Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cu inst. de racire-Nova GTI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
hermes
Cu cateva saptamani in urma, am remarcat ca in treapta a 5-a de viteza, indicatorul temperaturii lichidului de racire era in dreptul gradatiei de sus (nu in zona rosie, ci sub ea). Cand am oprit, ventilatorul a continuat sa mearga si o parte a lichidului de racire a curs printre capac si corpul vasului de expansiune.

In situatia aceasta, am schimbat termostatul..

Duminica aceasta veneam spre Bucuresti, cand am remarcat ca lichidul de racire urca la nivelul aceleiasi gradatii (cand foloseam treapta a 5-a de viteza). Am oprit si am constatat ca lichidul de racire era aproape de fundul vasului de expansiune. Am completat, pana la un nivel corepunzator.

Ajungand in Bucuresti, indicatorul a ajuns in dreptul aceleiasi gradatii, iar cand am oprit, o parte a lichidului a curs iarasi printre capac si gura vasului de expansiune. Ciudat este ca nivelul lichidului nu a scazut mult in vasul de expansiune, ci a ramas aproape de nivelul la care ajunsese dupa completare.

Nu gasesc o explicatie foarte pertinenta a fenomenului.
mihai0070
Pai ... prima data ti-a curs ... pe urma a disparut ... ai pus apa si iar a inceput sa curga si pe urma ... nu am mai inteles ce s-a intimplat ... ai gasit-o la nivel...

trebuia sa incerci si varianta sa mergi fara termostat ... in felul asta stiai daca este sau nu el de vina ... daca zici ca nu mai in treapta a 5 a ... atunci spune si ce turatie ai in a 5 a cand asta se intimpla ...

doar teoretic (practiv testat dar nu cu rezultate mult peste cele prezente) in traapta a 5 a pori merge cu aceasi viteza dar la turatie mai mida decat a 4 a ... atunci motorul nu trebuia sa se mai incinga asa tare ... cazul meu in a 4 a sau a 5 a... acul in functie de turatia la care merg ... sta undeva pana in ultima linie alba ... nu merg cu mai mult de 3000 rpm fie in a 4 a sau a 5 a ... eu cred ca ai si o problema la garnitura de chiuloasa ... sau poate chiar chiuloasa slabita ...
bengaves
verifica uleiul!daca e peste nivel iti baga apa in baia de ulei!deci garnitura de chiulasa trebuie schimbata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.