Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1.5 dci 65 sau 85 cp?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
daciafan
poate e prematur acest chestionar dar daca aveti chef raspundeti...smile.gif
argon
Pentru aprox. acelasi consum, chiar mai mic, tu nu ai alege varianta de 85 de cai? blink.gif
tiberiu.anghel
Am ales 85 de cai, dar se pastreaza votul doar daca nu se depaseste o diferenta de aproximativ 1000 euro intre cele 2 variante.
daciafan
diferenta intre cele doua variante nu va depasi 500 euro (vorbesc de berlina) la mcv este de 450 euro din cate stiu
tiberiu.anghel
smile.gif
E clar atunci! 85 CP pentru toata tara!
daciafan
constat cu uimire ca aparitia acestei versiuni de motorizare n-a starnit pasiuni si nici macar nu suscita interesul forumistilor
Lostboy
s-au săturat toți să dea 200 euro pe chiptunning probabil....
tongue.gif
vor lamborghini cu consum de trabant și dotări de maybach....
grea alegere
biggrin.gif
2dor
Eu vreau 1.5 si 250 CP. Atunci o sa im iau Logan.
driverx
2dor,

Da' ce dracu vrei sa faci cu atatia cai? Te faci cauboi?
C a t a l i n
Oare cine ar alege 65 cp? blink.gif Argumentul diferenței de preț nu mi se pare destul de puternic...
zodrac
Nu cred ca vor fi diferente notabile ale demarajului intre cele 2 motorizari datorita diferenteleor dintre cutiile de viteze, probabil cuplul si puterea la roata vor fi aproximativ aceleasi.
Cel de 85 de cai va fi mai bun pe autostrada, daca nu respecti viteza legala.

Am votata 85cp dar cred ca comparatia ar trebui facuta cu motorul de 70cp cel de 65cp nu mai exista la vinzare

Pentru cine nu depaseste 100km/h nu va simti nici o diferenta iar suma de bani in puls pentru cel de 85cp va conta mult in optiunea facuta.
Ginditi-va ca exista persoane care aleg motorizareaa de 1.4mpi in detrimentul celei de 1.6mpi
Lostboy
da isi ia 1.4 si își fac chiptunning.....
la fel si dci-urile.....
C@talin
Sau isi ia 1,4 si merg cu 160 biggrin.gif
ady85btz
ce poll mai e si asta?? laugh.gif
votul e egal...lumea nu stie inca ce sa aleaga icon_mrgreen.gif
daciafan
comparatiile intre 1.4-1.6 mpi si 1.5 dci de 65 (68)cp respectiv 85 cp n-au nimic in comun
AmunDei
Mie unul mi-ar surade cei 200 Nm fata de 160. Pacat ca n-are nici 2 luni golanul meu de 70 cai, altul nu cred sa vad prea curand smile.gif
PaulT
85CP..Normal.Diferenta de pret nu e mare.Zodrac,nu cred ca vor pune alta cutie pe el.Si la benzina,1.4 si 1.6 au aceleasi rapoarte.Nu difera nimic...
daciafan
sunt de acord ca diferenta de 450 euro nu-i exagerata
pe de alta parte diferenta de pret dintre ambiance 1.4 mpi (6400euro) si ambition 1.5 dci de 85 cp ar putea ajunge la 4250 euro si asta mi se pare enorm doar e aceeasi masina pentru dumnezeu
einstein1984
Eu as alage 1.6 Mpi K7M, dar asta si pentru ca stiu ceva mai multe despre K9K decat majoritatea utilizatorilor..... Statisticile zic ca ar fi ceva (mai mult) mai fiabil.
Loganul se vinde si cu K9K in versiunea de 70 cai pe anumite piete.
adip
Cf. tabelului de la http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice prestatiile dinamice ale mcv-ului echipat cu 85cp sunt clar superioare celui de 65cp
nh1980ro
QUOTE(einstein1984 @ 15 Jul 2007, 09:34)
Eu as alage 1.6 Mpi K7M, dar asta si pentru ca stiu ceva mai multe despre K9K decat majoritatea utilizatorilor.....  Statisticile zic ca ar fi ceva (mai mult) mai fiabil.
  Loganul se vinde si cu K9K in versiunea de 70 cai pe anumite piete.
*



Ambele motoare diesel sunt K9K, unul e 792 si unul 796. Par identice si totusi unul cred ca e putin "fortat" ca sa scoata cuplul mai mare si puterea mai mare. La numarul de km pe care-i face un roman cu Logan, in medie, nu cred ca or sa aiba probleme in garantie. Dupa.... plateste clientul.
cosmin_2300
votat 85 cp ...
hash
Care e avantajul motorului mai mic ? Daca as fi firma de taximetrie, as lua cu motor mic, pentru ca la 10 loganuri al 11-lea vine aproape gratis , dar in rest nu vad motivul. 500 euro la achizitionarea unei masini nu inseamna nimic
cristi.r
Pai ar mai fi impozitul, ca tot vorbeai de firma de taximetrie deci la mai multe masini odata diferenta ar fi semnificativa. Si RCA-ul ...
daciafan
mai da pe berlina nu mai apare motorasul asta ?
camesibiu
Putere = securitate , deci sunt pentru 85 CP .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.