Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare defecte cum le poti testa?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Exista o metoda de testare a acestora sa se vada jocuri defecte... Ca asa la drum sa vezi daca pacane in curbe e o metoda la ureche... Daca exista ceva mai .. sofisticat, daca nu spuneti cum va dati seama de starea lor, ca la mine a inceput sa pacane planetara de pe dreapta in curbe stranse si nu stiu daca sa o schimb sau sa o las asa. La drum drept nu se aude nimic da nu as vrea sa raman fara directie pe la 40-50 de Km de casasau de un service.
Mersi mult!
argon
daca iti pacane ce mai vrei sa testezi la ea? e pe duca, mai poate sa mearga 1000 sau 10 000 km, ai grija la suprasolicitari sa nu o rupi.
[_snd_]
Daca este defecta...la curbe sau la demaraj pacane si trepideaza masina pe drum drept...
Nu o suprasoliucita ...ma refer la viteza
constantin_stan78
Daca in curbe accelerezi si bate planetara (un bataie ritmica) atunci trebuie sa o schimbi (ori cu una noua - varianta costisitoare sau sa o reconditionezi - te sfatuiesc sa-ti cumperi tripoda de la magazin si sa o schimbi intr-un service).
inca ceva daca in curbe o lesi pe liber si nu bate ai sanse sa te mai tina cca 1000km, daca bate e de rau...ai sanse reale sa ramai in drum cu ea:((
red_dog 4 ever
Apropo cam cat mai sunt niste planetare noi?
costinasd.
220 ron tva inclus
thedragon
scuze de deranj dar ce este o tripoda?
OAP
O sa incerc o explicatie non-academica si rog AR-istii sa ma scuze. Este un element component al planetarei, situat in partea dinspre cutie, este cuplat pe axul planetarei prin nuturi si asigurat cu o siguranta. are trei axe radiare dispuse la 120 de grade iar pe acele axe sunt plasti un fel de "rulmenti cu ace".Rolul tripodei este de a asigura mobilitatea axului planetar in timpul rulajului
alex0875
Sincer recomand sa o schimbi cu una noua. Am mers cu cele originale 210 000. dupa care am rectificat una care a inceput sa bata dupa 15 000 si atunci le-am schimbat cu altele noi.
ydaniel
d cand a inceput sa-mi pacane am mai mers 30.000km cu ele.acuma sunt la un forumist,tot pacane dar merg:)
florinutzu
Eu sunt fara experienta si doream sa merg la un mecanic si sa o testeze cumva. Pe masina sau data jos de pe ea. Sa vada ce e cu ea, in ce stare este. Eu din cate am observat trancane la curbe cand le iau mai in forta, mai cu viteza. Da nu imi dau seama pe ce parte ca nu am avut parte de curbe lungi ci numai de schimbari de directie cand tragi putin de volan pacane de trei 4 ori si apoi cand masina revine la directia inainte numai bate.
La testul de la ITP cu jocuri nu isi pot da seama in ce stare este?
Mersi!
Gaba
o intrebare.... cind accelerez si iau curbe in accelerati nu bate de loc planetarele ... insa in frina de motor bate bine de tot ... in curbe si frina de motor bate dar nu foarte tare... e problema ?
Kruger
Ca idee. O planetara nu trebuie sa bata orice i-ai face. Daca bate, e defecta. Ca si gravitate, aici se poate discuta. De obicei incep sa bata cand accelerezi in curbe (pentru ca atunci e solicitata cel mai mult) si cand faci frana de motor in curbe. In felul asta eu am mers cu ele fara sa le fortez, vreo 5000 km. Cand deja bate la liber pe drept, problema e grava.
bdp007ro
pe dreapta planetara noua 320 ron, pe stanga reconditionata 90ron. curba la stanga, bate ritmic ceva pe dreapta. si cand zic curba ma refer chiar si la o miscare f scurta a volanului. la drum drept nu bate nimic. sa inteleg ca e jale blush.gif
Kruger
Uf depinde cum e bataia. In general planetarele dau batai infundate si destul de puternice. Chiar daca jocul e mic, fortele in locul ala mic sunt mari, si inevitabil vibratia se transmite intr-o oarecare masura si in podea. Daca esti sigur ca e planetara (inteleg ca e vorba de cea noua) incearca sa mergi cu ea la garantie (daca ai garantie la ea), dupa ce o dai jos si o verifici cu mana. La un service dotat cu elevator, doi insi dau o planetara jos in fix 5 minute,te costa 2 beri, si iti dai seama imediat la mana cum e.


Trecand mai departe, mai pot bate si alte chestii. Un disc putin ovalizat, siguranta de la placute sarita...un etrier putin deplasat. Dar astea sunt zgomote care in general nu se aud din masina, ci mai mult de afara.


Parerea mea.
costinasd.
Planetara noua 320 ron, cam mult. Da' ma rog. Deci: planetara poate sa fie buna (mai ales daca e noua icon_mrgreen.gif ) dar poate fi ''stransa'', adica prea comprimata. Vezi ca e un inel (saiba) intre fuzeta si planetara, da-l jos si vezi daca mai face asa.
bdp007ro
planetara e de uzina cica...era in cutia aia albastra cu emblema dacia...cu garantia e mai greu ca cica trebuia montata in service autorizat ori mie mi-au montat-o niste baieti de la un service da nu mi-au scris vreo hartie ceva (ca sa nu mai dau bani in plus nu de alta)...

dar stau si ma gandesc: planetara asta noua o am de vreo 3 luni si nu am facut nici 3000km cu ea...a mai auzit careva de planetare d-astea noi de uzina sa aiba probleme? blink.gif
costinasd.
sustin in continuare ca e ''comprimata''. Scoate inelu' ala si nu cred ca va mai bate. Las-o naiba ca e noua (plus ca e de uzina)...
bdp007ro
mda...deci am desfacut treaba si am constatat cu stupoare ca pivotul nu era strans...el fusese dar probabil si-a dat drumu sau nush...am inlocuit toate suruburile frumos ca alea vechi normal ca erau mancate nu mai aveau filet...planetara e buna nu are nimic.
acum ma sui frumos in ea merg pe drum lin si drept si se aude aceeasi bataie ritmica.DECI LA DRUM DREPT ACUM! daca trag un pic stanga sau dreapta de volan nu se mai aude nimic.(si pe liber si in sarcina e aceeasi treaba)

cineva m-a sfatuit sa ma duc sa fac o echilibrare de roti. sa ma duc? sau probabil e altceva...
Petea
Echilibrarea de roti e bine sa o faci periodic (eu fac asta in fiecare an). In ceea ce priveste bataia planetarelor, eu le-am inversat pe ale mele (stanga cu dreapta) si, din spusele lui tata se pare ca ma vor tine inca pe atat. Am scutit 640 RON. Deocamdata biggrin.gif .
bdp007ro
gata. am fost de dimineata, mi-au bagat baietii plumb la toate 4 rotile si nu se mai aude nimic biggrin.gif cu montat cu tot 24 ron (mi-era lene sa ma apuc eu de demontat si montat tongue.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.