Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat costa schimbatul unei garnituri de chiulasa?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
zodiak
am o mare nemultumire, cred ca ma trage in teapa mecanicul care l-am contactat sa imi schimbe garnitura de chiulasa. Mi-a spus ca pretul e 2 milioane + 45 ROn schimbul de ulei. Mie mi se pare mult...

Segmentarea motorului a spus ca e 5 milioane si un set motor e 15 milioane. Iar mi se pare mult.

Dacia e model 1310 si service-ul e in sibiu.
claudiuvoinescu
sigur te trage in piept!

eu am facut setul motor cu 1200 lei. asta insemnand set motor original, pompa de ulei cu debit marit, jigloare noi, bujii, fise, platina si capac delcou noi, schimb de ulei motor si cutie, curatat radiator, schimbat pompa de apa si furtunaraie, vas de expansiune nou si manopera.

cauta alt mecanic!

bafta!
Ionutzz
45 ron schimbul de ulei ????? Pai te costa mai mult decat uleiul si filtru la un loc. Eu l-am facut cu 10 ron
Marius97fer
2 milioane o garnitura de chiuloasa??????????????? frate da sa zici ca o duci rau cu daciile.... pentru 10 suruburi si alte alea pe acolo vrea 2 milioane... si cand te gandesti ca dureaza cateva ore....

de aia e bine sa ai daciaclub frate, uite asa mai saracim si noi mecanicii.... aia hoti... mad.gif

si schimbul de ulei... 45... hotie curata... pai daca reusesti sa ridici fata la masina atat cat sa ai acces sub ea.. nu stiu de ce ar mai fi nevoie sa dai 45 ron la un smecher... desfaci un surub, desfaci filtrul de ulei... pui inapoi surubul, pui filtru, torni ulei, (si aditiv ca face bine) si gata... 45 ron in buzunar la tine... ca sa nu mai zic ca de banii astia iti iei un ulei mai de doamne-ajuta si nu orice untdelemn de la bunica...

parerea mea...
marinush99
Schimbul de ulei este usor de facut... ii dai drumu, il lasi 1 ora maxim sa se scurga .. daca nu ai treaba cu mashina 2 zile poti sa-i pui chiar niste motorina dupa ce -a scurs uleiul o tii cateva ore si ii dai drumul.... astepti sa se scurga bine pui surubul si torni ulei, iar ganitura de chiuloasa... e un pret f mare poi ce garnitura iti pune ala de iti ia ata... ca o garnitura mai bunicica asa e intre 20-40 de lei. si mare greutate nu e sa o schimbi (tre sa o ungi cu ulei cand o pui ca sa nu se arda wink.gif ) mai complicat ar fi sa zicem reglatul culbutorilor. In orice caz cauta alt mecanic icon_mrgreen.gif

4 Jul 2007, 00:52:
icon_mrgreen.gif uitasem ... set motor 15 mil.... da ce iti modifica si cumva capacitatea cilindrica wacko.gif un set motor e in jur de 5 mil maxim si este si cel mai bun (asta insemnant tot... camasi, pistoane, cuzineti, segmenti...pana la garnituri) si 5 mil manopera e iar mult ... in jur de 3 mil maxim sa schimbi setu la motor e manopera
Ovidiu Comănescu
Da ce mecanic e ala de se arunca in halul ala, dai cu flit ce naiba, e in foame rau si sa gasit sa te jecmanesca, ahhh unde esti tu Tepes?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.