Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: filtru de benzina umflat de apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

De cand am intrat in posesia daciutei mele (8 luni) am schimbat 2 filtre de benzina de unica folosinta din cauza faptului ca s-u umflat de la apa din benzina.

Acum ca am trecut pe filtru clasic de benzina am emotii la alimentare din cauza faptului ca acesta nu poate retine apa ... ce e de facut?

Problemele pe care le-ama vut au fost pe vremea cand alimentam de la Luk Oil si apoi de la RomPetrol. Unde se gaseste benzina acceptabila? chiar daca dau mai mult cel putin nu platesc si apa din ea smile.gif)

argon
Mol+OMV+Petrom. Eco-premium e exclus, de oriunde ar fi, pune fp95-98.
OAP
De ce e exclus eco-premium?
argon
pentru ca de cele mai multe ori e foarte proasta proasta, si are apa.

De peste un an de cand nu am mai pus asa ceva, nu mai stiu ce-i aia dat in nas , ralanti instabil, etc.
tatuci
subsriu la parerea lui argon...orice are eco in fatza e...sub orice critica

o singura data am pus si mi-a ajuns...pana am scapat de mizeria ia din rezervor mi-am blestemat zilele (nu stiiu pe unde am auzit ca ce cele cu eco in fata sunt facute din rapita sau nu stiu ce buruiana)

iar cu luk-ul si rompetrolul...mai bine stau acasa ca apa am si eu la robinet smile.gif)
iulian.bisty
eu alimentez numai de la Petrom de ani buni , iau numai f plumb la masinile mele si nu am avut niciodata probleme cu filtrele de benzina . despre pret nu stiu ce sa zic ca nu ma interesat niciodata
sorin1983
dupa diverse tepe la diverse statii alimentez rompetrol! si mai exact ghencea!
am alimentat aseara la rompetrol luica si e la fel! adica fara probleme smile.gif mentionez ca pun efix 95 si despre asta stiu cum e smile.gif
Petea
Eu numai EcoPremium pun la berlina si nu am avut probleme niciodata cu ea. Oricum, am schimbat filtrul ala de unica folosinta cu unul de tip vechi tip borcanas de sticla. In 2 ani de eco nu s-a umplut. Dar poate s-a invatat cu apa, mai stii biggrin.gif ?
ydaniel
eco premium de la petrom e f buna.nu am avut probleme decat cu cele de la rompetrol.mol si lukoil./
tzepesch
subscriu.

mi-a umplut tata juma de rezervor de ECO de la petrom. am mers 1 zi f bine, a doua, cand sa plec la tara am stat 1 ora pe drum sa scot apa din camera de umplere a carburatorului, de la pompa de sprit, sa schimb un filtru de hartie, cate si mai cate

nici in ECO-ul Petrom nu mai am incredere. deloc... si nu era de la regionala.
oricum numai Premium95fp bag, tot Petrom de vreo 10000km... no probloem.

s-ar putea, nu stiu inca sa intre apa pe la garnitura busonului de benzina a rezervorului cand spal masina sau cand ploua. altfel nu-mi explic.

de apa am scapat cu spirt.
diaconuliviu
Tu ai break, apa poate intra pe linga buson.
La mine o singura data am patit-o, de curind, cu ECO Petrom, in rest nu. Deci, posibil accident de pompa/statie. Rompetrol buna totdeauna, dar ROMPETROL, NU PARTENER!!! Ca aia au ei contract sa bage numai Rompetrol, dar, nu se stie.
ydaniel
hmm...apa nu cred ca vine din benzina.pt ca eu la salupele model vechi bag ecopremium.si bag muuulti litri.si nu am avut niciodata pb.
brigada_diverse
filtru de benzina la masina care o am(a fost a lu tatalui meu) a fost schimbat acum vreo 9 ani(de la cel clasic care s-a spart la unul de unica folosinta)
masina a fost alimentata cu Premium 95 cu Plumb de la OMV si de la Petrom si de curand si de la Lukoil , chiar si de la Rompetrol. nu am avut probleme nici cu filtru , nici cu carburatoru...consumul este de 7% in roas si 6,5% inafara.
poate nu am vazut eu...dar cum observ daca filtru e plin de apa sau de alte impuritati?(posibil sa fie caci s-a infundat de curand cuiul pontou si am impresia ca trece benzina nefiltrata)
argon
7 in oras si 6,5 afara? wacko.gif
brigada_diverse
dc? e mult? pentru o dacia 1310?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.