Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spalator Parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
problema este in felul urmator, dau sprit la spalator nu merge motorasul de la spalator se aude altfel, il schimb pun unul acelasi model, merge de vreo 5 ori apoi face la fel ca celalalt, de la ce sa fie ? am auzit ca trebuie curatat cum?
ceaki
pune unul nou.....poate-s defecte alea doua, sau daca nu, incearca sa le alimentezi cu 2 fire direct de pe baterie numai sa fi atent care-i plusul si care-i minusul
Bullix
Nu mai cumpara altul, cel putin nu de la acelasi magazin. Uite ce e, la piesele de Dacie cand un exemplar e stricat, atunci sunt toate cam la fel. In acest caz, se atrage atentia vanzatorului (fara cearta, nu e vina lui), ca acesta se returneze intregul lot distribuitorului. Cu banii aruncati te intelegi tu cumva, nu stiu, treaba ta. Dar inainte de asta, du-te la un prieten, cauta pe cineva cu Dacie si verifica piesele tale la el si pe a lui la tine. E posibil sa fie ceva si din instalatie.
Vezi ca comutatorul de stergatoare+spalator e prost din nastere. De oriunde l-ai lua. Face scurturi sau contacte imperfecte in draci. Mai devreme sau mai tarziu. Eu l-am rezolvat pe al meu desfacandu-l (asta daca e varianta cu suruburi si nu cu nituri) si scurtandu-i arcul cu exact o spira. Astfel, capatul manetei nu va mai bascula atat de violent printre contacte si nu va mai incaleca acel mic piciorus contactele (sau rupe).
Revenind la motorase, daca totusi sunt ele defecte, fa ce ti-am spus si cumpara din alta parte.
v_razvan_c
Corect...maneta,poate fi si aia...
CriSTI68
o sa testez pe o maneta de 1300 icon_mrgreen.gif
viperfox
apropo de motor de stropit, am si io probleme cu ele dar altfle de probl:
am break, borcan dala mare patrat cu 2 motorase care se infig in borcat (negre, cu o prelungire care intra in borcan printr-un simering, nu au furtun in borcan)
problema: motorasele s`au stricat ambele pt ca intra apa in ele, se pare ca simerigu care separa cama pompa de motor este varza sau inexistent...ce e de facut? ca si cele de la magazin tot asa sunt si n`am kef sa dau 2x30ron si sa ma tina o luna sad.gif
Kruger
Eu ma saturasem de cate motorase din alea am schimbat. Se rupea elicea aia din interiorul pompei, si chit ca motorul era in regula, nu mai aveam ce face.

Drept urmare m-am dus la un magazin Daewoo, si am luat o pompa de Tico, ca era si mai ieftina. Problema a fost ca pompa de Dacie tragea si impingea lichidul. Pompa de Daewoo e prin cadere, trebuie pusa in fundul rezervorului. Am dat o gaura, am in fitp pompa, am etansat, am indoit suportul rezervorului sa stea inclinat si sa aiba loc pompa dedesubt, am pus si un burete intre pompa si contraaripa sa nu o buseasca la vibratii, si merge perfect de 2 ani. Ca sa nu zic ca are o forta mare, incomparabila cu cele de dacia. Acum caut niste stropitori care sa pulverizeze pe tot parbrizul, sa nu-mi mai dea doar 2 jeturi.
Bullix
Mai bine lasa sa-ti scuipe doar in doua locuri, sau instaleaza mai multe stropitori si gata. Daca pulverizeaza uniform, da prost la ochi, crede-ma. Chiar pentru o secunda sau mai putin, da prost. Nu-i place ochiului senzatia asta de "jet de arteziana", in timpul mersului, e deranjant. Acu' depinde cat de puternic il faci.
mad toz
La motorase nu sunt buni carbuni din interior .Nu sunt destul de apropiati de bobina(parca asa ii zice).La fel am facut si eu ,mi sa stricat si am luat altul nou,a mers de vreo 10 ori si gata sa stricat.Asa ca lam desfacut pe primu si lam reparat(iam apropiat carbuni si de atunci nu am treaba cu el).
Dar tot ma enerveaza ca nu are destula putere.Asa ca astept si eu sugestii de un motoras mai puternic dar sa functioneze la fel ca cel de dacie ,nu prin cadere.
Minel
La mine am cumparat unul nou 30 ron huh.gif ,ca primu s-a busit ,motorasul merge dar paletele din cauciuc din interiorul pompei nu mai functioneaza .Acesta nou ,(am pompa in afara borcanului ,borcanul asezat in stanga aripii langa far,dacia '95) si nu baga tot timpul ,nu amorseaza trebe sa trag eu lichidul din bidon pana la "T-ul" de la furtunasele de la stergatoare si apoi dupa mai multe incercari merge ok, sincer lucrurile romanesti sunt de toata jena wacko.gif
Bullix
Incearca sa implementezi un motor mai suparat de la o alta masina, pe corpul pompei. Axul motorului nu cred ca poate sa difere prea mult prin grosime, iar corpul sau... isi va gasi loc cumva in pompa... Eu unul daca voi avea problema asta, voi incerca ceva mai insane ph34r.gif demontez motorasul si scot cate 2-3 spire de pe bobina fiecarui element. Dupa asta, teoretic ar trebui sa sara ca din gaura de sarpe cand pupa 12v... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.