Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rateu?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvan_3asy
Azi ma indreptam dinspre frumusani spre popesti leordeni, aveam vreo 130km/h daca arata bine kilometraju, am simtit de vreo 2 ori niste rateuri, nu stiu cum sa explic, dadea sa moara la 130, ceva de genu asta, din ce cauza o fi? Va rog lamuriti-ma si pe mine.
Tin sa precizez, masina este de 19 ani, nu a fost motoru facuf niciodata, are 61.000 km.

Razvan,
Maximilian100
Si a mea mai face uneori asa, dar numai cand sunt cu piciorul la podea in demaraj, pare sa fie ca nu e suficient alimentata...(asta se intampla insa si daca ma duc cu a 2-a 80, cand ii dau a 3-a merge ceva dupa care da in nas, adica galgaie oarecum, dar daca evit sa trec cu a 2-a de 70, a 3-a se duce uns suta, insa am mai patit cu pedala la podea in demaraj sa ajung la 130 si sa faca acolo ca si cum ar galgai, de parca nu ar fi alimentata ca lumea). In orice caz, ce am eu nu e rateu, rateu inseamna poc, zdrang de la motor sa se auda. icon_mrgreen.gif
maryus_83
Off topic:
Nu vreau sa fiu eu lupul moralist, dar mai usor cu vitezele astea cu Dacia din '88, mai ales dumneavoastra, domnule sofer de 3 lunii. smile.gif
aalinte
da-i benzina muta si sa vezi ca nu mai da rateuri. Da dupaia sa nu plangi ca consuma cat un Humer. si.. ce dacie ia 80 intr-a doua? cam greu de crezut avand in vedere ca si loganu de 1.4 cam gafaie la 80 intr-a doua.
OAP
Off-topic. Titlul trebuia sa fie: cum sa ne batem joc de dacia berlina...
fiderzen
duce 80 a 2a,si 110 a 3a.....testat si cu cutia in 4 trepte si cu cea in 5,pe acelasi motor,adica pe masina mea wink.gif....a da..si da scart si cu a2a si cu a 3a in mers la schimbatul vitezelor wink.gif.. deci....nu conteaza neaparat masina...conteaza si soferul wink.gif....laugh.gif tongue.gif ....presupun ca nici asta nu va vine sa credeti =)) radmasa.gif
Ov
foarte posibil sa fie nivelul mic in camera de nivel constant.

nu e de gluma cu intreruperile astea, nu incurajez vitezele mari, dar intr-o depasire, cu motorul turat tare (cum se fac depasirile la dacie smile.gif ), chiar ai nevoie de benzina suficienta ca nu-i funny sa-ti taie in mijlocul depasirii
fiderzen
eventual iti poti distruge traseul de evacuare la un rateu mai puternic biggrin.gif....spun din proprie experienta...si da..ov are mare dreptate....cel mai bine verifici aprindere si reglezi carburatorul
razvan_3asy
Pana la urma din ce cauza au fost acele goluri?
Vorba unuia care a scris mai sus, sa faci o depasire si sa aiba un gol dasta...riscant.
fiderzen
pa ai raspunsul mai sus....nivelul mic in camera de nivel constant..sau ceva pe la aprindere ,ai putea incepe printr-un reglaj la carburator..si daca tot face asa,sa-i verifici aprinderea
Ov
aici se inchide ca ati luat-o pe aratura.
Daca initiatorul nu rezolva problema, sa dea mesaj si redeschid topicul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.