Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare capota portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
radian
Am o mica dilema si un ajutor mi-ar fi binevenit.

Am Logan Ambition, fabricat in ianuarie 2005.

In prezent am masina in service, un nene cu maxi taxi m-a lvoti din spate. Reparatia o fac pe RCAul vinovatului si consta din: schimbare capota portbagaj, schimbare spoiler spate si indreptare fusta spate.

Problema este ca masina avea capota portbagaj model vechi cu butuc (fara buton). Iar acel model de capota nu se mai fabrica. Cei de la Service mi-au spus ca trebuie sa-mi puna capota model nou, diferenta cosntand ca aceasta are si buton.

Astfel, trebuie sa-mi schimbe butucul de la portbagaj. Cel vechi nu se poate monta la capota noua cu buton. Si in viziunea celor de la service am doua variante:
- 1. imi schimba doar butucul de la portbagaj si atunci o sa am doua chei, una pentru portbagaj care nu va avea si actionare din telecomanda si alta cheie pentru portiere, si
- 2. imi schimba toate incuietroile de la masina, in acest caz voi avea actionarea de la telecomanda si asupra portbagajaului, dar in acest caz trebuie sa platesc diferenta, adica, 50 ron (sau 250 ron... am vorbit la telefon cu cei de la service si nu am inteles prea exact...).

Varianta 2. este corecta? Nu ar trebuie sa intre si aceasta cheltuiala pe RCAul vinovatului?
driverx
Stai putin. Cum adica nu se mai fabrica? Pai s-au scos anul trecut. Pana in 2016 baietii trebuie sa faca rahatul ala de tabla in forma care o avea portbagajul tau vechi. WTF?

Actionarea din telecomanda este un plus. Nu vad de ce RCA-ul ar suporta asa ceva. Capacul nou de portbagaj poate sa mearga la fel de bine si fara actuator. Seriile hibride, cum am si eu de altfel exact asa sunt. Cu modelul nou de capac portbagaj, dar fara inchidere centralizata.
radian
Legat de fabricarea capotei, ce sa zic, asa mi-au spus cei de la service...

Daca ar fi doar 50 de ron de platit in plus, cred totusi ca merita ca sa am controlul portbagajului din telecomanda.
driverx
QUOTE(radian @ 3 Jul 2007, 09:08)
Legat de fabricarea capotei, ce sa zic, asa mi-au spus cei de la service...
*



Eu te cred. Dar e un mare bullshit...chiar daca si ei ar avea dreptate. E strigator la cer.
andrei_2006
QUOTE(radian @ 3 Jul 2007, 08:50)
Astfel, trebuie sa-mi schimbe butucul de la portbagaj. Cel vechi nu se poate monta la capota noua cu buton.
*


Mint, am vazut zilele astea capota model nou cu butuc vechi, fara buton.
Tudor
RCA nu are treaba sa repare (inlocuiasca) decat reperele afectate. Daca un reper de inlocuit nu exista (eu nu cred ce ti-au spus cei de la service despre capota care nu se mai fabrica) RCA despagubeste valoarea reparatiei sau o estimare de pret pe baza ultimului pret existent (atunci cand reperul era disponibil spre vanzare), urmand ca proprietarul sa suporte eventuale diferente.
klaus
Iar daca e sa ma exprim si eu, eu as modifica butucul noii incuietori astfel incat sa mearga cu cheia veche.
E ceva mai mult de munca (miscat cateii, scos 1-2 dintre ei), dar macar ramai cu o singura cheie pe toate usile si rezervor.
radian
In urma unei vizite in service am cazut la pace. Platesc 50 RON in plus. Cica ar fi fost si varianta sa faca un butuc la comanda pe cheia veche dar ar fi insemnat o asteptare de cel putin o luna in plus.

Rationamentul prezentat de cei de la service mi se pare destul de alambicat, dar asta e... Setul de incuietori pentru toata masina costa 250 RON. Ca sa-mi puna incuietoare noua la portbagaj fara actionare din telecomanda (fiindca nu am avut nici inainte...) firma de asigurari accepta la decontat 200 RON. Iar ca sa-mi schimbe si celelalte incuietori sa folosesc o singura cheie (cu telecomanda) ma costa 50 RON suplimentar.
VlaD2803
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat in demontarea manerului de plastic de pe capota spate de la logan? Am demontat butonul prin eliminarea acelei saibe sub forma de potcoava si am ramas doar cu manerul montat pe capota. NU am nicio idee cum l-as putea demonta.

Cu stima!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.