Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare releu protectie faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danny_nt
Salut problema mea suna cam asa...la o dacie berlina 1982 4 faruri cu releu original de protectie....totul mergea ok cu faruri obisnuite, intre timp am montat alt releu de protectie pentru niste faruri cu halogen montate pe bara...pana de curand totul mergea ok...da becurile de la faruri erau prea chioare abia vedeam noaptea cu faza mare...le-am schimbat cu 2 cu xenon si 2 cu halogen dar problema e ca nu-mi tine instalatia..adica daca merg mult timp cu ele se incalzeste(cablurile adica)...pana la intrerupatorul din bord....n-as vrea sa ia foc inca masina..deci ce as putea face?
1 montez inca un releu de protectie si pentru faza mica
2 schimb releul original
3 alte sugestii

n-am mai umblat de vreo 2 ani la instalatia electrica si nu mai tin minte schema exact de la releu o mica schema mi-ar fi de folos ...mersi...
Uncle-Sam
Mie mi se incalzea releul suplimentar (becuri halogen ~50w)
danny_nt
se incalzea...ce ai facut ca sa nu se mai incalzeasca?
Uncle-Sam
Pana la urma nu mai decupla (opream proiectoarele de la buton, dar ele ramaneau aprinse) si l-am dezafectat. Am cumparat inca doua si o sa pun pe fiecare proiector cate unu
ceaki
problema e ca o sa pui releu , dar firele tot o sa ti se incalzeasca pana la releu. depinde cat is de puternice becurile. releul normal se pune pt protejarea blocului de lumini care nu rezista la amperaj asa mare.
danny_nt
ok dar este vreo problema daca se incalzesc? ca se poate sa merg toata noaptea ......eventual pana in releu sa pun niste cabluri cu diametru mai mare? sau sa pun in loc de 1 cablu 2 pe circuit? atunci se incalzeste releul?
ms. de schema
diaconuliviu
Ce becuri ai pus? Cumva "off-road"-uri de 90-100 W?
E si ilegal si e si normal sa se incalzeasca, e consum mare.
danny_nt
nu mai sunt halogene normale nu stiu de cati wati...ma uit mai diseara pe cutie sa vad ce scrie...
ceaki
daca-s pana in 70w ar trebui sa reziste cablurile originale numai asa ca nu ti-s coapte cablurile. la patru becuri de 70w unul ,ti-e bun un releu de faruri din magazin fiindca din cate stiu parca is de 30 amperi. daca ai becuri mai tari de 70w atunci iti trebuie releu mai puternic. nu te speria ca se incalzeste releul, e normal.( numa sa nu fie fierbinte)
danny_nt
halogenele sunt de 65 iar xenoanele habar n-am ca n-am mai gasit cutia..dar tot pe acolo se incadreaza...iar din cate stiam eu..masina are releul pe faza mare deja(+cel pentru farurile de ceata pus de mine)...doar pe faza mica n-are releu...deci pe cele 2 xenoane ar trebui sa pun releul...imi iau maine un releu si ma apuc sa-l pun....o intrebare..daca tot n-am ce face sa las intrerupatorul pe blocul de lumini(faza mica, mare) sau sa-i pun niste butoane in bord? m-ar ajuta la ceva sau doar ma complic?
ceaki
faci cum crezi tu ca ti-e mai bine biggrin.gif
diaconuliviu
Adica cum sa pui pe faza mica buton separat?

Pune mina si alimenteaza din bloc bobina releului precum si plusul permanent al releului; vezi cum a facut argon, el si-a montat releul sub bord sa nu mai traga fire nenumarate pe linga motor.
Ala`din`film
Salutare all biggrin.gif... Am Observat k nu s`a mai postat nimic pe aici si nah ma`m gandit sa vin si eu cu problema mea kre ma macina de ceva timp.. smile.gif Am citit topicul dela cap la coada si nu am gasit raspunsu la intrebarea mea...Deci "Am un Set de becuri Halogen(cele albastre).. de 100w..Le`am avut pe masina timp de 2 zile... dupa care mi sa ars blocul de lumini(de unde schimb fazele) s`a prajit biggrin.gif am schimbat blocul bineinteles...am pus becurile la cineva pe masina si ele mai fuctzioneaza..nu sau bulit(inca). am fost mi`am cumparat releu..dar acum vine problema... Unde vine acel releu pus..? Unde se ataseaza..? Ce modificari trebuiesc facute ? Unu care cik se pricepe la electrica mi`a zis k trebuie modificare facuta la instalatie...si nu se merita(abureli etc) blink.gif Daca ma poate ajuta cineva cu o schema ceva..kre sa imi fie de ajutor la montarea becurilor as fii recunoscator..Multzam Fain.. Astept raspunsuri smile.gif
Leo0608
QUOTE(Ala`din`film @ 5 Jan 2010, 00:45)
Salutare all biggrin.gif... Am Observat k nu s`a mai postat nimic pe aici si nah ma`m gandit sa vin si eu cu problema mea kre ma macina de ceva timp.. smile.gif Am citit topicul dela cap la coada si nu am gasit raspunsu la intrebarea mea...Deci "Am un Set de becuri Halogen(cele albastre).. de 100w..Le`am avut pe masina timp de 2 zile... dupa care mi sa ars blocul de lumini(de unde schimb fazele) s`a prajit biggrin.gif am schimbat blocul bineinteles...am pus becurile la cineva pe masina si ele mai fuctzioneaza..nu sau bulit(inca). am fost mi`am cumparat releu..dar acum vine problema... Unde vine acel releu pus..? Unde se  ataseaza..? Ce modificari trebuiesc facute ? Unu care cik se pricepe la electrica mi`a zis k trebuie modificare facuta la instalatie...si nu se merita(abureli etc)  blink.gif Daca ma poate ajuta cineva cu o schema ceva..kre sa imi fie de ajutor la montarea becurilor as fii recunoscator..Multzam Fain.. Astept raspunsuri smile.gif
*


@ala din film salve shi tzie!
am avut neplacerea sa aduc prin 2007 pe unu zis varu' Iulicuta (Iulian Gheorghe din comuna Potigrafu') dar care isi cam facea veacu prin bucuresti (student si face parte dintr-un clan pupa din drumu taberei) faza e ca am cumparat fire,relee si am luat si plastic varnish ... si acel baietash n-a fost in stare sa realizeze montaju, se scuza ca nu stie cum sa-l realizeze, ca nu stia cum sa puna releele si baga scuze false cum ca ar fi fost manarita instalatia electrica.
Rog a fi ocolit acest electrician prost pe bqni multi care pretinde bani multi pe deplasare+benzina dus-intors, chiar daca nu v-a rezolvat problema ptr care q venit
id-ul lui de messenger yahoo este iulicuta2000 ... sa fie ocolit!!!
urmatoarele zile am fost la un atelier de montat alarme si casetofoane auto, si mi-a rezolvat motajul destul de rapid in cateva minute
mi s-a mai spus de la acel atelier ca le-as pune degeaba pe acele relee, deoarece releele masinii isi fac treaba
mentionez ca am avut si eu proiectoqre hqlogen 90/100 W si o vreme mersesem fara releele respective si n)au fost probleme
+ ca aveam o instalatie de proiectoare suplimentara
nu cazuse nimic la acea masina pe instalatia electrica, am pus relee in plus de protectie mai mult de moft !!!
grasuhye
Unde vine acel releu pus..? Unde se ataseaza..? Ce modificari trebuiesc facute ?

Pe langa blocul de sigurante
Atasat cu holtzsuruburi
Scoti blocul de sigurante, scoti papucul de la sigurante faza lunga si il bagi la releu (85)
Un al fir cu doi papuci (mama) de la releu (87) inapoi la sigurantele de faza lunga
Fixezi blocul de sigurante la loc (vezi cum pozitionezi cele doua fire)
Un fir de masa pentru releu (86)
Un fir de + de la baterie la releu (30)
In functie de pozitia de fixare a releului alegi lungimea firelor
Toti papucii sa fie izolati !!!
Identic si pentru faza scurta
Daca nu esti sigur ca te descurci ... apeleaza la un electrician



5 Jan 2010, 15:10:
schema
ciufulitul
salutare,faza asta cu schema electrica se poate aplica si la proiectoarele de ceata din bara?becuri halogen de 100 w,mersi mut...daca ati sti de cand caut schema asta..........................
grasuhye
da...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.