Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: plin dacia nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
tucurel_day
k pt ca nu am facut niciodata asta de cand am primit masina de la tatal meu smile.gif nu stiu cat intra in ea si cat ma costa un plin pls answer ca maine ma duc sa bag in ea calumea si sa stiu cat sa am la mine tongue.gif
Executron
Scrie in talon smile.gif Daca nu ma insel 45 litrii + rezerva. Cand imi arata ca e gol pe bord tot mai sunt vreo 5 litrii. Mai mult de 42 litrii niciodata n-am alimentat ca mi-era frica sa nu raman pe drum smile.gif. Acum depinde ce benzina ii bagi. Presupunand ca-i bagi si tu CO95 de la o benzinarie OK... 40x3,2 = aporx 120 RON.

Bafta wink.gif
C a t a l i n
47.5 litri. Calculul îl faci tu...
mihai0070
45 fix pana in buza si am constatat ca gatul este fisurat sad.gif ca incepuse sa pice ...
tucurel_day
va multumesc smile.gif
Georginho
Si la mine a fost gatul crapat. A intrat apa de ploaie p-acolo si a ruginit rezervorul... Sa vezi distractie cu carburatorul dupa... mad.gif
Sudsemnatu
La mine am descoperit in curbe ca face asa ceva...cand se vantura benzina..! clar cotul crapat !
se schimba sau se lipeste..acum depinde de fiecare cum vrea sa rezolve probleme:))
lvl100
O fi oare cineva cu Nova care sa aiba intact cotul ala ? smile.gif
Din cate am inteles de la un mecanic e o problema foarte comuna la Nove. Pentru ca nu este protejat cum trebuie, iarna, gheata aruncata de roti il sparge.
mihai0070
Exista solutia dar nu o aplica nimeni ... un furtun de instalatie de racire ... dar nu de la model de dacia ... (este un model de furtun care vine la turbocharger pe masinile "microbuze" este destul de lung si se poate taia cat este nevoie) furtunul este dur si are tesatura ca protectie dubla ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.