Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In panta se aude un sunet de frecare undeva
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Cand urc in panta si am 60-70Km la ora, cu treapta a 4-a se aude un zgomot, o bataie. Ca sa nu scada viteza trebuie normal sa mai calci putin pedala ca altfel la 45-50 tre sa dai a 3-a. Si incepe zgomotul respectiv.
Initial am crezut ca e tabla care e la roata din fata si care freaca pe janta, dar se aude numai in panta... , in rest nu se aude. Sunetele sunt asemantaore.
Insa daca ar fi acea tabla s-ar auzi continuu indiferent de panta, rampa...
Daca calc ambreajul sau daca nu mai accelerez, nu se aude. Pe loc drept pot sa ii dau eu cat vreau de tare la acceleratie ca nu se aude nimic. Si de patinat ambreajul nu cred ca patineaza ca masina trage bine, nu da semne ca ar patina.
Face asa chiar daca i-as da a 3-a si as merge turata cu ea, sau am incercat si cu a 5-a. Nici o schimbare face la fel.
Sa fie de la planetare???
Ce sa suspectez?
Mersi

[ sleep.gif Oricum cum spunea cineva intr-un alt topic o sa las pana nu mai merge ceva sau pana bate mai tare ca sa fie defectul vizibil. ] sleep.gif
Ov
e bataie sau harjait ?
daca e bataie, posibil planetarele, dar nu cred ca puteai confunda cu zgomotul de tabla.

Daca e harjait, e posibil sa intre ceva in rezonanta. Ce am intalnit (si cautat mult pana le-am identificat) ar fi asa: scutul, colierul care tine capatul saxofonului pe lonjeron, demarorul (sa fie prins bine, sa nu aiba nici o ureche rupta) sau capota (daca nu mai ai ghidajele de cauciuc de pe marginile aripilor).
florinutzu
Ramane de studiat ce poate fi.
Oricum am de gand sa fac tablaria ( aveam de gand de acum 2 ani), si poate reusesc. Atunci o sa vad si scutul si reglajul capotei si saxofonul. Ma duce totusi in eroare ca are treaba cu acceleratia, daca o calc se aude, daca nu nu se aude. Decat acceleratie mai bune spun ceva din transmisie, din tractiune...
E mai mult harjaait, decat o bataie poc poc poc. Un fel de: carrr, carrr, carr,carrrr. Asemanator cu cel de la rulmenti cand trebuie schimbati, da parca la rulmenti era mai infundat, si totusi daca ar fi rulment ar face tot timpul...
Intai sa verific cele mentionate si apoi revin. Dureaza asta, pana atunci... (merge asa)
Asta e!
Bafta tuturor.
thedragon
poate sa fie planetara! cand este pusa in sarcina face urat biggrin.gif incearca se descoperi pe ce parte se aude zgomotul si da planetara jos ! mai poate fi si culbutorii , poate trebuie reglati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.