Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] XENON HID profesional Kit Conversion
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
laguna_2_interceptor
- de vanzare kit-uri de Xenon HID Conversion profesionale, universale (merg pe absolut orice masina sau motocicleta) made in U.S.A. (nu lucruri necalitative MADE IN CHINA de care e plina piata), garantie 24 luni acordata de producator, toate tipurile de socluri disponibile: H1 - H3- H4 Single - H4 Duo Xenon - H7 - H8 - H9 - H11 - H13 - 9004 HB1 - 9005 HB3 - 9006 HB4 - 9007 HB5 - D2S - D2R si D2C, temperatura luminii: 4300Kelvin, 6000Kelvin, 8000Kelvin, 10000Kelvin, 12000 Kelvin, 12 sau 24V 35W la cerere 55W (cele de 55W nu sunt legale pe drumurile publice din U.E.!!!) ISO 9001 si E11, montajul se face facil, fara modificari aduse instalatiei originale, sunt rezistente la mediu umed si temperaturi extreme, ore de functionare 2500/3000... vindem separat si consumabile pentru aceste kituri (lampi xenon)

Pret: 180 EUR Kit normal / 360 EUR bixenon (doar H4-4 culisare schimb faza electromagnetica) / 55 EUR set de 2 lampi (consumabile)
tuner
180 euro cu tva cu tot ???

daca iau de 55w si vreau apoi sa trec la 35 trebuie sa schimb toata instalatia ??
sexyrat
Cine face montajul? Eu sunt din Oradea.
laguna_2_interceptor
@tuner da, cu TVA cu tot, da, toata instalatia...

@sexyrat tu pentru ca este foarte simplu, un electrician auto indiferent de unde il iei daca nu vrei sa o faci tu...
Fratzica
se pot pune pe faza lunga la laguna 2.2? si daca vreau sa dau un flash se aprind instantaneu sau stau sa se "incalzeasca"? Multumesc
laguna_2_interceptor
- se pot monta pe faza lunga... ca un amanunt eu am inlocuit si xenon-ul original Renault de pe scurta si am pus si faza lunga... se poate face flash... descarcarea are loc instantaneu doar maximul luminozitatii este atins in momentul temperaturii maxime si anume dupa cateva secunde... oricum este recomandat de toti producatorii de xenon din lume si pe toate masinile echipate cu bi-xenon sau xenon simplu pe faza lunga sa se evite flash-urile scurte deoarece scurteaza durata de viata becului... cel mai ideal ar fi sa faci un flash de 4/5 secunde ca durata minima sau sa eviti si sa nu faci decat in situatii limita...
diesel2002
ai pe stoc H11? La ce temperatura?
laguna_2_interceptor
- tot ce este scris sus in anunt este pe stoc, H11 valabil la toate temperaturile mentionate mai sus!!!
laguna_2_interceptor
NOU: excl.gif excl.gif excl.gif KIT HID Xenon pentru motociclete excl.gif excl.gif excl.gif

Pret: 90 EUR
BZ-23-SAM
si nu trebuie instalatie de spalare a farurilor?eu am SLZ si d-aia intreb!nu disperseaza lumina?
laguna_2_interceptor
- nu trebuie instalatie spalare faruri, nu afecteaza in nici un fel dispersia luminii (eu am pe Laguna mea montat atat pe faza scurta cat si pe faza lunga si in proiectoarele de ceata si nu am avut probleme)... cum scrie si mai sus au ISO 9001 si E11 ce reprezinta atat certificat de calitate international cat si autorizare de instalare/utilizare international (EUROPEAN mai exact) pe orice marca de autoturism ce NU a fost echipat cu xenon din fabrica si nu se cere nicaieri montarea unei instalatii de spalat faruri... chestia cu spalatoarele si cu politia care cere astfel de lucruri sunt tampenii fara margini, E11 serveste si la RAR in cazul in care se trece si pe acolo...
BZ-23-SAM
dar nu ai si tu o poza cu kit-ul montat pe o masina,daca ar fi una fara far cu geam clar ar fi si mai bine!sunt interesat de un kit H4 dar as vrea sa vad si eu poze...ceva...multumesc
laguna_2_interceptor
- poza nu va avea niciodata legatura cu realitatea in ce priveste redarea fidela a culoarii rezultate in urma descarcarii, iti recomand sa te uiti pe strada la diverse masini care au xenon stock din fabrica si sa iti alegi ce iti doresti in materie de culoare-temperatura (difera de la un producator de automobile la altul) in grade Kelvin pe care o doresti, orientativ ai si in primul post diferente pe acelasi far in ce priveste culoarea... cat despre o poza cu H4 ai sus in primul post a 2 a poza de pe randul 2...
Lao
Doar un bec H4 Bi-Xenon ai cumva? Dacă da, cam la ce preț?

Mersi.
laguna_2_interceptor
- H4 sunt mai scumpe decat restul si se vand la set de 2 bucati... 80 EUR, nu am pe stoc pentru ca in 2 ani de cand vand astfel de kit-uri nu a cazut nici un bec!!!
diesel2002
masinile care au din fabrica xenoane au aceleasi echipamente cu astea care le vinzi tu sau sunt mai adevarate?
laguna_2_interceptor
- daca te referi la caltate sau principui de functionare sunt exact aceiasi treaba... daca te referi la imbunatatiri diferenta este ca aceste kit uri sunt construite sa fie montate atat pe masini care au xenon din fabrica dar nu iti place temperatura/culoarea (disponibila o gama larga de temperaturi) si anume D2S, D2R etc cat si pentru masini ce nu au venit echipate cu xenon, in acest caz soclul becului xenon este in standardele becurilor cu haloge, H1, H3, H4 hi/lo, H7 etc... standard care permite montarea pe masini care nu au avut prevazut xenon.
punisher1234
QUOTE(laguna_2_interceptor @ 19 Jul 2007, 18:37)
- nu trebuie instalatie spalare faruri, nu afecteaza in nici un fel dispersia luminii (eu am pe Laguna mea montat atat pe faza scurta cat si pe faza lunga si in proiectoarele de ceata si nu am avut probleme)... cum scrie si mai sus au ISO 9001 si E11 ce reprezinta atat certificat de calitate international cat si autorizare de instalare/utilizare international (EUROPEAN mai exact) pe orice marca de autoturism ce NU a fost echipat cu xenon din fabrica si nu se cere nicaieri montarea unei instalatii de spalat faruri... chestia cu spalatoarele si cu politia care cere astfel de lucruri sunt tampenii fara margini, E11 serveste si la RAR in cazul in care se trece si pe acolo...
*


Esti sigur 100% de afirmatiile care le faci aici ? Ca idee ai vazut tu vreo masina cu xenon din fabrica care sa NU aiba instalatie de spalat farurile ?
dadu
asa stiam si eu dar cum dau peste rar saptamanal, o sa-mi iau inima in dinti si o sa-l intreb pe nenea. icon_mrgreen.gif
apoi o sa ma tina minte si o ma opreasca atunci cand o sa ma vada cu bece noi la masina. laugh.gif

daca se monteaza h1 si h7, instalatia de balast e comuna?
laguna_2_interceptor
- @punisher1234 nu fac ''niste afirmatii'' sunt niste documente si niste standarde care vorbesc... documente si normative Europene care in fata RAR ului din RO sunt litera de lege si nu au ce sa comenteze si punct la acest capitol...

- @dadu cand te duci la RAR si intrebi sa mentionezi faptul ca xenoanele in cauza sunt insotite de documente ISO 9001 si E11 si TÜV care certifica dreptul de montare si utilizare oriunde pe teritoriul UE pe orice autovehicul fara alte modificari!!!... nu vad cum e posibil sa comanzi cu un singur balast 2 becuri care se pun pe faze diferite... poate imi arati o masina pe care exista asa ceva... bixenon este pe un singur bec (un singur fascicol!!!) si schimbarea fazelor se face printr-un mecanism culisant care se afla pe bec, deci nici macar acolo nu e posibil asa ceva.
punisher1234
QUOTE(laguna_2_interceptor @ 6 Aug 2007, 23:08)
- ... sunt niste documente si niste standarde care vorbesc... documente si normative Europene care in fata RAR ului din RO sunt litera de lege si nu au ce sa comenteze si punct la acest capitol...

*


... si virgula. Bun , e legal . Dar e legal ca sa modifici personal , asa cum recomanzi tu instalatia de iluminare a masinii ? Nu cumva acest lucru trebuie facut intr-un atelier specializat , agreat RAR ? Intreb si eu ca omul , e in beneficiul tau sa clarifici lucrurile astea , nu te intreb ca un carcotas ci chiar ma intereseaza .
Imi place cum iti prezinti marfa , bravo , asa se face . Eu la masina am bi-Xenon si bineinteles si spalatoare de faruri si o sa ma uit maine sa vad ce becuri am pe farurile interioare care se aprind la flashuri si la faza lunga . Caldura degajata de "xenon" e mai mare decat cea a unui bec cu halogen ?
laguna_2_interceptor
- pui problema foarte gresit... tu daca schimbi becul care se arde la o masina aduci atingere/modificari instalatiei electrice? e o ilegalitate daca nu ai facut-o in service autorizat? daca ai pana in mijlocul campului si schimbi roata se considera la fel ca aduci atingere sigurantei circulatiei ca umblii la trenul de rulare/directie si schimbi tu roata si poate o strangi prea putin si sare sau prea mult si se rup prezoanlele?

- repet... este o instalatie plug and play, este la mintea oricui si sta in puterea oricui sa o faca, se scoate becul original si se introduce becul cu xenon care in prealabil se cumpara avand soclul aferent celui cu halogen (NU EXISTA NICI O MODIFICARE!!!) deci daca esti indreptatit sa schimbi un bec cu halogen de pe masina cu altul si nu se considera ca a aduci modificari atunci in mod cert nici inlocuirea cu un bec xenon nu se considera, restul este la fel de simplu, se conecteaza balastul la bec cu un cablu prin mufare, celelalt cablu se conecteaza la mufa masini care activa becul cu halogen (DIN NOU FARA MODIFICARI!!!) dupa care se gaseste un loc propice montarii/asezarii balastului (ramane la latitudinea fiecaruia unde, numai sa se respecte a nu se monta langa parti aflate in miscare ale motorului sau langa parti ce degaja multa caldura gen galerie evacuare), cat priveste caldura degajata eu nu am vazut nici un far topit de un astfel de bec cu xenon, lumea nu intelege ca farul nu este vidat sau inchis fara posibilitate de racire, toate farurile au intr-un colt inspre aripi orificii de aerisire deci e greu de inteles anumite afirmatii pe care le-am vazut si pe acest forum.

- mai simplu de atat nu mai am nici eu rabdare sa mai explic...
punisher1234
Pentru faptul ca nu e un topic tehnic ci unul de publicitate si exista constrangeri de exprimare am sa cedez in aceasta problema .
Dar , ca sa schimbi un bec cu alt bec cu aceleasi caracteristici e una , iar ca sa schimbi instalatia electrica a masinii e alta . Vezi ca e o lege care zice de treaba asta cu modificarile aduse instalatiei de iluminare a masinii . In fine , lasam asta ca altceva ma intereseaza pe mine .
Acum am bixenon si pe faza lunga (ma refer la farurile interioare) am doar flashuri cu halogen , daca pun xenon si pe lunga , rezista la flashuri HID-urile astea care le aduci tu ?
Deasemenea , pentru proiectoarele de ceata care sunt tot cu halogen , daca as pune si pe alea xenon ar fi vreo problema tehnica ? Problema legislativa o lasam deoparte tongue.gif
Te rog sa nu ma interpretezi ca fiind carcotas dar esti prea sigur pe tine pe niste chestii care nu prea sunt cum zici tu biggrin.gif Insa cum ziceam , nu prea intereseaza pe nimeni partea legala .
laguna_2_interceptor
- sunt extrem de sigur de ceia ce spun... cam in fiecare zi am treaba la RAR si implicit stiu tot ce este legat de intrarea in legalitate si armonizarea legislatie cu modificarile aduse... daca te uiti pe bursa mai am o masina de vanzare care de la A la Z este modificata si toate modificarile au ''binecuvantarea'' RAR Romania cu acte la mana si omologari individuale... pentru motor am obtinut aprobarea omologarii chiar de la seful RAR de la Bucuresti, de asta sunt asa sigur in ceia ce spun, ca am oarecare experienta si pot spune clar ce e legal si ce nu...

- prin montarea unui kit xenon nu schimbi nimic la instalatia auto a masinii, montarea unor kit uri de xenon mai mari de 35 de watti sau montarea unor becuri halogen de 100W constituie ilegalitate pe tot intinsul Europei nu numai U.E... atata timp cat un kit xenon vine cu astfel de acte ca cele mentionate mai sus, in momentul in care esti oprit de un echipaj format de politie si RAR (la fel la ITP sau schimbare proprietar la RAR) si esti intrebat de ele se scoate frumusel documentul... e daca vrei similar cu folia de geam autorizata, poti pune cate abtibilduri vrei in geam ca singuru lucru care dovedeste autorizarea este documentul eliberat de firma care a montat si care certifica autenticitatea foliei si face dovada autorizarii RAR... si la fel ca la folie aceste modificari nu necesita trecerea lor nici in cartea de identitate a masinii nici certificat inmatriculare la rubrica de mentiuni...

- spui ca ai xenon pe masina... in acest caz ai citit in manualul de utilizare/intretinere ca la orice instalatie xenon(indiferent ca este din fabrica sau montata ulterior) este interzisa sau mai bine spus este cotraindicat efectuarea de flash uri, acestea duc la micsorarea duratei de viata a becului, eventual se pot efectua flash uri dar acestea sa tina cel putin 5/6 sec pentru ca becul sa atinga temperatura normala de functionare, nu este recomandabil sa faci flash-uri rapid succesive... pe partea de ceata din nou nu exista legislatie in domeniu care sa interzica asa ceva din moment ce aceste kituri sunt autorizate si se specifica ca se pot monta fara probleme si in proiectoare, am si pe masina mea si pot spune ca sunt si extrem de folositoare si au si un look deosebit... sper sa te lamureasca mai bine ce am scris acum.
sonycu
salut..

am o solenza model scala.. as vrea sa imi pun xnenon.. modelul de albastru-alb.. am si proiectoare pe masina.. si acolo vreau xenon.. si in pozitii deasemenea..

spune-mi te rog cat ma costa toata distractia??

cu stima, cristi
laguna_2_interceptor
- daca imi spui si ce fel de becuri ai ar fi perfect... nu sunt familiarizat cu becurile de pe solenta... cum imi spui tipul becului iti comunic pretul, seara buna!
sonycu
sal

daca nu ma insel am becuri h11..

astept un reply..

si nu in ultimul rand o intrebare: piesele ma costa "x" suma dar manopera? o idee despre pretul aproximativ?

cu stima, cristi
laguna_2_interceptor
- te rog desfa un bec din fiecare pe care vrei sa pui xenon si vezi ce scrie pe el... e bine sa fi sigur cand comanzi sa nu existe probleme...

- legat de manopera se ridica undeva intre 50 si 100 RON in functie de omul pe care il gasesti... eu totusi recomand sa faca clientul operatiunea daca are minime cunostinte de schimbare a unui bec auto si mufare cabluri... e plug and play, nu ai cum sa gresesti... exista instructiuni cu desen etc...
sonycu
sal

uite m-am interesat..

h4 in faruri

h11 in proiectoare

5w5 in pozitii

acum astept oferta ta.. vreau xenon pentru TOT..

bafta

cristi
2dor
Am si eu o intrebare. Cat de deranjant este un xenon pus pe un bec fara lupa? Din cate stiu un xenon pus pe un far cu lupa nu deranjeaza asa tare. Chiar nu stiu pe nimeni cu xenon aftermarket pus pe faruri fara lupa ca sa vad cu ochii mei.
laguna_2_interceptor
- sunt masini cu xenon care vin din fabrica fara lupa... vezi Laguna II Phase I si lista poate continua...
sonycu
inca astept oferta ta laguna..

ti-am scris ce becuri am pe masina..

cristi
laguna_2_interceptor
h4 in faruri - asta inseamna bixenon si vine 360 EUR

h11 in proiectoare - 180 EUR

5w5 in pozitii - nu exista HID pentru asa ceva nicaieri in lume... sunt doar niste becuri normale care prin tratarea sticlei apare o lumina asemanatoare la culoare cu cea xenon (mai pe scur nu e alb gabui ci alb albastrui) dar la intensitate raman la fel deoarece sunt cu filament...
sonycu
mersi.. deci ma duce la un total de 540 + manopera..

ok.. te anunt cand am banii..

bafta
Wolfman
Joia trecuta am comandat un set de xenoane H3 4300K (intentionam sa le montez in proiectoare), am trimis banii printr-un coleg iar in schimb am primit un set H1 (desi pe cutie este bifat H3);
Acest individ nici macar nu stie ce vinde,si nu cunoaste diferenta dintre un H3 si un H1, dupa atatea zile refuzand sa schimbe becurile, cu un tupeu specific vanzatorului de cartier, care de-abia asteapta sa-ti inhate banii din mana, dupa care ti-arata dosul. "Certificatul E11" e de fapt o inscriptionare pe balast, apropo...
Sunt prea nervos acum, insa poate o sa pun aici schimbul de replici pe PM. Asta pentru a pune in garda eventualii clienti...

laguna_2_interceptor
- @Wolfman chiar te rog sa postezi toate PM intre mine si tine pentru a arata lumii cum tu te sucesti de la o zi la alta, ba mai intai ca nu avea sigiliu cutia, apoi cu soclul, cu temperatura pana in final cand ti-ai dat arama pe fata si ai recunoscut ca de fapt balonul becului xenon atinge palaria de la proiectoare si implicit sticla si de asta vrei tu nu stiu ce... INAINTE DE A CUMPARA TE GANDESTI DACA ATINGE SAU NU si nu dupa... fara acordul meu si fara macar sa ma intrebi ai inceput tu sa le montezi pe unde ai vrut, marfa folosita nu se schimba domnul meu!!! mai ti minte ce scandal faceai ca de ce cutia nu are sigiliu si de unde stii tu ca sunt noi??? asta e confirmarea ca sunt noi draga domnule... marfa vanduta si folosita nu se returneaza doar pentru ca nu incape balonul in proiector... asa cum tu nu ai primit marfa incercata de altii nici eu nu am sa iau sa dau la altii ce folosesti tu si te sucesti apoi,in plus sper sa postezi si mailurile in care recunosteai cum te-ai sucit si cu alti vanzatori de la Bucuresti si i puneai sa iti schimbe becurile dupa bunul tau plac... de ce din toti clientii de HID de pana acum tu ai fost singurul care te-ai plans??? iti repet si aici: ASTFEL DE MANEVRE NU MERG CU MINE!!!

- E11 mi se pare foarte normal sa fie inscriptionat pe corpul balastului... tie nu?

- ai grija la jigniri! si amenintarile facute pe PM!!!

Wolfman
Nu te face ca nu intelegi: fondul problemei este ca ai trimis becuri H1 in loc de H3, si asta te faci ca nu pricepi...
Chiar nu stii diferenta intre ele, sau voiai sa scapi de niste becuri si le-ai pus in cutia asta? O sa postez si PM-urile, daca tot am si acordul tau...
Oricum, nu vreau alte becuri (si-asa ai zis ca tot de astea o sa trimiti, la tine nu conteaza ce comanda cineva, trimiti ce ai pe stoc si dupa aia bagi reactionezi cu dosul), vreau banii inapoi!

Citez:

"In cutie erau becuri H1 si cutia nu era sigilata; becurile ar trebui sa fie marcate cu tipul lor si culoarea, asa au pana si cele chinezesti... Astept un telefon, sa rezolvam asta, eu te-am sunat insa a intrat mesageria.
Wolfman"


"Salutare,

eu sunt in Germania momentan de asta telefonul va fi inchis sau nu se va raspunde pt ca e pe roaming...

nu inteleg traba cu sigiliu'??? toate cutiile vin exact cum ai vazut la ce ai primit (dovada ca i-am aratat si prietenului care a adus banii ce se afla in el si starea pentru a nu fi discutii), se vede ca totul este nou si niciodata montat... ai vazut cumva un obiect sigilat ad literam? telefoane mobile, televizoare, laptopuri? eu sincer nu... se foloseste terminologia in sensul de nou dar ad literam daca imi trimiti un kit de xenon ''sigilat'' eu il mananc... in cutie se afla becuri H3, ai bifat si pe cutie becul si temperatura... nu are rost sa umblam cu gratuitati gen chinezarii etc... poti verifica pe balast marcajul E11 lucru pe care nu il vei gasi pe ce spui tu... certificatul daca ai nevoie de el il trimit pe mail ca sa fi pe deplin convins, nu vand de ieri de azi astfel de kituri... am vandut sute in toata tara si nimeni nu s-a plans cu nimic... dovada ca nu am plangeri pe posturile de vanzare de pe nici un forum... daca ai probleme legate de montaj imi poti trimite Joi proiectoarele si becurile si le voi monta eu...

numai bine!!!"


"Salve,

Am pomenit de sigilii tocmai pentru ca am vazut bifa de H3 si 4300k pe cutie, becurile fiind H1 (deci nu au cum sa fie montate in proiectoare, difera forma soclului si a bulbului, cele H3 dau lumina mai in spate) si am presupus ca cineva a schimbat becurile in cutie; spun asta in deplina cunostinta de cauza, pentru ca am avut un set H3 montat de cei de la PilotAuto in faruri in loc de H1 si faza scurta batea in acelasi punct cu priectoarele, adica mult prea jos; ulterior mi-au trimis un set de becuri H1 si le-am returnat pe cele H3, de aia te-am sunat sa te intreb daca esti SIGUR ca sunt H3 cu 4300K in cutie, eram deja patit... Cand ajungi in tara da-mi un telefon sa rozolvam asta.


Wolfman"

"Salutare,

exclus sa fie schimbate etc... eu personal le aduc din Germania in RO si in Germania le primesc prin UPS trimise din USA direct de la producator... coletele in care ajung sunt deschise doar de vamesi germani numai in prezenta mea, acelasi model similar cu ce ti-am trimis il am si eu montat pe masina mea in proiector de ceata H3... Joi daca ai posibilitatea trimite proiectoarele si becurile si le montez eu apoi le trimit din nou... daca nu Joi atunci pe Vineri... de Sambata plec in Dubai 2 saptamani...

numai bine!"
"Nu cred ca m-ai inteles, eu vreau becuri H3, asa cum am vorbit, de montat ma pricep foarte bine... normal ar fi sa-mi trimiti un set de becuri H3 4300 K joi (si de data asta sa fie SIGUR H3 4300 K) , iar la retur (cu acelasi curier) sa-ti returnez H1-urile... Stiu ca se pot monta H1 in loc de H3, insa nu asta e ideea... Nu sunt adeptul sintagmei "merge si asa", by the way..."
"Inteleg de aici ca ti-ai montat in proiectoare H1 (parca spuneai la telefon ca ai 6000k)... Eu am cumparat H3 de 4300K, asa ca asta ma astept sa fie si in cutie. Chiar nu ai pe nimeni in Iasi cu care sa rezolv problema? Totusi nu le-as pune pe faza lunga (doar acolo merge H1 la mine)..."

Wolfman

"
Salutare,

in proiectoarele mele originale vine H11, eu am spoiler tuning cumparat din Germania care a venit cu proiector cu bec OSRAM H3, ceia ce ai vazut in kit ul primit aia mi-a montat si mie electricianul meu de la firma... tot la fel au montat si cei care au cumparat kit H3 similar cu al tau de la mine din diverse parti ale tarii... am clienti care au montat si pe dacie, si pe Daewoo Cielo, Mercedes, VW, Renault nu mai spun etc... nu am avut nici o plangere pana in acest moment si vand de 2 ani aceasta marca... in plus la mine H1, H4 bixenon si H7 sunt singurile tipuri care vin cu soclu metalic si nu de plastic cum sunt la restu standardelor inclusiv la H3... Joi trimite becurile cu proiectoarele masinii si voi pune in mod expres electricianul meu sa le monteze (fara nici un cost suplimentar) dupa care le retrimit, eventual poate vine cineva de la E.ON BC la Iasi... mai mult de atat nu am ce face, pana nu ajung in RO nu te pot ajuta... eu maine plec din Frankfurt si Joi dimineata sper sa fiu in Iasi."

"Stiu ca H3 se aseamana cu H1, insa sunt diferente la distanta de focalizare in far si la soclu (H1 are o taietura laterala iar H3 are doua fante, una semicirculara si una patrata in soclul rotund -de plastic, cauciuc sau metal), iar ce mi-ai trimis in cutie ESTE H1, asta nu cred ca intelegi... Ca merge si asa, no way... Uite, in seara asta am sa montez de proba un bec primit de la tine in proiector, sa vad cum "bate" fata de celalalt original...
Numai bine si drum bun la intoarcere!

P.S. Eu nu am nevoie de electrician sa montez un kit HID plug@play, ci doar sa primesc EXACT produsul pe care l-am platit...
Wolfman"


"Am incercat sa le montez, nici macar nu incap in proiectoare (sunt prea lungi si ating tabla din fata becului); am montat un bec pe faza scurta, in locul unuia de-al meu si temperatura mare mult mai ridicata decat alor mele (6000K), cred ca cele de la tine au 8000K; deci trebuie schimbate becurile cu unele H3 4300 k.
Totusi cate PM-uri trebuie sa mai schimbam ca sa rezovam problema asta, deci singura solutie este schimbarea becurilor cu unele H3 4300 K sau inapoierea banilor, ca m-am saturat... Nu este posibil asa ceva, am mai cumparat de pe net (forumuri) insa asa ceva inca nu am patit...

Vad ca nici pe PM nu mai catadicsesti sa-mi raspunzi, desi ai fost online pe DC...
Wolfman"

"mai intai ai inceput cu coletul ca nu e sigilat si ca de unde sti ca sunt noi etc si ca e chinezarie, apoi cu soclul, apoi fara acordul meu ai inceput sa montezi unde ai vrut si ai trecut la temperatura ca nu e buna... mai urmeaza sa spui ca in loc de 24KV balastul ridica la 12V si sunt becuri halogen... daca vrei un nou set de becuri sunt 55 EUR setul de 2 si vin ABSOLUT IDENTIC la soclu si temperatura cu ce ai primit in colet si solicitat, la acelasi soclu H3 si aceiasi temperatura dorita de tine... nu ma intereseaza ca este diferenta intre becurile tale si ce ai primit de la mine (daca urmareai si pe alte forumuri si aici pe acest forum vedeai clar sfatul tuturor de a cumpara pentru toate fazele kit uri de la un singur producator exact pentru a evita discutii de acest gen), nu e vina mea ca tu ai la proiector palarie metalica si ca becul atinge in sticla, trebuia sa iti pui problema inainte de a cumpara nu dupa, asa cum tie nu iti convine sa primesti un lucru folosit asa nici eu nu pot sa dau altui cumparator becuri sau instalatii incercate la tine... ca sa ne lamurim definitiv... pe acest producator ce ai primit este soclu H3, (cum am mai spus contra cost 55 EUR iti trimit ambalat de catre producator aceleasi becuri identice la soclu si temp) temperatura solicitata si acestea sunt bifate de producator pe cutie, ca nu ti-a iesit tie socoteala si nu vine/nu intra, nu e temperatura la care te asteptai, atinge nu stiu unde etc nu este treaba mea... am observat ca iti place sa te sucesti de la o zi la alta, eu nu schimb marfa vanduta ca nu iti place culoarea sau ca nu vine in proiector ca e prea lunga lampa... daca iti place sa pui lumea aiurea pe drumuri cum ai facut si cu alti de la care ai cumparat e treaba ta, cu mine nu merg astfel de manevre... de banii platiti ai cumparat exact ce ai solicitat si am incheiat subiectul... am asteptat sa ajung in tara sa iti dau raspunsul la mailul de ieri telefonic, avand in vedere ca am amanat venirea te lamuresc de acum cum sta treaba, nu ai decat sa vinzi kit ul si sa comanzi de la acelasi producator de la care ai si restul xenoanelor pe masina pentru a nu avea discrepanta... eu marfa vanduta si incercata nu schimb pa baza de suceala ca sa fim in clar!"

"Asta chiar intrece orice masura, in cazul asta o sa am grija sa nu mai vinzi nimic pe internet, crede-ma!

1.Nu se cunoaste nimic la bec (unul singur l-am montat, pe balastul meu, si asta de-abia aseara, ca sa ma conving -de parca mai trebuia ca nu este ceea ce trebuie).
2. Aste se cheama teapa, da? Cand eu comand H3 si primesc H1?
Te-am intrebat de sigilii pentru ca am vazut bifa de H3 pe cutie iar IN CUTIE ERAU H1, PRICEPI?
Deci nenea, nu cumva sa crezi ca ramane asa, eu astept becurile pe care le-am comandat, altfel nu cred ca vrei sa stii ce urmeaza..."|

P.S Urmeaza sa fac demersurile LEGALE astfel incat sa nu mai fii in postura de a te purta asa cu altcineva...
laguna_2_interceptor
- ai primit exact ce ai comandat, este inscriptionat pe cutie si prietenul tau care a preluat coletul a verificat cutia la insistenta mea (nici macar nu i-ai spus ca in plic sunt bani si ca trebuie sa primeasca un kit HID!!! de ce???) acum abia iti inteleg strategia... nu ti-a fost sa cumperi un kit xenon ci doar sa inlocuiesti niste becuri si apoi sa returnezi... nu incerca sa umbli cu cioara vopsita cu mine... consulta si departamentul juridic de la E.ON inainte de a face afirmatii aiurea si amenintari... nu de alta dar tot circul pe care il faci se poate intoarce impotriva ta...

L.E. Vad ca ai lasat-o moale cu demersurile legale, pana si tu ti-ai dat seama ca vei cadea in propria-ti groapa... data viitoare inainte de a mai incerca escrocherii de genul asta cantareste consecintele la care te expui.
Wolfman
Colegul meu stia ca are 180 de euro in plic si ca trebuie sa primeasca un kit xenon, nu stiu de unde ai mai scos-o si pe asta... Strategie??? Amice, ai probleme mari daca te porti asa cu clientii... Nu vreau sa-mi inchipui cum tratezi problemele de garantie, daca privesti asa lucrurile!
Oricum, se pare ca TE FACI CA NU INTELEGI ca ai trimis altceva decat ce am comandat... Kitul este OK pentru H1, de altfel s-ar putea sa-l vand unui vecin , asta insa nu te scuza pentru modul EXCRECABIL de tratare a relatiilor cu clientii.
OVER AND OUT
DragosP
Eu vă recomand să vă rezolvați problemele în particular, asta până nu încep să șterg (posturi, topic).
lucian_v
QUOTE(BZ-23-SAM @ 19 Jul 2007, 15:54)
si nu trebuie instalatie de spalare a farurilor?eu am SLZ si d-aia intreb!nu disperseaza lumina?
*


Ba da trebuie instalatie de spalare a farurilor, dar este optional, adica doar daca ai bun simt si respect pentru ceilalti participanti la trafic, altfel nu trebuie.
Cei care sustineti asa tare ca nu trebuie (in 90% din cazuri cei care sustin asta sunt cei care vand "xenoane"-cred ca este o coincidenta asta biggrin.gif ) ati vazut vreodata in viata voastra un far cu xenon murdar?
laguna_2_interceptor
- da, am vazut farul meu murdar care a venit din fabrica fara spalator si FARA LUPA!!! mai era cineva pe aici care sustinea ca si lupa este obligatorie si se afla pe toate masinile echipate cu xenon din fabrica... wrong answer!!! du-te la orice ing. din cadrul RAR si vei vedea ce iti spune legat de omologarea xenoanelor after market ce au TÜV si E11 si te vei convinge si singur... daca tu ai alte informatii te rog sa le probezi... gen legislatie rutiera in care sa scrie negru pe alb ca daca nu ai spalatoare nu ai voie si se ridica certificatul etc... si da in general este treaba asta sustinuta de cei care vand pentru ca spre deosebire de cei ce cumpara sunt informati asupra produsului pe care il vand cu scopul de a transmite informatia cumparatorului... de aia majoritatea sustin si nu degeaba... stai calm ca cine vrea sa cumpere cumpara si nu are nevoie sa il conving eu... am avut clienti carora le-am adus kit uri de 55W si le-am spus ca sunt ilegale pe teritoriul UE (puteam ca vanzator sa ascund aspectul daca aveam interese ascunse) insa au luat la cunostiinta dar totusi au cumparat ca asa au dorit...
laguna_2_interceptor
excl.gif excl.gif excl.gif UP excl.gif excl.gif excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.