Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCI si taxa de inmatriculare!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
gabi123ro
Salutare toata lumea! Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie dar sunt asa de plin de nervi si asa de dezamagit incat.....nu mai am pofta de nimic.
Uite ce patesti cu prima inmatriculare daca ai leasing pe Loganel si aici vorbesc din proprie experienta: Vine o factura cu servicii inmatriculare de 615 lei in prima luna. Apoi, dupa ce ai terminat de platit toate celelalte....asigurari....numere....alte servicii si taxe speciale....unde se mai adauga inca vre-o 600 lei, esti multumit de faptul ca ai terminat si urmeaza sa platesti rata la leasing in fiecare luna. Si aici faci o mare greseala. La o luna dupa....mai vine o factura cu servicii inmatriculare....care reprezinta de fapt taxa de prima inmatriculare in valoare de 670 lei (in cazul meu: Logan 1.4 mpi euro4) si pe care initial o ignori crezand ca e o greseala de la ei. Suni la reprezentanta la gibonii aia acolo si ei iti spun ferm sa stai linistit ca nu e decat o eroare de la RCI (cea mai slaba firma de leasing din Romania)...si sa imi vad de ratele mele in continuare. Ok, toate bune......pana ieri cand primesc un telefon de la o gibonitza de data asta de la ei de la firma (RCI) care ma anunta vesela ca am o restanta de 670 RON si daca nu o platesc....se intampla lucruri grave. Va inchipuiti cam ce fericit sunt sa mai dau aproape 700 lei din buzunar acum cand ma gandeam sa plec si eu in concediu.....
Concluzia: Nu optati pentru aceasta varianta de creditare pentru ca veti avea de aface cu niste giboni.....si veti intampina foarte foarte foarte multe probleme care te golesc de bani!
PS: Totul a inceput in luna aprilie!
Daca stiti ca exista o alta solutie decat sa platesc banii astia....mi-ar ajuta sa ma anuntati!

Ms! Gabi
vijelie
Ce argument a adus in favoarea expresiei "aveti o restanta la noi"?
Clauza contractuala, factura emisa si neplatita?
vernescu
S-ar putea ca suma de bani 670 ron sa reprezinte taxa de management pe care o trec cei de la leasing ''suplimentar'' pe langa avansul pe care l-ai dat ..
gabi123ro
Problema e ca ei nu au mentionat nimic de aceasta suma cand i-am intrebat cat ma cost toata afacerea asta. Au spus ca totul ma va duce la maxim 1200 - 1300 ron. Dar acum se apropie de 2000 ron....
Iar motivatie.....nu au stiut nici ei ce sa imi zica atunci cand i-am intrebat.....au spus ca asa e procedura
vijelie
Pai... mai insista... spune-le ca tu platesti, dar ei ce scriu pe factura? Poate e totusi ceva contractual dar ei sunt incapabili sa explice, se intampla destul de des.
AlexC
Este simplu, nu vad de ce iti faci griji:

1. citesti contractul de leasing. Daca in el se regasesc cele 2 taxe asta e, le platesti frumusel
2. daca nu se regasesc, mergi cu contractul si cere explicatii, le vei primi, garantat.

Verifica daca taxele nu sunt cumva una din astea de mai jos:
- comision procesare dosar
- taxa inmatriculare, cu sau fara servicii atasate inmatricularii)
- prima RCA primul an
- prima CASCO

Si eu am leasing la 2 masini la ei, si nu am avut probleme, altele decat unde n-am deschis eu ochii foarte bine.
gabi123ro
Multumesc pentru informatii! V-am urmat sfatul si am sunat mai intai la ei la sediu si am primit explicatile asteptate. Intr-adevar taxa era pentru servicii de inmatriculare...un fel de management al lor pentru inmatricularea masinii mele....care defapt nici nu e a mea....dar platesc taxa de prima inmatriculare pt ea...
Am inteles oricum cum e cu sistemul de leasing. E cel mai putin de preferat dupa parerea mea daca il faci pe perioade mari.
Multumesc inca o data!
kata_voiku
imi permit s ama bag si eu in seama...

leasingul este cea mai buna metoda de a cumpara o masina dobanda fiind foarte mica dar...

la leasing taxa de prima inmatriculare suporta si tva iar rca-ul este ca si pt. persoana juridica.

Gresala a fost a consilierului de vanzari ( in general habar nu au ce taxe vin suplimentar avansului ) si a ta ca nu ai cerut toate datele.

Iar contractul banuiesc ca nu l-ai citit deloc....

Pe langa factura de avans, care este x% din valoarea masinii, ai mai platit asa :

2% taxa de management, cheltuieli de inmatriculare ( 100-200 eur ), RCA si TAXA DE PRIMA INMATRICULARE... car ela masina ta este 160 EUR....fiind in leasing, 190 EUR ca platesti si TVA. Avand in vedere ca paritatea leu / eur la aceast ataxa este de 3,54 / 1 si nu 3,3 sau 3,2 cum a fost in vara....tu ai d eplatit aproximativ 675 ron.

Asadar, 675 ron + RCA ( aprox 500 ron ) + Cheltuieli inmatriculare ( sper 100 EUR ) + taxa de management.....aia e suma....

Asa arata orice contract d eleasing nu doar al tau si nu doar pe RCI leasing.


Cel mai rau iti pot aresta masina....nu o incerca !



Bafta !
george_slz
Trebuia sa primeasca factura pe diferenta de curs. Daca scria acolo , in factura asta, e ok. Daca nu a scris, a sunat, boii l-au aburit si asa s-a ajuns acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.