Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia cu doua iesiri la teava de esapament
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
GARFIELD 87
Asta este ce vreau sa ii fac lui garfield in viitorul apropiat sa ii scot inca o teava de esapament, am sa pun o poza ca sa va face-ti o parere cam despre ce este vorba , tin sa mentionez ca acum nu mai am toba intermediara si i-am pus teava de la saxofon pana la teava de legatura , astept pareri smile.gif
ageana
Arata fix ca 243.gif . Kitsch de prima mana.
Ce rost are sa-i pui 2 iesiri ?! Crezi ca te ajuta cu ceva in fata altora... Poate doar daca vrei sa impresionezi manelistii sau pipitele de 2 bani (desi nici alea nu se mai uita la dacii).
Eu zic sa faci altceva cu timpul / banii necesari.

Numai bine!

PS: vezi ca antena nu e aliniata cu "codita" de rechin si nu mai e cool.
De asemenea am remarcat si tiunnyngul facut prin aplicarea de benzi cromate pe stopuri si bara...
GARFIELD 87
antena nu este la linie cu codita din cauza ca sa slabit din surub antena si se misca , iar faza cu a doua iesire nu era vb de impresionare pe cineva ci de o evacuare mai rapida a gazelor practic mai trag inca o teava de la saxofon despre asta era vb dar asta e

aaaaa ,si apropo aplicarea benzii nu inseamna ca i-am facut tunning ,dak te uiti mai atent pe bara o sa observezi canalele ptr acea dunga dar iar spun asta e
CriSTI68
QUOTE(ageana @ 21 Jun 2007, 20:46)
PS: vezi ca antena nu e aliniata cu "codita" de rechin si nu mai e cool.
De asemenea am remarcat si tiunnyngul facut prin aplicarea de benzi cromate pe stopuri si bara...
*



la dacie antena sta mai spre stanga tongue.gif
B-34-SGM
tiganie chestia cu 2 stuturi la evacuare
borciparte
ai doua variante, prima, cea decenta... Lasa masina cum e facuta ea de fabrica, cel mai bine arata asa, originala.
Daca vrei doua tevi de esapament i-ati masina, kitch-urile nu ajuta la nimic.
Marius97fer
da ai vre'un motor de 5000 de cm cubi?

asculta niste sfaturi de la niste batrani... biggrin.gif

nu fa tiganeli, mai bine canalizeaza energia si banii in altceva pentru masina...
AAlpine1
la coada de rechin care o are pe tavan si o foloseste la gps acum ce mai vrei.....
eu zic sa ii pui una si pe mijloc sa fie 3 sa fi unicat .......
SiloS
Si obligatoriu dai gauri in toba ca sa ai mai multa putere!!!
GARFIELD 87
eu am postat pentru inca o toba nu pentru a cere pareri de coada de rechin dar asta e , si era doar o parere nu gata ma duc si imi scot a doua teava wacko.gif
argon
2 tevi arata foarte bine....atata timp cat sunt alaturate.
CriSTI68
QUOTE(GARFIELD 87 @ 22 Jun 2007, 16:00)
eu am postat pentru inca o toba nu pentru a cere pareri de coada de rechin dar asta e , si era doar o parere nu gata ma duc si imi scot a doua teava wacko.gif
*



nu conteaza tot Kitch sunt amandoua tongue.gif icon_mrgreen.gif
Kruger
Garfield my friend...las-o asa. Pe bune. Frumusetea unei Dacii sta in aspectul ei original. Sunt si exceptii, se pot face multe lucruri frumoase, dar nu doua tobe.
Alex 23
In primul rand vreau sa te intreb daca se simte vreo diferenta scotand toba de mijloc??
In legatura cu a doua toba daca vrei s-o scoti trebuie sa montezi inapoi toba de mijloc sau sa faci o adaptare pentru ca de acolo iti pleaca!
Acum ca or fi si alte metode nu stiu! Ti-am spus asta pentru ca am vazut la un prieten cum isi facuse pe un break!

Mai baieti dar lasati omu in pace! Daca el vrea sa faca treaba asta s-o faca daca o sa-i placa cum arata ( ca de sunat, suna frumos) o va tine daca nu o va da jos ce mare smecherie! blush.gif
Daca e s-o iau asa si schimbarea motorului de pe dacie cu altu mai puternic e KITCH, alte jenti, stopuri fumurii , praguri, spoilere, paravanturi, capace, eleroane! Sunteti de acord cu asa ceva??? Eu nu.
Fiecare e liber sa-si faca masina asa cum doreste!
mihai0070
Eu zic sa mai lungesti putin tevile de evacuare si sa le indoi asa in sus ... si o sa arate si mai bine ... sau eventual le indrepti in sus dar neaparat sa le scoti pe lana aripi pe laterala ... sa para mai sport ... aaaaa si mai da putin cu fierul de calcat pe spoilarul ala din spate ca a facut valuri ...
GARFIELD 87
da se simte altfel la demaraje fata de o dacie care are toba intermediara pusa intr-un cuv trage mai bine bine eu am si filtru sport dar treaba cu a doua teava era doar o idee ptr ca am vazut pe o dacie smile.gif
sobolan
QUOTE(GARFIELD 87 @ 23 Jun 2007, 22:26)
da se simte altfel la demaraje fata de o dacie care are toba intermediara pusa intr-un cuv trage mai bine
*



nu prea cred...am experimentat eu...nu e nici o treaba....
SiloS
Daca ii scoti toba mica trage mai bine, daca ii pui si faimosul filtru de aer sport e racheta !
sobolan
radmasa.gif
Alex G.
Adica se evacueaza gazele mai repede ?

blink.gif

Alex
GARFIELD 87
da
Supapa_jR
garfield...imi faci si mie o schema cum vine a2-a teava de la saxofon???daca esti dispus sa o vinzi si sa vii prin bucuresti....o cumpar tongue.gif
einstein1984
In general, evacuare cu 2 atenuatoare de zgomot finale au masinile cu 2 colectoare de evacuare, fiie cu cilindri in V, fi 6 in linie (desi ultimul M3 avea un atenuator final cu 4 ieisiri, grupate 2 cate 2, ca si VW Touareg). Atata timp cat tu ai 4 cilindri in linie sub capota....... nu pacalesti pe nimeni si nici prea multa putere nu castigi.
Supapa_jR
ma gandesc ca daca nu ar avea un tips penal si ar fi o finala identica cu cealalta...evident ceva inox ar arata ceva mai bine smile.gif) de cai nu zice nimeni nimic...se stie ca POATE urca mai repede in ture dar nu se asteapta nici un om intreg la minte sa aiba 5 cai din evacuare smile.gif)
sobolan
mai degraba castigi ceva cu o galerie dubla de papuc....are diametrele int. mai mari ....ar permite o umplere mai rapida si o evacuare mai rapida...daca o mai si slefuiesti pe interior ,macar pe admisie, tot e ceva...oricum nu e mare lucru....
Supapa_jR
pai....ideea e de look...galeria si carbul sunt de R12 cu carb de alpine aspirat dar nu le am puse pe masina...
tavykbt
Chestia cu 2 tobe am avut-o si eu in cap, dar doar pentru aspect(chiar mi se pare ca arata mai bine simetric). Si cu chestia 'lasa Dacia ca scoasa din fabrica' nu-i chiar asa, la Dacie mai e ceva de lucrat chiar daca o iei noua(unele nu au linie, la altele nu se inchide cate ceva etc.). Spor la treaba Garfield daca faci, de aratat eu zic ca o sa arate mai bine biggrin.gif
sobolan
noutati : azi am eliminat detenta...am pus teava in loc....nu e nici o diferenta doar ca urla mai agresiv radmasa.gif , in rest nimic sau poate prea putin ca sa se observe...maine ii pun si filtru sport sa vad si va tin la curent....
vis-a-vis
Merg 2 tevi, dar ceva in genul asta tongue.gif

user posted image
B-34-SGM
zici ca e un smiley . Stopurile tip remorca de tractor sunt ochii.
Kruger
Nu-s cam subtiri evacuarile alea ?>
vis-a-vis
Eu doar am dat o idee, cand am timp, o s-o fac cam cum o vad eu... spoilerul integrat in caroserie, care sa coboare putin caroseria, iar "fanta" aia sa fie cu plasa si la capete sa iasa tevile.
QUOTE(B-34-SGM @ 27 Jun 2007, 15:42)
zici ca e un smiley . Stopurile tip remorca de tractor sunt ochii.
*

Tu n-ai vazut Cars? radmasa.gif
pedr1
ai facut o treaba buna dar la evacuare trebuiie sa mai adaugi ceva putere

tre sa ii mai pui si un filtru ca daca tot da afara multe gaze sa primeasca mult aer

altfel nu ai decat un sound si atat bine plus inca 5 sau 10 cai in functie de tobele finale
dstdan
cu toate ca postul e de demult...poate fi util pe viitor, ....ori e un post de idei, ori de bataie de joc....o persoana pune o intrebare? ....restul raspund dpdv tehnic...asa inteleg..si nu numai eu....orice forum.....nu facem bascalie si misto-uri ne nimeni...consideram ca asa e normal.....cei care nu se abtin.....sa taca! ,,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.