Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Galerie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
De la o vreme a inceput Galeria sa imi bata in scutul de la motor, de la ce oare ?? de la suportii motorului sau ce ? ca imi dadea impresia ca imi bate planetara, am schimbat planetara si acum am observat ca imi bate galeria si nu planetara icon_mrgreen.gif
diaconuliviu
Galeria numai daca e demontata si cazuta in scut poate sa bata in el. Ce poate atinge scutul e tubul coboritor, "saxofon" i se mai spune. Ori el e strimb sau slabit din cele 3 prezoane, ori ai busit scutul.
Sau, cum spui, poate suportii sint uzati sau desprinsi.
adrianpsk
E TIPIIC LA DACIA ORI SSAXOFONUL E NOU SI ARE O CUBURA MAI MARE, ORI ADAUG S-A RUPT SUPORTUL DE LA TOBA INTEMEDIARA- SAXOFON SAU MAI PUI NISTE PIULITE SAU SAIBE ACOLO SA COBORI MAI JOS ( SCUTUL)
TE AJUTA SI O RANGA CU CARE BATI IN SCUT SI IL COBORI SIGUR DAR AI GRIJA PE LA GALERIE SA NU O LOVESTI.....ASTEA SUNT ABC IN REPARATII DACIA SI O REZOLVI SINGUR.
CriSTI68
QUOTE(diaconuliviu @ 29 Jun 2007, 12:54)
Galeria numai daca e demontata si cazuta in scut poate sa bata in el. Ce poate atinge scutul e tubul coboritor, "saxofon" i se mai spune. Ori el e strimb sau slabit din cele 3 prezoane, ori ai busit scutul.
Sau, cum spui, poate suportii sint uzati sau desprinsi.
*



sunt bune nimic rupt nimic slabit, problema este ca eu am scutul cel metalic pe tubulatura nu cum au clasicele, si la mine scutul vine fix pe baia de ulei, cred ca ai dreptate ori am lovit scutul ori este el prea prost smile.gif
libarca
Pai bun,cu scutul si bara dintre lonjeroane se mai poate face ceva,se pot distanta,dar ce ne facem,ca ramane bara de torsiune la care nu se poate face nici o modificare.M-am saturat sa tot schimb la cauciucuri puse intre saxofon si bara!Chiar nu se poate face nimic?Saxofonul este schimbat,dar atingea si cu cel original.Suportii sunt in regula,se poate lasa cauciucul de la tampoanele motorului,si sa nu se observe la ochi?
ghitza
Se poate
libarca
Suportii erau atat de in regula incat cel de pe partea evacuarii era sectionat complet,si chiar de mult mult timp dar nu am vazut din cauza electromotorului.Acum nu-mi mai recunosc masina,cat de frumos merge,nu mai tremura deloc,cupleaza fara trepidatii,plecari foarte line la turatii mici,schimb altfel vitezele,mai usor si fara socuri,motorul este mai silentios,si parca nici masina nu mai sta la fel de inclinata intr-o parte(am problema de mult timp).Nu credeam ca poti scoate asa o experienta de condus de la o dacie,dar uite ca si dupa 14 ani tot mai are cate un as in maneca si reuseste sa ma impresioneze!
Asa ca atentie la suporti ca alea doua platbande ce se rup pot schimba pe mai mult planuri in rau felul in care se conduce masina,si e pacat sa nu te bucuri de tot ce poate da batrana Dacia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.