Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsit Dacie Si Vremea De Afara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mombutu
Salut!
Sunt incepator cu masinile si sofatul si am o intrebare:
am o masina dacia 1310 si am de gand sa o vopsesc,
stiti dc are vreo influenta faptul ca o vopsesc acum toamna dat fiind ca e mai frig si uneori ploua?(mai ales ca nu am garaj)
sstanescu
Eu cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare cand ai scris "... uneori ploua?(mai ales ca nu am garaj)". Daca o vopsesti in fata blocului e clar ca trebuie sa iei in considerare vremea de afara. Chiar daca si frigul e o problema, nu pierde din vedere vantul, care o sa-ti puna pe suprafata vopsita tot soiul de mizerii din aer.

Gaseste pe cineva cu un garaj, o bagi acolo, eventual ridici nitel temperatura cu un resou, ceva (nu sa bata direct pe tabla, sa nu stai la 9 grade cat vad ca e acum afara).
adumitrachy
Nu cred ca ar fi bine sa o vopsesti acuma. Trebuie sa ai in vedere ca la iarna o sa dea pe strada cu nisip si sare, care nu o sa iti faca bine la masina. Mai degraba ai rabdare pana in primavara. Eu unul asa o sa fac. O sa o vopsesc in primavara.
SiloS
Si eu , daca am noroc , o sa o vopsesc la primavara .

mombutu , dar de ce nu o duci la un service ?

Este 4 mil [ in braila cel putin ] vopsitul normal . La cuptor nu stiu .
adumitrachy
Sa-ti dau un sfat. Sa nu te puna pacatul sa iti faci masina alb nova boreal. Asta e culoarea mea la masina acuma . Vopseaua e facuta pe calculator. Acu un an mi-am vopsit capota datorita unui participant in trafic un pic mai "atent" si numa vopseaua a costat 9.5 mil. Decat sa ti-o faci alba, mai degraba vopseste-o metalizat.
SiloS
excl.gif Stie cineva cate tipuri de alb metalizat sunt ? Sau e numai un tip ?
Si cat costa vopseaua ? unsure.gif unsure.gif mellow.gif
cstavaru
QUOTE(adumitrachy @ 13 Oct 2004, 21:25)
Sa-ti dau un sfat. Sa nu te puna pacatul sa iti faci masina alb nova boreal. Asta e culoarea mea la masina acuma . Vopseaua e facuta pe calculator. Acu un an mi-am vopsit capota datorita unui participant in trafic un pic mai "atent" si numa vopseaua a costat 9.5 mil. Decat sa ti-o faci alba, mai degraba vopseste-o metalizat.
*



Eu mi-am vopsit-o de curand alb-nova si vopseaua m-a costat 2.300.000 ( cu tot cu chit si ce mai trebuie ) si vopsitul 4 milioane la cuptor ( parerea mea e ca vopsitul la cuptor intr-adevar merita, a iesit un luciu super, n-are rost sa o vopsesti afara, la mine in oras ( Slatina ) exista si service-uri de stat care vopsesc cu 2,5milioane la "cuptor" ).

Cheia ca vopsitul sa iasa bine este sa cumparati materie prima de calitate ( la Dacia - Duralchid de Policolor e excelenta ) adica sa nu faceti rabat de la cantitatea necesara de intaritor, sau de vopsea, etc. De asemenea, masina trebuie dezechipata cat mai complet si curatate bine toate locasele ( de exemplu frecat cu peria de sarma locul unde vine chederul de la parbriz ).

Alb-nova boreal e alb metalizat ?
adumitrachy
probabil ca ti-ai cumparat vopseaua la cutie si e facut de vre-o firma de genul conex sau randunica srl. Dute numai de curiozitate la un nene care face vopseua pe calculator si vezi cat te costa. Daca vrei, iti dau si codul vopselei mele, da tre' sa ma duc pana afara sa citesc ce scrie in porbagaj si imi e cam lene.Asta numa ca se te convingi. Sa nu crezi ca am zis aberatii.
cstavaru
QUOTE(adumitrachy @ 15 Oct 2004, 00:47)
probabil ca ti-ai cumparat vopseaua la cutie si e facut de vre-o firma de genul conex sau randunica srl. Dute numai de curiozitate la un nene care face vopseua pe calculator si vezi cat te costa. Daca vrei, iti dau si codul vopselei mele, da tre' sa ma duc pana afara sa citesc ce scrie in porbagaj si imi e cam lene.Asta numa ca se te convingi. Sa nu crezi ca am zis aberatii.
*



Vopseaua am cumparat-o de la magazin, e Duralchid facuta de Policolor dupa cum am spus, si dupa ce am vopsit masina cand o tractam spre atelier m-au oprit doi oameni sa ma intrebe unde am vopsit-o, iar altii la atelier m-au intrebat daca am schimbat caroseria ( Dacia e din 85 dar modificata in modelul nou ) smile.gif A iesit un luciu perfect, ca din fabrica, nici nu-mi venea sa cred ( si acum ma uit cu admiratie la ea cand ies afara...poate o sa-i fac niste poze smile.gif )

Nu inteleg care e chestia cu calculatorul, ce se face cu el, dar eu sunt perfect multumit cu lucrarea facuta "manual" cu vopsea de la magazin, un vopsitor bun si o cabina de vopsit buna.




Slider
Mombutu concluzia este.....
Daca ai posibilitatea sa-ti vopsesti masina la un service care dispune de un cuptor CUPTOR vopseste-o de acum. Daca nu eu zic sa o lasi pentru la vara.
ydaniel
am si eu o problema! am o gaura(nu chiar gaura dar o pate de rugina pe aripa) am reparat-o anu trecut eu cu spray-u dar nu a tinut am si pragurile cu vopsea sarita si nu prea am unde sa le vopsesc acum!! dak stiti vreu vopsitor care sa faca treaba asta marunta da-ti un mesaj.multumesc anticipat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.