Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi Curge Rezervorul Prin Zona Sondei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cstavaru
Am o problema: imi curge rezervorul in zona unde se afla sonda de benzina ( deci "pe sus" ). El nu e spart, dar acolo sonda e pusa pe ceva ca un capac si mie imi curge benzina pe langa capacul acela.

Ca o rezolvare temporara, am etansat zona cu niste mastic. Inca nu stiu daca s-a rezolvat in totalitate ca abia astazi am rezolvat. Dar daca ar fi sa rezolv problema corect, ce as putea sa fac ? Acolo nu cred ca se lipeste cu cositor in mod normal. E vreo garnitura ceva sub "capacul" acela ? Cum desfac capacul acela ( mai precis, se poate desface ? )
Metalic
Cu masticul nu prea ai rezolvat mare lucru , in contact cu vaporii de benzina cauciucul ala siliconic isi schimba caracteristicile fizice . Sonda nu este pusa pe un capac ci capacul etansaza sonda care are scaun pe rezervor , intre rezervor si sonda fiind o garnitura de cauciuc. Ca sa iti curga pe acolo totusi trebuie sa mergi cu rezervorul plin deci in concluzie esti un fericit.

Bineanteles ca se poate desface (in cazul in care ai dacie)
Slider
Confectioneza-ti singurel o garnitura un pic mai groasa si inlocuieste-o pe cea pe care o ai acum. Asa am patit si eu. Garnitura originala este prea subtire si nu asigura etansarea necesara.
tarzy
inainte sa te apuci de manufactura (garnitura home-made) pune una nou nouta (nu cred ca costa mai mult de 10k) si vezi care-i treaba.
ai grija ca desfacerea capacului si ordinea garnitura/ sonda / inel de tabla este destul de ciudata, daca nu ai mai facut-o pana acum roaga pe cineva sa te asiste, eventual intreaba la magazin care-i ordinea corecta.

@Metalic - nu este nevoie ca rezervorul sa fie plin, da pe afara si daca e doar 1/2. in plus chiar daca ai doar cativa litrii miroase a benzina de te nauceste de cap.
Dyda
De stiut ca tot ce inseamna garnituri de cauciuc la automobil nu au aceeasi compozitie chimica si nu au acelasi comportament in medii diferite.La rezervurul de benzina trebuie musai sa folosesti cauciuc rezistent la PP -produse petroliere- altminteri se gomfleaza si nu mai asigura etanseitatea.Asa ca mergi mataluta frumos la pravalia de piese auto si cere o garnitura de cauciuc spaciala ptr sonda rezervor benzina.
Cu o surubelnita si un ciocan desfaci acel capac- piulita, prin batai usoare sa nu mutilezi aripioarele , sensul il vei ghici ff repede, dai sonda afara prin rasucire usoara inlocui garnitura,introducind-o pe la plutitor si faci operatia inversa demontari,dupa care cred ca s-a rezolvat acest topic
klaus
Eu as recomanda:
1. Se mai indoaie aripioarele pentru a face o distanta mai mica intre capac sonda si rezervor, astfel incat garnitura sa fie stransa bine
2. Se pot pune si 2 garnituri, dar va fi cu ceva munca treaba...
3. Se poate pune si un silicon care rezista la benzina si alte produse petroliere (gasket de ex.).
SPAWN
s eu am avut aceeasi problema dar am schimbat garnitura si nu mai a curs pic de benzina.
cumpara o garnitura si inlocuieste-o pe cea veche.nu vei mai avea probleme
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.