Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot la greutate mare pe spate !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nicugoalkeper
Am si eu o problema cand am in spate la 1310 TX-ul meu 2 persoane mai zdravane sau am 3 persoane incepe sa se auda un zgomot ca o bataie ritmica la masina in timpul mesului DAR DOAR LA ACCELERARE daca las liber nu se aude chiar daca fac viraje, si daca franez sau calc ambreiajul nu se aude !
Zgomotul (bataia) doar la acelerare se aude undeva in fata se simte la picioare !
Nu se aude doar atunci cand cobor o panta atunci pot accelera ca nu se aude deloc !
In rest daca masina nu ii prea plina nu am probleme deloc !
Multumesc anticipat !
aalinte
Daca se aude doar la accelerare , si spui ca masina ta se manifesta asa doar cand e incarcata, atunci cred ca este simplu: pur si simplu ai arcurile prea moi si la greutate iti atinge teava de esapament de punte daia si resimti vibratia in fata. Verifica suspensia si coloana de esapament. Eventuale cauze ar mai putea fi: un arc care nu mai sta la locul lui si atinge la accelerari de aripa, dar asta s-ar fi intamplat si la viraje.
thedragon
unde ? in fata la sofer-pasagerul din dreapta cumva? eu zic sa verifici planetarele ! Parerea mea ! dar cand este o denivelare si seridica oleaca masina se aude bataia ?
v_razvan_c
Si eu zic la fel,daca se aud batai in fata,sunt de la planetara.
nicugoalkeper
Mar mira sa fie planetara caci se simte in ambele parti la picioare cineva mi-a zis ca ar putea fi TEUL TELESCOPIC !
Plus ca atunci cand iau viraje la EX: 10-80 KM/h nu se aude si atunci ar trebui sa se auda si sa se simta mai tare (iar DOAR daca accelerez se aude si sunetul e acelasi indiferent ca iau sa nu curba) !
Am sa verifica teava de esapament !! Si revin, sa sper ca merge !
Multumesc la toti pentru raspunsuri !!
thedragon
nu toate planetarele bat in curbe biggrin.gif ! si sa stii ca vibratia de la o planetara se transmite si la cealalta ! am o planetara buna pe masina recent rectificata ! am mers 10 kilometri si a inceput sa faca urat ! si cand ma duc inapoi un mecanic de acolo mi-a spus ca se transmite vibratiile la planetara cealalta wink.gif
diaconuliviu
Oare?
thedragon
nu crede.gif nu este adevarat? off iar cere masina mea bani console.gif ! cel mai bine te duci la un mecanic ! si el iti va spune ce are
diaconuliviu
Pai ma gindeam ca mecanicul ala al tau a incercat sa scape de o mica garantie si "a bagat-o" pe aia cu "vibratii de la cealalta". Ca sa transmita vibratii planetara stinga in cea dreapta (desi nu vad cum, eu n-am intilnit, dar, sa admitem) ar trebui sa bata in primul rind ea, cea stinga. Dar sa auzi batai la cea dreapta si sa spui ca-s de la stinga....mmmmmm...
thedragon
am dat-o jos si m-am dus la alt mecanic si a spus ca nu are nimic ! e buna , cealalta ii buba bate cand accelere in drum drept si chiar in curbe! inca o intrebare, unde se conecteaza planetara (scurta) porcaria aia se misca cam tare pe partea dreapta fata de partea stanga.. dc oare ?
nicugoalkeper
Eu va multumesc la toti pentru raspunsuri am fost la 2 meseriasi in unul am baza si amandoi au zis ca ii planetara din dreapta ! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.