Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volanul nu sta pozitionat corect
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alecsz99
Problema suna cam asa: am fost la service si am schimbat bucse, pivoti, bielete, rulmenti si in general tot ce inseamna bucsaraie, dupa care s-a procedat la reglarea geometriei rotilor. Acum masina se aseaza mult mai bine pe sosea, mai ales la gropi si denivelari insa volanul nu este pozitionat corect in sensul ca nu sta drept. Pentru ca masina sa ruleze drept volanul meu trebuie sa fie cotit spre dreapta.


Care poate fi cauza si care ar fi remediul?

Precizez ca si inainte de revizie tragea oarecum dreapta insa acum este si mai accentuata problema.

Multumesc anticipat!
ceaki
pai f simplu. pui rotile sa fie in linie dreapta , scoti volanul si-l asezi cum iti place. din cauza schimbarii bieletelor poate ca nu ti s-or infiletat exact ca inainte. smile.gif

4 Jul 2007, 15:20:
si la o masina zici ca-ti trage intr-o parte atunci cand lasi de volan si nu cand crezi ca e el asezat cum trebuie. pot sa scot volanul si in locul lui sa pun o cheie franceza ( un exemplu biggrin.gif ) dar masina tot merge drept daca e reglata directia.
diaconuliviu
Deci:
Daca lasi volanul sa se aseze in pozitia in care-i convine, trage? Daca da, mergi inapoi la cei ce au reglat directia, ceva n-au facut bine sau ai unghiuri de carosaj aiurea.
Daca nu trage si doar volanul e descentrat asezat, faci cum a spus colegul mai sus.
sau, mai simplu, pune volanul pe pozitia pe care o stii tu de "mers inainte", centrat. Ridici capota si te uiti daca unul din suruburile de pe flansa din cauciuc dintre caseta si coloana este in dreptul acelui mic reper de pe caseta. Daca nu e si flansa e rotita, aduci surubul ala pe semn si schimbi pozitia volanului tot ca mai sus.
SiloS
Nu trage dreapta, doar sta volanul "cotit" . laugh.gif

Ai schimbat si cuplajul de sub volan ?
marinush99
SiloS are dreptate ... s-ar putea sa fie de la cuplajul volanului(e un fel de bucsa care vine pe tija care duce la caseta de directie)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.