Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conectorul din spatele radio-cassului.. Help!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nambanidealtceva
Stie cumva cineva cum se pot scoate papucii din conectorii care se mufeaza la casetofonul auto? Trebuie sa inversez contactele pentru doi pini... stiu ca astia au niste chestii care ii blocheaza in conector, si trebuie sa bag un ac sau o surubelnita fina pe undeva, dar nu stiu unde.. poate cineva sa ma ajute? Am stricat deja un papuc si tot nu pot sa il scot mad.gif
PaulT
Decat sa strici mufele,nu ar fi mai simplu sa tai firele inainte de mufa,le legi asa cum stii tu ca ar trebui sa fie,dupa care le izolezi bine si gata?Recomand interventia asupra cablurilor dinspre casetofon,nu asupra cablajului masinii.Succes
nambanidealtceva
multam.. e o varianta buna, dar din pacate am rupt deja un fir care intra in conector, iar la masinile precablate nu sunt toate spatiile din conector ocupate de papuci... in plus de asta, ar insemna sa desfac casetofonul ca sa schimb pozitia firelor... da, ar fi fost excelent daca as fi luat hotararea asta de la inceput.. dar acum trebuie neaparat sa scot papucul ramas sad.gif
argon
in partea frontala, bagi ceva ascutit, ca sa deformezi piciorusul care tine papucul in mufa de plastic.
nambanidealtceva
multumesc.. am reusit, in sfarsit, cu o croseta fina, dar trebuie infipta bine si destul de precis pe langa papuc, altfel nu vrea sub nicio forma.. dar acum stiu cum se face.. am mai invatat ceva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.