Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Brasov- Sibiu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
bog_cip
Am fost vinerea trecuta pe Brasov - Sibiu. In zona Vladeni - Persani IAR se reface/asfalta drumul. Erau vineri pe la 17:30 niste cozi infernale am stat in zona asta ~ 45 de minunte. In total am facut ( pe calculatorul de bord ) 2h si 27 min :-( .
Sa nu mai spun ca mai sunt vreo in ca 4-5 semafoare pe drum, dar la acestea nu se lucreaza. Eu nu stiu ce sa zic este al 4 an in care se tot lucreaza la acest drum.
Oare se va termina vreodata drumul asta ?
Nici nu vreu sa ma gindesc, daca vine vara , concediile ce o sa fie pe drum.


A inca ceva , la "alveolele" de pe drum amintilnit o situaite tragi-comica. La un moment dat coloana s-a oprit pentru ca era un tractorel cu o remorca care nu putea merge mai mult de 20 km si "blocase" dumul. Bine ca a trecut relativ repede.
bog_cip
Am fost de curand pe acest traseu si drumul este perfect. Nu mai sunt semafoare vre 2 -3 paletute dar nesemnificative. Adica se circula ata de la un capat la altul.
Singura problema de acuma sunt radarele .... dar asta e alt subiect.
Drumul este BUN si destul de fluent.
dmhyou
as vrea sa stiu cu e pe traseul

Bv-Sibiu-OcnaSibiului
Adrian00
Foarte bun! wink.gif
bog_cip
Adica drumul este foarte bun :
- ca si asfalt
- ca si traseu de drumetie
- ca si varianta intre cele doua puncte
biggrin.gif
Adrian00
Toate 3 variantele! cool.gif
emilab
Dupa cunostintele mele drumul de la Petromul aflat la intersectia lui DN1 cu DN7 pana la Bradu este partial refacut.Nu este facut si arata chiar rau drumul pe serpentine (cat urci dealul).Mai sunt si alte capcane de acest gen intre Sibiu si Brasov?
Este marcat drumul? Pun aceste intrebari deoarece doresc sa circul pe acest drum noaptea si as dori sa fiu ferit de suprize neplacute.
Va multumesc
supremeon
Intre Brasov si Sibiu, unde au refacut astia drumul, trebuie sa ai mare grija in interiorul unor localitati, unde au pus borduri pe mijlocul drumului, mai ales la trecerile de pietoni... si, atat de ingusta au facut strada, incat risti sa lovesti bordurile... mi-au zis destui ca au patit-o, mai ales cu dubele... eu am mers de vreo 3 ori in iunie-iulie, insa nu am atins:) ...
Adrian00
Tre' sa fi batut in cap sa lovesti alea sau mai bine zis sa nu stii sa conduci!

Cum D-zeu le-a lovit?Gandeste-te ca trec tiruri pe acolo si trec foarte lejer si nu le lovesc si le lovesc altii cu masina... wacko.gif
lord_wader
Ce noutati aveti despre acest traseu? dar nu neaparat pana la Sibiu ci pana la Avrig.
Pe un blog am gasit asta:

"Dupa iesirea din Codlea, parca au facut astia pista pt MotoGP, un drum superb, fara gropi, bine semnalizat, curbe frumoase, superb.
Tot drumul pana in Fagaras mi-a luat cam 1 ora" -aprilie 2010

cmandrei
Ultima data Brasov-Sibiu 90% terminat ... mici inconveniente "in capatul" dinspre Sibiu, dar nu foarte grav ... ce e terminat e ca si perfect.
lord_wader
Mersi
lord_wader
Inca o intrebare: pe hartile online timpul de efectuat distanta e de 1h.40min, eu am auzit ca pe acolo se merge si cu 130, deci asta ar insemna mai putin timp nu?
megane1
Salut.
Imi puteti spune daca exista o varianta de ocolire a Brasovului , sa nu mai intri chiar in oras, pentru a merge in directia Sibiu, cand vii in BV dinspre Tg Secuiesc ?
adi_ar
Da, pe traseul Moacsa-Sfantu Gheorghe-Araci-Bod-Halchiu-Codlea

LE
Se poate si "din scurt" dar cu o ocolire, de la intrarea in Brasov o iei la dreapta spre Targu Mures si apoi prin Stupini - Ghimbav. Nu prea castigi mare lucru, dupa mine.
Eu folosesc traseul Araci-Bod si exceptand ca zona Valcele-Araci este mai proasta, plus denivelarile de la trecerea de cale ferata la Bod, mi se pare o scurtatura utila.
maho
Recomand varianta 2 (la prima nici n-ar avea ce sa mai caute in Codlea, dupa Halchiu baga Satu Nou, Dumbravita, Vladeni...).
Pt. varianta 2, la vreo 4 km dupa Harman, la sens giratoriu faci dr. pe centura, pana intri in E60, iar in E60 fie faci dr. daca chiar nu vrei deloc in Bv., iar inainte de Colonia Bod faci stg. spre Halchiu, Satu Nou...fie (la intrarea pe E60) faci stg. pe Calea Feldioarei, intri in Bv. - Bartolomeu nord, apoi Calea Fagarasului E68.
Io_mi_s
+1! up.gif
bog_cip
vineri 18.03.2011 am fost pe acest traseu.
Ca si concluzii:
- a fost super ok am facut 2 h fix ( bv - sb)
- la intrarea in SB se simte foarte mult faptul ca ocolitoarea in este in functiune
- drumul este ok, catava gropi ocolibile la avrig in rest ok
- fiind vineri a fost destul de aglomerat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.