cutia postala eu as zice ca n-am primit nimic. Trebuie sa vina recomandata ca sa poata dovedi ca te-au instiintat. Poate se prescrie cu putin noroc.
Kunt
Soke, acelasi lucru l-am patit si eu, acum cand m-am intors din concediu am gasit si plicul in posta. Nu stiu ce sa fac, daca sa le comunic datele sau nu.

Solon
Daca nu e recomandata poti sa te faci ca nu o vezi!
Dar vezi sa nu figurezi la fisc ca ai datorii!
body
Trebuie trimisa cu confirmare de primire . Conform legii un proces verbal neadus la cunostinta contravenientului in termen de o luna de la intocmire SE PRESCRIE !
Si asa e , am patit-o eu in oct anul trecut, au trimis PV-ul ( nesemnat de mine) acasa cu confirmare de primire , eu "nu eram " acasa am primit citatie din aia sa il iau de la posta nu m-am dus si de atunci nu m-au mai deranjat .Si nu a aparut nici la fisc amenda.Si intr-adevar asa e ( am consultat un avocat la chestia asta ).
fnp
M-au prins si pe mine. Camera fixa Jud. Bacau, Com. Nicolae Balcescu, DN2, KM276+172. Pe procesul verbal primit prin posta apare si poza din spate a masinii. destul de neclar (printer laser a/n) dar nr. se vede bine. Atasez un scan cu PV.

Intrebari:

1. Daca nu ma duceam sa ridic amenda de la curier ce se intampla?
Am primit o instiintare de la Curiero Post ca am un plic. Am sunat si tanti mi-a zis ca este o amenda de la ipj Bacau si daca nu o ridic in 5 zile o trimit la circa financiara.

2. Am vreo sansa daca fac contestatie? Daca a mai facut cineva PV de la camere de pe DN1 a castigat?
yanyu
si mai spunea cineva ca pe acolo este 70km/h! sau gresesc eu?
Retype
De asta in aceasta tara, a noastra, a tuturor predomina nesimtirea si nepasarea. Pentru ca atunci cand se aplica legea cautam toate posibilitatile sa scapam chiar daca suntem vinovati. Si vine momentul cand legea nu se aplica desi ar fi in favoarea ta, tot datorata unuia ca si tine care cauta orice scuza sa scape cu fata curata desi e vinovat.

In concluzie, ce nu pricepi frate, Te-a luat radaru!!!!
fnp
Bine mergi tu la 2 noaptea cu 50 laora de la Roman la Bucuresti si multumeste Guvernului ca n-a bagat 30 limita de viteza.
ady77
QUOTE(yanyu @ 1 Aug 2008, 20:32)
si mai spunea cineva ca pe acolo este 70km/h! sau gresesc eu?
*


Nu acolo, intre Bacau si Roman in localitatile Oniscani si Harlesti.
In Nicolae Balcescu iau amenda doar cei din afara Bacaului, ca bacauanii stiu toti de radarele alea fixe, daca mergi incet se si vad tongue.gif
hellcat
QUOTE(yanyu @ 1 Aug 2008, 19:32)
si mai spunea cineva ca pe acolo este 70km/h! sau gresesc eu?
*


Gresesti tu! Limita e la 50 km/h si pe ambele sensuri la intrare in localitate este placuta cu Monitorizare Trafic.
seby89
Va salut

Am si o intrebare legata de punctele de penalizare.

Am fost amendat si mi s-au luat puncte de penalizare (nu are importanta cate) si de la data aia incep 6 luni pana ce expira punctele( normal). Iar acum daca in acel interval de 6 luni mai sunt amendat cu puncte penalizare, cand se sterg punctele de penalizare? De la prima data cand am fost amendat? Sau de la ultima data? Adica eu trebuie sa astept 6 luni ca sa mi se stearga acele puncte de la ultima amenda? Sau de la prima amenda ?

Mersi dry.gif
J o h n n y


Eu stiu ca e un an si nu 6 luni perioada in care se sterg punctele.... nu sunt sigur de asta!
C@talin
e 6 luni wink.gif scrie in noul cod rutier smile.gif
logan1.5dci
Sase luni ? Esti sigur? Eu stiam de juma de an. biggrin.gif
Retype
QUOTE(fnp @ 6 Aug 2008, 13:11)
Bine mergi tu la 2 noaptea cu 50 laora de la Roman la Bucuresti si multumeste Guvernului ca n-a bagat 30 limita de viteza


Chiar si la 2 noaptea merg in localitate cu 60km/h. Nu mi-e rusine sa recunosc. La fel si cu audi. Poate ar trebui sa incerci si tu inainte de a se intampla ceva mai grav decat o amenda.



QUOTE(seby89 @ 6 Aug 2008, 23:07)
Va salut

Am si o intrebare legata de punctele de penalizare.

Am fost amendat si mi s-au luat puncte de penalizare (nu are importanta cate) si de la data aia incep 6 luni pana ce expira punctele( normal). Iar acum daca in acel interval de 6 luni mai sunt amendat cu puncte penalizare, cand se sterg punctele de penalizare? De la prima data cand am fost amendat? Sau de la ultima data? Adica eu trebuie sa astept 6 luni ca sa mi se stearga acele puncte de la ultima amenda? Sau de la prima amenda ?

Mersi  dry.gif
*



Este vorba de 6 luni de la ultima amenda. Adica in 6 luni de zile daca nu comiti nici o abatere de la lege punctele ti le sterge automat, cred eu...
xcristina
Eu inteleg ca e vorba de 6 luni de la fiecare aplicare...

Argument:
Art.103 din Codul rutier:

(4) Punctele de penalizare se anuleaza la implinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei.
Alexu7
corect !


daca la o1.01.2008 ai 3 puncte penalizare,
iar in 01.02.2008 mai primesti inca 3.
la data de 02.06.2008 ai sa ai doar 3, primele 3 fiind sterse.

biggrin.gif
A l e x
"Iar acum daca in acel interval de 6 luni mai sunt amendat cu puncte penalizare, cand se sterg punctele de penalizare? De la prima data cand am fost amendat? Sau de la ultima data? Adica eu trebuie sa astept 6 luni ca sa mi se stearga acele puncte de la ultima amenda? Sau de la prima amenda ?"

Nu prea vad ce-i asa de greu de inteles cu punctele de penalizare. De la data cand le ei adaugi 6 luni si atunci iti vor expira. Daca mai iei altele intre timp, acelasi lucru se intampla, adica de la data cand le primesti mai pui 6 luni si atunci se duc...

Exemplu. Eu am luat acum in Iulie 3 puncte. Imi vor expira in Ianuarie. Daca mai iau inca 3 acum in August, astea vor expira in Februarie.

Deci pana in Ianuarie cand imi expira primele 3 luate as avea in total 6 puncte. Si tot asa. Daca ajung la 15, raman pieton. Nu e foarte greu de inteles...

Si sincer, mi se pare ok, e prima data cand iau puncte de cand s-a bagat noul cod rutier, cred ca trebuie sa ai foarte mult ghinion si sa te manance mult in posterior sa strangi 15 puncte de penalizare...
Stammi
Salut, prieteni! Cazul meu este in felul urmator : veneam de la Vatra dornei spre Galati cand pe langa Piatra Neamt, intr-un sat m-a oprit militianul pe motiv ca aveam 89 km/h cu toate ca in fata mea au trecut cu aceeasi viteza mai multe masini dar cu nr de Bacau. Urmare a fost 324 RON si 10 (ZECE) puncte penalizare fapt care imi suspenda permisul pt ca mai aveam 5 puncte. Nu vi se pare prea mult?
Daca fac contestatie rezolv ceva? Si unde trebuie sa o fac, pt ca am citit aici ca la judecatoria din Neamt, iar eu sunt din Galati, cat despre taxe judiciare, timbre juridice va dati seama. Pe amenda.ro am citi ca la politia de acolo trebuie depus dosarul si ei il trimit la judecatorie. Cum ar trebui sa procedez?
Jack Daniel's
Ce sa contesti daca mergeai cu viteza aceea? blink.gif Parerea mea e ca tu vrei sa iti pierzi timpul si banii de pomana. sad.gif
Stammi
Sa admitem ca as fi avut viteza aia, cu toate ca nu cred, dar nu ti se pare prea mult 10 puncte de penalizare?
b64chr
Daca limita era 50 si tu circulai cu 89 trebuia sa iei 4 puncte penalizare pentru depasire cu 31-40km/h.
Pentru depasire cu 41-50km/h se dau 6 puncte penalizare.
Pentru depasire cu peste 50km/h nu se da nici un punct, ba chiar ti se anuleaza cela anterioare daca aveai, in schimb ti se suspenda permisul.
Nu poti lua 10 puncte de penalizare pentru depasirea vitezei.
Lonegumen
Salut! Am nevoie de un sfat. Ieri veneam de la Buzau si in localitatea Cotorca am fost surprins(mai mult ca sigur) de un radar fix cu viteza de 70 km/h. Sunt convis ca voi primi o notificare acasa cat mai curand. Ce se intampla daca nu semnez ca am primit aceea scrisoare recomandata?(Nu sunt acasa sau nu ma duc la fima de curierat sa o ridic.) Mi se imputa automat, posesorului autovehicolului, amenda respectiva in baza unei legi? Care ar fi aceasta? Se poate completa un proces verbal fara datele conducatorului auto?
adip
Lonegumen, daca nu o platesti acum o sa ajunga la taxe si impozite si deci tot o sa o platesti smile.gif
$$ilvviu
Intr-o prima faza ti se solicita comunicarea datelor de identificare ale persoanei care a condus vehiculul in ziua respectiva.
Daca nu le comunici se mai adauga si amenda pt necomunicare.
Stammi
b64chr, si totusi eu am luat 10 puncte, 6 plus amenda de 324 ron si 4 de viteza, deci in total 10. Tebuia sa-mi dea chiar asa? M-ai inteles?
$$ilvviu
Fa contestatie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.